United States Naval Observatory

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb USNO

United States Naval Observatory (pol. Obserwatorium [Astronomiczne] Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych) jest jedną z najstarszych agend naukowych Stanów Zjednoczonych. Obserwatorium znajduje się w Waszyngtonie i jest jednym z niewielu obserwatoriów astronomicznych zlokalizowanych w dużym mieście: gdy obserwatorium było budowane, znajdowało się na obrzeżach znacznie mniejszego wówczas Waszyngtonu i zanieczyszczenie światłem nie stanowiło poważnego problemu.

Hrabstwo Arlington (ang. Arlington County) – hrabstwo w stanie Wirginia w Stanach Zjednoczonych, należące do aglomeracji Waszyngtonu, położone nad rzeką Potomak. W roku 2000 w hrabstwie mieszkało 189 453 osób.Stany Zjednoczone Ameryki – państwo związkowe złożone z 50 stanów, w tym 48 tzw. stanów kontynentalnych oraz stanu Alaska – oddzielonego od pozostałych stanów kontynentalnych obszarem Kanady – i stanu Hawaje, położonego na archipelagu o tej samej nazwie. W 1791 roku wydzielony został dodatkowo okręg stołeczny (Dystrykt Kolumbii, potocznie zwany Waszyngtonem), będący oficjalną stolicą państwa.

Historia[ | edytuj kod]

Placówka została założona w 1830 jako Składnica Map i Instrumentów (Depot of Charts and Instruments). W 1842, na mocy prawa federalnego przekształcono ją w obserwatorium astronomiczne. Odpowiedzialnym za uruchomienie nowego przedsięwzięcia był James Melville Gilliss.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Nawigacja – dział wiedzy zajmujący się określaniem bieżącego położenia oraz optymalnej drogi do celu dla ludzi, statków, pojazdów lądowych i innych przemieszczających się obiektów.
Kompleks USNO z lotu ptaka

Podstawowym zadaniem obserwatorium była dbałość o chronometry okrętowe i mapy morskie Marynarki Wojennej. Chronometry były kalibrowane w oparciu o pomiar tranzytu gwiazd wzdłuż południków niebieskich. Pierwotnie obserwatorium znajdowało się w dzielnicy Foggy Bottom (nieopodal Pomnika Lincolna), do swojej obecnej siedziby (Obserwatory Hill) przeniesione zostało w 1893.

John Quincy Adams (ur. 11 lipca 1767 w Braintree, Massachusetts, zm. 23 lutego 1848 w Waszyngtonie) – amerykański prawnik, dyplomata i polityk; ambasador do kilku krajów europejskich, senator, sekretarz stanu, szósty prezydent USA (1825-1829), a także członek Izby Reprezentantów USA.Zanieczyszczenie świetlne – termin używany na określenie nadmiernego oświetlenia nocnego, obecne zwłaszcza w miastach. "Zanieczyszczenie" tego typu utrudnia obserwację astronomiczną nieba oraz ma negatywny wpływ na faunę i florę naturalnie przystosowaną do życia w ciemności w czasie nocy. Może mieć również niekorzystne działanie na zdrowie człowieka.

Pierwszym kierownikiem był Matthew Fontaine Maury, oficer Marynarki Wojennej. Na jego zamówienie Charles Goodyear wyprodukował dla obserwatorium pierwszą wulkanizowaną kulę czasu. Była to pierwsza kula czasu w USA i dwunasta na świecie. Dokładność pomiaru czasu zapewniana była przez obserwację gwiazd i planet. Czas ten był podawany nie tylko w Waszyngtonie, ale również – za pośrednictwem telegrafu – przekazywany do wszystkich stanów Unii, "sprzedawano" go także liniom kolejowym, aby i one mogły synchronizować swoje chronometry. Na początku XX w. czas ten był także transmitowany bezprzewodowo przez Arlington Time Signal.

Number One Observatory Circle - oficjalna siedziba Wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych i jego rodziny. Obecnie rezyduje tutaj Joe Biden wraz z Jill Biden i rodziną.Mapa morska - rodzaj mapy będącej graficznym przedstawieniem obszarów morskich i przyległych do nich terenów przybrzeżnych.

