• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uncharted 3: Oszustwo Drake’a  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Anglicy (ang. English people) – naród germański zamieszkujący głównie Wielką Brytanię, zwłaszcza Anglię (ok. 45 mln), posługujący się językiem angielskim z grupy języków germańskich. Poza Zjednoczonym Królestwem mieszkają głównie w Republice Południowej Afryki, Związku Australijskim, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Anglicy wyznają głównie anglikanizm. Ich kultura zaczęła się kształtować w średniowieczu pod wpływami celtyckimi, romańskimi (gł. francuskimi) oraz skandynawskimi (głównie normańskimi i nordyckimi). Od czasów nowożytnych zaczęła wpływać na kulturę reszty świata. Za pierwszego Anglika uważa się człowieka z Boxgrove, którego szczątki znaleziono w hrabstwie West Sussex.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Uncharted 3: Oszustwo Drake’a (ang. Uncharted 3: Drake's Deception) – przygodowa gra akcji przedstawiona z perspektywy trzeciej osoby, wyprodukowana przez amerykańskie studio Naughty Dog i wydana przez Sony Computer Entertainment na konsolę gier wideo Sony PlayStation 3. Gra ukazała się 1 listopada 2011 w Ameryce Północnej, 2 listopada 2011 w Europie oraz Japonii i 3 listopada 2011 w Australii. Jest to trzecia część serii Uncharted. Uncharted 3 była produkowana przez dwa lata i używa autorskiego silnika Naughty Dog Game Engine 3.0.

  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.

  Akcja gry rozgrywa się cztery lata po wydarzeniach z pierwszej części – Uncharted: Fortuna Drake’a. Nathan Drake tym razem wyrusza na Półwysep Arabski w poszukiwaniu zaginionego miasta z islamskich wierzeń – Iram, którego poszukiwał jego przodek sir Francis Drake.

  Gra zdobyła uznanie wśród krytyków, osiągając średnią ocen 92% zarówno w agregatorze GameRankings, jak i Metacritic. Recenzenci zachwalali głównie oprawę graficzną, muzyczną, animacje postaci oraz znacznie rozbudowane tryby rozgrywki wieloosobowej w stosunku do Uncharted 2: Pośród złodziei. Gra uzyskała liczne nagrody portali o grach komputerowych, między innymi Best PlayStation 3 Game strony IGN oraz Best PS3 Exclusive serwisu Metacritic. W dniu premiery sprzedano 3,8 mln sztuk gry Uncharted 3: Oszustwo Drake’a na całym świecie, dzięki czemu gra uzyskała najwyższą sprzedaż spośród całej serii. Jest także trzecią najszybciej sprzedawaną grą wydaną wyłącznie na PlayStation 3.

  Starhawk – trzecioosobowa gra akcji wyprodukowana przez LightBox Interactive, której światowa premiera zapowiedziana jest na 8 maja 2012, a europejska trzy dni później. Gra zostanie wydana tylko na konsolę PlayStation 3 przez Sony Computer Entertainment.Zwiastun – zapowiedź wydarzenia, oznaka, prognostyk, omen. Także osoba przynosząca nowiny, wieści o czymś, co ma nastąpić.

  Spis treści

 • 1 Fabuła
 • 1.1 Obsada głosowa
 • 2 Rozgrywka
 • 2.1 Gra wieloosobowa
 • 2.1.1 Tryby gry wieloosobowej oparte na rywalizacji
 • 2.1.2 Tryby kooperacji
 • 3 Tworzenie
 • 3.1 Grafika
 • 3.2 Ścieżka dźwiękowa
 • 3.3 Beta testy
 • 4 Wydanie gry
 • 4.1 Wersje detaliczne
 • 4.2 Dodatki DLC
 • 4.3 Uncharted 3: Drake's Deception DualShock 3 controller
 • 4.4 Oficjalny poradnik
 • 4.5 Nathan Drake Costume
 • 4.6 Beta testy Starhawk
 • 5 Odbiór gry
 • 5.1 Zapowiedzi
 • 5.2 Recenzje
 • 5.3 Nagrody
 • 5.4 Sprzedaż
 • 5.5 Dubbing w portugalskiej wersji językowej
 • 6 Kontynuacja
 • 7 Uwagi
 • 8 Przypisy
 • 9 Linki zewnętrzne
 • System osłon (ang. cover system) − w terminologii gier komputerowych system stosowany w grach third-person perspective (głównie w grach z podgatunku third-person shooter oraz przygodowych grach akcji, rzadziej w cRPG) polegający na wykorzystywaniu otoczenia do krycia się przez sterowaną przez gracza postać przed amunicją i materiałami wybuchowymi. W większości gier, w których zaimplementowano ten system, postać „przykleja się” do osłony, skąd może prowadzić ostrzał „na oślep”, tzn. tylko lekko się wychylając, lub celując w przeciwników, czym naraża się na trafienie przez ostrzał wrogów. Pierwszą grą, w której zastosowano system osłon z możliwością wychylania się i strzelania, jest Winback. Obecnie najbardziej znane serie gier wykorzystujące ten system to Gears of War, Mass Effect oraz Uncharted. System został wprowadzony także w m.in. Grand Theft Auto IV, Max Payne 3, Quantum of Solace, Red Dead Redemption, The Last of Us czy Vanquish.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Fabuła[]

