• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • University of Canterbury  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium „ogół nauczycieli i uczniów”) – najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników. Uczelnia publiczna – uczelnia utworzona przez państwo reprezentowane przez właściwy organ władzy lub administracji publicznej.

  Uniwersytet Canterbury (ang. University of Canterbury, maor. Te Whare Wānanga o Waitaha) – nowozelandzka uczelnia publiczna znajdująca się w Christchurch, stolicy regionu Canterbury.

  Historia[ | edytuj kod]

  Były kampus uniwersytecki, obecnie Christchurch Arts Centre

  Uniwersytet powstał w 1873, w centrum Christchurch, jako Canterbury College, druga uczelnia w Nowej Zelandii (po Uniwersytecie Otago). Do jego założenia przyczyniły się Muzeum Canterbury i Biblioteka Canterbury, a także Christ’s College, które były niezadowolone ze stanu szkolnictwa wyższego w Canterbury.

  Kevin Tod Smith (ur. 16 marca 1963 w Auckland, zm. 15 lutego 2002) - nowozelandzki aktor. Zmarł z powodu obrażeń odniesionych w wyniku upadku na planie filmowym.Ernest Rutherford, 1. Baron Rutherford of Nelson (ur. 30 sierpnia 1871 w Brightwater, zm. 19 października 1937 w Cambridge) – chemik i fizyk z Nowej Zelandii. Jako pierwszy potwierdził istnienie jądra atomowego.

  W 1933 zmieniono nazwę uczelni z Canterbury College na Canterbury University College, a w 1957 na obecną. Do 1961 była ona częścią Uniwersytetu Nowej Zelandii i w jego ramach przyznawała stopnie naukowe. Po rozwiązaniu Uniwersytetu Nowej Zelandii do Uniwersytetu Canterbury włączono Canterbury Agricultural College w Lincoln (przemianowany jednocześnie na Lincoln College), który w 1990 się odłączył i stał niezależną uczelnią (jako Uniwersytet w Lincoln).

  Sir Karl Raimund Popper (ur. 28 lipca 1902 w Wiedniu, zm. 17 września 1994 w Londynie) – filozof specjalizujący się w filozofii nauki i filozofii społeczno-politycznej. Jego system filozoficzny został przez niego samego nazwany racjonalizmem krytycznym, który on sam uważał za kontynuację filozofii Immanuela Kanta. Sformułował zasadę falsyfikowalności jako kryterium naukowości (popperyzm) oraz koncepcję społeczeństwa otwartego, będącego swoistym rozwinięciem koncepcji demokracji Johna Locke’a i Johna Stuarta Milla.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W latach 1961–1974 kampus akademicki przeniesiono z centrum miasta na jego obecne, znacznie większe, miejsce w dzielnicy Ilam. Neogotyckie budynki starego kampusu stały się siedzibą Centrum Sztuki Christchurch.

  W 2004 uniwersytet przeszedł restrukturyzację, dzieląc się na cztery kolegia (wraz ze Szkołą Prawa). Od wielu lat ściśle współpracował z założonym w 1877, Christchurch College of Education, co doprowadziło do pełnej fuzji w 2007, ustanawiającej piąte kolegium.

  Canterbury – region administracyjny na nowozelandzkiej Wyspie Południowej. Populacja wynosi 559 200 mieszkańców (2009), a powierzchnia 44 638 km. Głównym miastem jest Christchurch.Język maori, maoryski, maoryjski – język, którym posługują się Maorysi, rdzenna ludność Nowej Zelandii. Jeden z trzech języków urzędowych tego państwa (pozostałe to język angielski i nowozelandzki język migowy). Posługuje się nim obecnie około 165 tys. osób. Na ponad 500 tysięcy Maorysów jedynie kilkanaście procent potrafi posługiwać się tym językiem.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Lincoln (Nowa Zelandia) – miasto w Nowej Zelandii. Położone we wschodniej częściWyspy Południowej, w regionie Canterbury, 3157 mieszkańców. (dane szacunkowe – styczeń 2010).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Uniwersytet Otago (maori Te Whare Wānanga o Otago ) – nowozelandzki uniwersytet z siedzibą w Dunedin, stolicy regionu Otago.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Sam Neill (ur. 14 września 1947 w Omagh w Irlandii Północnej) – nowozelandzki aktor pochodzenia irlandzkiego, ale także reżyser i scenarzysta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.958 sek.