Przez 10 lat nie było jasności co do tego, jak właściwie obserwatorium się nazywa: terminy "Obserwatorium Narodowe" i "Obserwatorium Marynarki Wojennej" były używane zamiennie: dopiero w 1854 ustalono oficjalną nazwę "Obserwatorium i Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych". Prezydent Stanów Zjednoczonych, John Quincy Adams, który ufundował obserwatorium tuż przed opuszczeniem swojego urzędu, był zwolennikiem nazwy "Obserwatorium Narodowe". Adams spędził w obserwatorium wiele nocy, obserwując i oznaczając gwiazdy wspólnie z Maurayem.

Wiceprezydent to w niektórych krajach (głównie o ustroju prezydencjalnym) funkcja zastępcy głowy państwa, który w razie niedyspozycji lub opróżnienia tego urzędu obejmuje prezydenturę (na czas dokończenia kadencji do czasu przeprowadzenia wyborów w konstytucyjnym terminie, albo tymczasowo do czasu wyborów przedterminowych). Funkcja wiceprezydenta istnieje np. w USA, Meksyku, Indiach, Argentynie, Nepalu, Fidżi i Bułgarii. Wiceprezydentem Szwajcarii jest wiceprzewodniczący Rady Związkowej.US Nautical Almanac Office (Biuro Almanachu Nawigacyjnego Stanów Zjednoczonych), zostało powołane w 1849, obecnie część Obserwatorium [Astronomicznego] Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (United States Naval Observatory) z siedzibą w Waszyngtonie. Wydaje szereg publikacji, m.in. Almanach Nawigacyjny (Nautical Almanac). Od 1958 (z edycją w 1960), publikacja jest wydawana wspólnie z HM Nautical Almanac Office.

W listopadzie 1913 r. Obserwatorium paryskie, stosując Wieżę Eiffla jako antenę, utrzymywało komunikację radiową z obserwatorium amerykańskim stosującym antenę w hrabstwie Arlington, aby dokładnie wyznaczyć różnicę w szerokości geograficznej między tymi dwoma instytucjami.

Współcześnie obserwatorium dalej pełni istotną rolę w dziedzinie ustalania czasu i obserwacji astronomicznych. We współpracy z Rutherford Appleton Laboratory wyznacza dane potrzebne do precyzyjnej nawigacji i podstawowych badań astronomicznych.

Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych. Matthew Fontaine Maury (ur. 14 stycznia 1806 – zm. 1 lutego 1873) – amerykański oficer marynarki, astronom, historyk, oceanograf, meteorolog i kartograf.

Dom zlokalizowany na terenie obserwatorium, pierwotnie siedziba dyrektora, a później szefa operacji morskich, nosi nazwę Number One Observatory Circle. Od 1973 stanowi on rezydencję wiceprezydenta USA.

Według newsweekowego blogu Eleanor Clift wiceprezydent Joe Biden ujawnił, że w obrębie tej rezydencji istnieje coś, co Clift opisała jako "pokój – jakby bunkier". Istnieje przekonanie, jakoby rzeczony bunkier był miejscem, gdzie ukrywał się wiceprezydent na okoliczność ataków 11 września.

USNO prowadzi także obserwatorium we Flagstaff.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Joe Biden, właśc. Joseph Robinette Biden Jr. (wym. ˈʤoʊsɨf rɒbɨˈnɛt ˈbaɪdən; ur. 20 listopada 1942 w Scranton) – amerykański polityk, 47. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych w latach 2009–2017, senator ze stanu Delaware w latach 1973–2009
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Wzorcowanie - ogół czynności ustalających relację między wartościami wielkości mierzonej wskazanymi przez przyrząd pomiarowy a odpowiednimi wartościami wielkości fizycznych, realizowanymi przez wzorzec jednostki miary wraz z podaniem niepewności tego pomiaru.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Planeta (późnołac. planeta, od gr. πλανήτ- planét-, πλανής planés, nowogr. πλανήτης planétes; dosł. „wędrowiec” od πλανάσθαι planásthai, wędrować) – zgodnie z definicją Międzynarodowej Unii Astronomicznej – obiekt astronomiczny okrążający gwiazdę lub pozostałości gwiezdne, w którego wnętrzu nie zachodzą reakcje termojądrowe, wystarczająco duży, aby uzyskać prawie kulisty kształt oraz osiągnąć dominację w przestrzeni wokół swojej orbity. W odróżnieniu od gwiazd, świecących światłem własnym, planety świecą światłem odbitym.
IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Reklama