• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Unión Santa Fe

  Przeczytaj także...
  Nery Alberto Pumpido (ur. 30 lipca 1957 w Monje), argentyński piłkarz, bramkarz. Mistrz świata z roku 1986 i srebrny medalista MŚ 90.Santa Fe - miasto we wschodniej Argentynie, przy ujściu rzeki Salado do Parany, na obszarze Pampy, stolica prowincji Santa Fe. Około 520 tys. mieszkańców.
  Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.

  Club Atlético Unión (przeważnie znany jako Unión de Santa Fe), jest argentyńskim klubem piłkarskim z siedzibą w mieście Santa Fe, będącym stolicą prowincji Santa Fe

  Osiągnięcia[]

  Mistrz drugiej ligi argentyńskiej: 1966

  Primera División Argentina, najwyższa klasa rozgrywkowa dla klubów piłki nożnej w Argentynie, jej rozgrywki wyłaniają mistrza kraju. W sezonie 2005/2006 występuje w niej 20 zespołów. Rozgrywki są podzielone na dwie równorzędne części: Initial i Final. Initial (sezon otwarcia, od sierpnia do grudnia) oraz Final (sezon zamknięcia, od lutego do czerwca). Na zakończenie sezonu pomiędzy zwycięzcami obu części rozgrywany jest mecz majacy wyłonić mistrza. W Argentynie po wielu latach w sezonie 2011/2012 powróciły rozgrywki pucharowe, czyli Copa Argentina skupiające drużyny Primera División oraz Nacional B. Primera División jest zaliczana przez Międzynarodową Federację Historyków i Statystyków Futbolu do 5 najlepszych lig świata razem z angielską Premier League, hiszpańską Primera División, włoską Serie A oraz niemiecką Bundesligą. Zasady spadku określa tabela trzyletnia, z której dwa najgorsze zespoły są relegowane. Mistrz i wicemistrz 2. ligi awansują bezpośrednio do Primera División, trzecia drużyna rozgrywa dwumecz barażowy z trzecią najgorszą drużyną tabeli trzyletniej.Santa Fe jest jedną z prowincji Argentyny. Leży na północy z kraju. Sąsiednie prowincje to: Chaco, Corrientes, Entre Ríos, Buenos Aires, Córdoba i Santiago del Estero.

  Historia[]

  Klub założony został w roku 1907. Głównym rywalem klubu jest Colón. W 1966 klub po raz pierwszy wywalczył awans do pierwszej ligi (Primera división argentina). Klub przez wiele sezonów występował w pierwszej lidze, przeplatając je czasowymi pobytami w drugiej.

  Informacje[]

  Kibice klubu Unión zwani są "unionistas" albo "tatengues", a klub ponadto jest nazywany "El Tate". Barwy klubu składają się z biało-czerwonych pionowych pasków. Stadion mogący pomieścić 22300 widzów zwany jest "15 de abril". Wśród najlepszych graczy klubu znajduje się mistrz świata z 1978 roku Leopoldo Luque, a obok niego mistrz świata z 1986 bramkarz Nery Pumpido.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona klubu • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.