• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Universidade Nova de Lisboa

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium „ogół nauczycieli i uczniów”) – najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Universidade Nova de Lisboa lub NOVA to portugalski uniwersytet, którego rektorat znajduje się w Campolide, Lizbona. Założona w 1973 roku, jest najmłodszą publiczną uczelnią w stolicy Portugalii, która zyskała miano Uniwersytetu „Nowego” (NOVA) w Lizbonie.

  Uczelnia ma ponad 19 000 studentów, 1491 profesorów i 804 pracowników, podzielonych na pięć wydziałów, trzy instytuty i jedną szkołę, oferując różnorodne kursy z różnych dziedzin wiedzy.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Rankingi[ | edytuj kod]

  W 2014 roku Ranking światowy uniwersytetów THE-QS ocenił NOVA jako jedną z najlepszych szkół wyższych, która zajmuje 312 miejsce na świecie. NOVA jest jedyną portugalską uczelnią w rankingu QS w Top 50, osiągając tę pozycję trzeci rok z rzędu.

  Wyniki osiągnięte w głównych rankingach uniwersytetów w wieku poniżej 50 lat pozwoliły NOVA na włączenie do sieci Yerun (Young European Research Universities Network).

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Financial Times – dziennik brytyjski o elitarnym charakterze i międzynarodowym zasięgu, zorientowany na tematykę gospodarczą i finansową (wydanie sobotnie publikuje też artykuły poświęcone kulturze i sztuce), wydawany od 1888 r. w Londynie. Pomimo nazwy pismo nie ma nic wspólnego z The Times.

  Nova School of Business and Economics, która rozszerzyła i umiędzynarodowiła się jako globalna szkoła biznesu, jest jedyną szkołą biznesu w Portugalii. Została również sklasyfikowana jako #23 w rankingu Financial Times dla najlepszych szkół biznesu w Europie w 2015 roku.

  NOVA została również wyróżniona dla 100% profesorów posiadających tytuł doktora i jego płeć oraz międzynarodową różnorodność, z 40% kobiet na wydziale i 29% profesorów obcego obywatelstwa.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Universidade Nova de Lisboa, „Top Universities”, 16 lipca 2015 [dostęp 2018-05-05] (ang.).
  2. Search, Times Higher Education (THE) [dostęp 2018-05-05] (ang.).
  3. Nova SBE, Nova SBE ranked #28 by the FT – Nova School of Business and Economics, „Nova School of Business and Economics” [dostęp 2018-05-05] (ang.).
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  QS (skrót od ang. quantity surveyor), również cost engineer, w języku polskim stosowane: "rozliczeniowiec", "specjalista ds. kosztów" – osoba pracująca w przemyśle budowlanym, zajmująca się zarządzaniem lub kontrolą kosztów przy realizacji projektów budowlanych. Wymaga to wiedzy z zakresu technologii jak również finansów i zarządzania.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.