• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Undergrajdoł

  Przeczytaj także...
  Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.Włodzimierz Kiniorski (Kinior) (ur. 1952 w Zagnańsku) – polski muzyk i kompozytor, grający m.in. na saksofonie. Twórca stylu Flap, promującego eklektyzm muzyczny.
  Polskie Radio Szczecin – jedna z 17 samodzielnych rozgłośni publicznego Polskiego Radia realizujących odrębne programy regionalne nadawane na teren poszczególnych województw, zrzeszonych w Audytorium 17. Jest jedyną z tych rozgłośni, która współtworzy od kwietnia 2008 europejską sieć radiową Euranet.

  Undergrajdoł – jedyny album kieleckiej jazzowej grupy Stan d'Art, wydany w 1987 roku, nakładem Polskich Nagrań.

  Rejestracja materiału na płytę była jedną z form nagrody Grand Prix, którą zespół otrzymał w 1986 roku na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym "Jazz nad Odrą". Nagrania zrealizowano na początku 1987 roku w Studio Polskiego Radia w Szczecinie. Realizacja nagrań – Bogusław Radziak oraz Zbigniew Malarski. Projekt graficzny – Krzysztof Nowak.

  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Janusz Iwański, ps. YANINA (ur. 22 kwietnia 1956 w Częstochowie) – polski muzyk jazzowy i rockowy, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów i wokalista, związany z Częstochową. Współzałożyciel zespołów Tie Break, Soyka Yanina, współpracownik Drum Freaks i Maanamu. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Lista utworów[]

  źródło: Strona A

  1. "Drygulec" (Leszek Dziarek, Andrzej Chochół)
  2. "BX-1" (Leszek Dziarek, Janusz Iwański, Andrzej Chochół, Włodzimierz Kiniorski, Dariusz Galon, Marian Zych)
  3. "Dzień następny" (Leszek Dziarek, Marian Zych)
  Strona B
  1. "Nowa siła" (Andrzej Chochół, Marian Zych)
  2. "Freeton" (Leszek Dziarek, Janusz Iwański, Marian Zych)
  3. "Antypody" (Włodzimierz Kiniorski)

  Muzycy[]

  źródło:.

  Leszek Feliks Dziarek (ur. 18 maja 1957 w Sandomierzu) – polski perkusista, kompozytor, wokalista, autor tekstów i aranżer.Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
 • Włodzimierz Kiniorski – instrumenty perkusyjne, saksofon
 • Janusz "Yanina" Iwański – śpiew, gitara, instrumenty perkusyjne
 • Dariusz Galon – instrumenty perkusyjne, skrzypce
 • Andrzej Chochół – gitara
 • Marian Zych – gitara basowa
 • Leszek Dziarek – perkusja, instrumenty perkusyjne
 • gościnnie

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Jazz nad Odrą - polski festiwal jazzowy organizowany we Wrocławiu od 1964. Do roku 1989 festiwal był imprezą studencką organizowaną przez ZSP i wrocławski klub "Pałacyk". Obecnie organizatorem jest Centrum Sztuki Impart wraz z Fundacją Jazz nad Odrą i Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym Oddział Wrocław.
 • Henryk Gembalski – skrzypce
 • Przypisy

  1. Stan d'Art – Biografia (pol.). standartjazz.w.interia.pl. [dostęp 2010-11-25].
  2. Undergrajdoł w Katalogu Polskich Płyt Gramofonowych

  Linki zewnętrzne[]

 • Fragment mp3 utworu "Freeton" na oficjalnej stronie Leszka Dziarka • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polskie Nagrania „Muza” – polska wytwórnia płytowa założona 1956 w Warszawie, w 2015 przejęta przez Warner Music Poland.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.