• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Unimor

  Przeczytaj także...
  Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.Radmor SA (d. Zakłady Radiowe Radmor) – przedsiębiorstwo produkujące urządzenia elektroniczne głównie na potrzeby wojska (m.in. radiostacje), mieszczące się w Gdyni.
  Telewizor, odbiornik telewizyjny (skrót: TV – ang. television, od gr. tele - daleko oraz łac. visio - obraz widziany) — urządzenie elektroniczne przeznaczone do zdalnego odbioru ruchomego obrazu, który jest nadawany przez telewizję i składa się z wyświetlanych jeden po drugim nieruchomych obrazów, z częstotliwością 25 lub 30 obrazów na sekundę lub inną. Pojedynczy obraz (nazywany też "klatką" – dla częstotliwości 25 wynosi 50, natomiast dla 30 wynosi 60 klatek) podzielony jest z kolei na linie poziome i pionowe. Typowe wartości linii to 1080, 720, 625 lub 525 linii.
  Telewizor Alga produkcji Gdańskich Zakładów Radiowych

  Unimor (Gdańskie Zakłady Elektroniczne „Unimor”) – polskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją telewizorów (seria odbiorników Neptun, Siesta i Belweder), komputera Bosman 8, sprzętu łączności montowanego na statkach oraz na potrzeby wojska.

  Zakłady Mechaniki Precyzyjnej "UNITRA – MAGMOR" - powstały na podwalinach firmy Z.M.P. "Mera-Wag", po tym jak licencja na produkcję wag została sprzedana Niemcom. W zakładzie występowały następujące działy: narzędziowy WN, produkcja W-1 (półautomaty tokarskie, tokarki uniwersalne, rewolwerówki, frezarki uniwersalne, pionowe i poziome, szlifierki do wałków, szlifierki do pow. płaskich, wiertarki stołowe, gwinciarki, migomaty, prasy, gięciarki, wytłaczarki), montażu W-2, wtryskarek W-3, transportu wewnętrznego (wózki ręczne, pojazdy spalinowe, akumulatorowe - meleksy,wózki widłowe elektryczne i na gaz), transportu zewnętrznego(nysy, żuki, autobusy autosan), galwanizernia, ślusarnia, hartownia. Na terenie zakładu znajdowała się także duża stołówka oraz bary. W firmie zatrudnionych było ponad 1000 osób. Na przełomie lat 80/90 Zakład Unitra-Magmor został przejęty przez Zakłady Mechaniki Precyzyjnej "Mera-Błonie". Ostatecznie firma została zlikwidowana w sierpniu 1991 roku. Przedsiębiorstwo mieściło się w Gdańsku przy ul. Beniowskiego 5, obecnie w tym miejscu mają siedzibę Międzynarodowe Targi Gdańskie.Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku – uczelnia niepubliczna założona w Gdańsku w 1998 roku, kształcąca na kierunkach humanistycznych i ekonomicznych.

  Historia[ | edytuj kod]

  Gdańskie Zakłady Radiowe T-18 powstały w 1957 roku w Gdańsku w celu projektowania i produkcji radiolinii, dla radiokomunikacji oraz transmisji programów telewizyjnych na terenie kraju. Od roku 1958 przystąpiono do opracowania i produkcji profesjonalnych urządzeń radiokomunikacji morskiej i łączności lotniczej oraz podjęto produkcję urządzeń łączności do zastosowań specjalnych, na bazie opracowań własnych i licencyjnych.

  Unipolbrit Komputer 2086 – polski komputer domowy wzorowany na Timex 2068, produkowany we współpracy firmy polonijnej PZ Polbrit International i gdańskiej firmy Unimor z elementów sprowadzanych z Portugalii. Sprzedawany był z kartridżem emulatora ZX Spectrum i z nim przeważnie był używany.Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.

  W roku 1958 przystąpiono także do produkcji telewizorów. W 1972 roku przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na: Gdańskie Zakłady Elektroniczne „UNIMOR”. Do roku 1989 produkowano odbiorniki telewizyjne czarno białe w ilości ponad 300 tysięcy szt. rocznie. Od roku 1982 rozpoczęto produkcję odbiorników telewizyjnych kolorowych, na bazie własnych opracowań.

  Bosman 8 to ośmiobitowy mikrokomputer opracowany na Politechnice Gdańskiej w 1986 r. i produkowany w latach 1988-89 w Zakładzie Produkcji Doświadczalnej Sprzętu Elektronicznego w gdańskim Unimorze. Komputer współpracował z terminalem AN-2001 lub ANG-3001. Wyprodukowano tysiąc sztuk.

  W latach 70. i 80. Unimor należał do Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego UNITRA. Podjęto wówczas bardzo mało seryjną produkcję konsoli(TELE-SET GTV 881) na kartridże, do której była tylko jedna gra.

  W listopadzie 1994 r. nastąpiło przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną Gdańskie Zakłady Elektroniczne „UNIMOR” S.A., w skład której wchodziły: zakład „UNIMOR-TV Sp. z o.o.”, zakład „ERICSSON UNIMOR” Sp. z o.o. oraz Zakład Urządzeń Profesjonalnych. W styczniu 1997 roku Zakład Urządzeń Profesjonalnych został przekształcony w spółkę UNIMOR RADIOCOM Sp. z o.o.

  Na skutek zmian gospodarczych jakie zaszły w Polsce na początku lat 90. zakłady zaprzestały produkcji telewizorów, koncentrując się na produkcji specjalistycznej, małoseryjnej. W tym celu w 1997 z przedsiębiorstwa wydzielono „Unimor Radiocom”. W jednym z budynków, w których prowadzona była produkcja, znajduje się obecnie I Urząd Skarbowy w Gdańsku. Hale produkcyjne wynajmuje aktualnie Wyższa Szkoła Bankowa. Po intensywnym remoncie wnętrza hal zamieniono na aule lekcyjne i powierzchnie administracyjne szkoły.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Unipolbrit 2086
 • Magmor
 • Radmor
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Unimor Radiocom – historia. www.radiocom.pl. [dostęp 21 sierpnia 2010].
  2. PureRetro: Pierwsza polska konsola do gier skończyła 40 lat | PurePC.pl, www.purepc.pl [dostęp 2018-01-26] (pol.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Radiocom
 • Prywatna strona o GZE Unimor
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.733 sek.