• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Union Station w Waszyngtonie

  Przeczytaj także...
  Metro w Waszyngtonie – system kolei podziemnej i nadziemnej obsługujący aglomerację Waszyngtonu w Stanach Zjednoczonych. W 2007 roku w skład systemu wchodziło 5 linii o łącznej długości 171 km oraz 86 stacji w Waszyngtonie oraz w pobliskich miejscowościach położonych w Maryland oraz w Wirginii. Metro waszyngtońskie jest drugim co do wielkości, po metrze nowojorskim, systemem metra w USA. W roku fiskalnym 2007 z jego usług skorzystało łącznie ponad 200 milionów pasażerów.Dworzec kolejowy – budynek z rozbudowaną infrastrukturą służącą do obsługi kolejowego ruchu pasażerskiego lub towarowego.
  Amtrak – operator pociągów pasażerskich w Stanach Zjednoczonych, działający od 1 maja 1971. Nazwa pochodzi od połączenia słów American i track (tor). Nominalnie jest zwykłym przedsiębiorstwem, oficjalnie zwanym National Railroad Passenger Corporation, jednak pakiet kontrolny jego akcji należy do amerykańskiego rządu federalnego. Pewna część akcji należy do tych regionalnych linii kolejowych które przekazały firmie swoje serwisy pasażerskie w momencie jej powstania.

  Union Station jest reprezentacyjnym dworcem kolejowym w Waszyngtonie, oddanym do użytku w 1907 roku. Jego właścicielem jest Amtrak. Obsługiwane są również linie Maryland Rail Commuter (MARC) i VRE oraz miejska komunikacja Metrorail. Union Station jest końcowym dworcem Northeast Corridor.

  Northeast Corridor (NEC, z ang. Korytarz Północnowschodni) – najintensywniej użytkowana linia kolejowa USA. Northeast Corridor jest w pełni zelektryfikowaną linią należącą w większości do firmy Amtrak, łączącą silnie zurbanizowane obszary Waszyngtonu, Baltimore, Wilmington, Filadelfii, Trenton, Newark, Nowego Jorku, New Haven, Providence i Bostonu. Odnogi linii docierają m.in. do Harrisburga w Pensylwanii, Hartford w Connecticut i Massachusetts. Centralnym węzłem przesiadkowym jest nowojorska Pennsylvania Station, najruchliwszy dworzec USA. Po linii jeżdżą jedyne w USA pociągi wysokich prędkości Acela Express. Infrastruktury używają także klasyczne składy Amtraku, oraz lokalne MARC, SEPTA, NJ Transit, Shore Line East i MBTA oraz przewoźnicy towarowi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.