• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Unia - album

  Przeczytaj także...
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Gary Moore (ur. 4 kwietnia 1952 w Belfaście, zm. 6 lutego 2011 w Esteponie) – irlandzki gitarzysta rockowy i bluesowy, wokalista i kompozytor.
  .mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}

  Unia – piąty album studyjny fińskiego zespołu powermetalowego Sonata Arctica. Pierwszym singlem z tego albumu był Paid in Full wydany 27 kwietnia 2007 roku. Tytuł albumu po fińsku oznacza sny lub marzenia.

  Sonata Arctica – fińska grupa muzyczna wykonująca power metal. Powstała w 1996 roku w Kemi pod nazwą Tricky Beans, rok później formacja przyjęła nazwę Tricky Means, a w 1999 roku Sonata Arctica.Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.

  Lista utworów[ | edytuj kod]

  1. "In Black and White" – 5:03
  2. "Paid in Full" – 4:24
  3. "For the Sake of Revenge" – 3:23
  4. "It Won't Fade" – 5:58
  5. "Under Your Tree" – 5:14
  6. "Caleb" – 6:16
  7. "The Vice" – 4:08
  8. "My Dream's but a Drop of Fuel for a Nightmare" – 6:13
  9. "The Harvest" – 4:18
  10. "To Create a Warlike Feel" – 5:03
  11. "The Worlds Forgotten, the Words Forbidden" – 2:57
  12. "Fly with the Black Swan" – 5:08
  13. "Good Enough is Good Enough" – 5:32
  14. "They Follow" – 4:50
  15. "Out in the Fields (Cover Gary Moore)" – 4:06
  16. "My Dream's but a Drop of Fuel for a Nightmare" (wersja instrumentalna) – 6:13

  Utwór 10 to dodatek dołączony do fińskiego wydania albumu.

  Buzuki – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych wywodzący się z Azji Środkowej, popularny również w muzyce celtyckiej.Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.

  Utwór 15 to dodatek dołączony do wydania japońskiego i północnoamerykańskiego.

  Utwory 14 i 16 to dodatki japońskiego wydania.

  Twórcy[ | edytuj kod]

  Zespół[ | edytuj kod]

 • Tony Kakkośpiew, instrumenty klawiszowe
 • Jani Liimatainengitara elektryczna
 • Tommy Portimoperkusja
 • Marko Paasikoskigitara basowa
 • Henrik Klingenberginstrumenty klawiszowe
 • Inni[ | edytuj kod]

 • Celestina Choir w utworach "In Black and White", "Under Your Tree", "To Create A Warlike Feel" i "Caleb" prowadzony przez Tarja Vanhala.
 • Instrumenty smyczkowe w utworze "Good Enough is Good Enough":

  Tommy Portimo (ur. 5 września 1981) - fiński perkusista i jeden z założycieli fińskiego zespołu metalowego Sonata Arctica. Obecnie zamieszkały w fińskim mieście Kemi.Henrik Klingenberg (ur. 21 października 1978) - klawiszowiec fińskiego zespołu metalowego Sonata Arctica do którego dołączył pod koniec 2002 roku. Przed występami w fińskiej grupie udzielał się w dużej ilości zespołów amatorskich.
 • Tuomas Airola − wiolonczela
 • Elar Kuiv − skrzypce
 • Kati Niemelä − skrzypce/altówka
 • Anna-Leena Kangas − altówka
 • Oskari Hannula − kontrabas
 • Tuomas Airola - aranżacja i dyrygowanie
 • Peter Engberg - gitara akustyczna, Buzuki, Chromaharp, Cavaquinho and Q-chord w utworach "They Follow", "Under Your Tree", "The Harvest", "It Won't Fade" i "Fly With the Black Swan"
 • Jani Liimatainen - gitara akustyczna w utworze "The Worlds Forgotten, The Words Forbidden" i solo na gitarze akustycznej w utworze "They Follow"
 • Jarkko Martikainen - śpiew po fińsku w utworze "To Create a Warlike Feel"
 • Milla V - głos żeński na początku utworu "Caleb"
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Tony Kakko (ur. 16 maja 1975) - założyciel fińskiego zespołu power metalowego Sonata Arctica, w którym jest wokalistą i gra na klawiszach. Jest współzałożycielem zespołu Northern Kings grającego metalowe covery, głównie utworów z lat 80. Występował gościnnie także w takich zespołach jak: Nightwish, Heavenly, van Canto czy Epica.Kontrabas – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych; jest największym instrumentem tej grupy. Muzyk grający na kontrabasie to kontrabasista.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  27 kwietnia jest 117. (w latach przestępnych 118.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 248 dni.
  Gitara elektryczna – gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego.
  Jani Allan Kristian Liimatainen (urodzony 9 września 1980, w Kemi, Finlandia) jest jednym z lepiej prezentujących się gitarzystów w Europie; byłym gitarzystą i jednym z członków założycieli power metalowego zespołu Sonata Arctica.
  Instrument smyczkowy – instrument muzyczny z grupy chordofonów, w których struna wprowadzana jest w stan wibracji za pomocą smyczka, przesuwanego po strunie – legato, detaché, lub uderzając w nią włosiem – spiccato. Inną metodą wydobycia dźwięku z instrumentu smyczkowego jest col legno - czyli uderzenie struny drzewcem smyczka lub pizzicato, czyli szarpniecie struny palcem oraz klang (pizzicato bartokowskie, pizzicato à la Bartók) – szarpnięcie struny tak silne, by uderzyła o gryf.
  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.
  Instrumenty klawiszowe – instrumenty muzyczne pochodzące z różnych grup: strunowych, dętych, samobrzmiących, elektrycznych i elektronicznych mających jedną wspólną cechę posiadania klawiatury (zazwyczaj w stroju równomiernie temperowanym).
  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.