 • Źródło: Uncharted 3: Drake's Deception – The Complete Official Guide.
 • The dreamers of the day are dangerous men for they may act their dream with open eyes to make it possible. This I did.
  Lecz marzyciele dnia są niebezpieczni, gdyż mogą śnić z otwartymi oczami, by ten sen ziścić. To moje dzieło.
  T.E.Lawrence „Lawrence of Arabia”

  Akcja gry Uncharted 3: Oszustwo Drake’a rozpoczyna się w londyńskim pubie The Pelican Inn. Nathan i jego przyjaciel Sully mają dokonać transakcji z Talbotem, zaufanym współpracownikiem tajemniczej Angielki – Katherine Marlowe. Drake zamierza oddać swój pierścień, który odziedziczył jako potomek słynnego korsarza i podróżnika – Sir Francisa Drake’a. W zamian ma otrzymać walizkę gotówki. Transakcja dochodzi do skutku, jednak Nathan szybko sprawdza pieniądze i zauważa, że są one fałszywe, zaś Sully potwierdza jego podejrzenia. Drake szybko zabiera pierścień, ale Talbot każe mu go oddać, zabrać pieniądze i opuścić lokal, jednak Drake nie czyni tego. Wtedy kilku ludzi Talbota rzuca się na Drake’a i Sully'ego, którym udaje się obronić. Gdy wybiegają z budynku, zostają znowu zaatakowani przez ludzi Talbota i Marlowe. Angielka zabiera pierścień, a ponowna próba odzyskania przedmiotu przez Drake’a kończy się klęską, w której Charlie Cutter strzela do Drake’a, a następnie do Sully'ego, który próbował pomóc swojemu przyjacielowi. Zaraz po tym Marlowe wraz z Talbotem wsiadają do samochodu i dokonują ucieczki.

  Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.

  Akcja gry przenosi się dwadzieścia lat wcześniej do miasta Cartagena de Indias w Kolumbii. Nastoletni Nathan poszukiwał wtedy w jednym z tamtejszych muzeów gabloty z pierścieniem sir Francisa Drake’a. Drake był świadkiem nieudanej próby włamania nieznajomego mężczyzny do gabloty. Podążając za nim i odkrywając jego znajomość z Marlowe, Nathan próbował ukraść portfel z kluczem. Jednak jego właściciel szybko się zorientował i zatrzymał chłopaka. Kazał mu oddać portfel. Drake zrobił to, jednak zdążył już wyjąć przedmiot, którego potrzebował.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Electronic Entertainment Expo, znane także jako albo E3 – jest największą coroczną wystawą przemysłu gier komputerowych i wideo. Ekspozycja jest otwarta tylko dla ekspertów branżowych oraz dziennikarzy. Od 2009 nastąpił powrót do starej formy targów, tzn. otwartej dla wszystkich chętnych.

  Wieczorem młody Nathan włamał się do muzeum i wyjął z gabloty pierścień. Został jednak zauważony przez Marlowe i mężczyznę, któremu ukradł klucz. Oni także próbowali zdobyć cenny przedmiot z muzeum. Ludzie Marlowe rozpoczęli pościg za Nathanem. W pewnym momencie jeden z bandytów dogonił Nathana i wymierzył do niego z pistoletu. Jednak w ostatniej chwili pojawił się człowiek, któremu Drake zabrał klucz i strzelił do agresora, dzięki czemu uratował życie chłopakowi. Zabrał on Nathana do pobliskiego baru. Tam przedstawił się jako Sully. Od tego momentu rozpoczęła się ich długoletnia przyjaźń.

  Francis Drake (hiszp. el Draque), (ur. ok. 1540 - zm. 28 stycznia 1596 ) – angielski korsarz, w latach 1577-1580 odbył wyprawę dookoła świata.PlayStation (PS, popularnie zwane także – PSX) (jap. プレイステーション, pureisutēshon; pol. dosł. StacjaGier) – 32-bitowa konsola do gier wideo, wyprodukowana w Japonii przez firmę Sony Computer Entertainment, zaprojektowana przez Kena Kutaragiego.

  Akcja gry ponownie przenosi się do teraźniejszości, do Londynu. Okazuje się, że Charlie jest przyjacielem Drake’a i Sully'ego, a Marlowe ma falsyfikat pierścienia – cała akcja więc została zaplanowana. W trójkę spotykają się z Chloe, z którą idą do kryjówki oponentów. Znajduje się ona w nieużywanych obecnie podziemiach londyńskiego metra. Tam Nathan odkrywa, że Marlowe należy do sekty próbującej odnaleźć Atlantydę Pustyni.

  Spoiler (z ang. spoil - psuć, niszczyć) – niepożądana informacja o szczegółach zakończenia utworu literackiego, teatralnego, telewizyjnego lub filmowego. Termin ten bywa używany również w odniesieniu do podpowiedzi lub rozwiązań w grach i łamigłówkach. Stosowany na stronach i forach internetowych oraz grupach dyskusyjnych.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Drake i Sully decydują się na podróż do środkowej Francji, a Charlie i Chloe – do Syrii. We Francji docierają do średniowiecznego zamku, w którego podziemiach odkrywają grobowiec i połowę kolejnej wskazówki. Jednak demaskuje ich Talbot, który rozkazuje podpalić twierdzę. Bohaterowie ledwo uchodzą z życiem i postanawiają natychmiast wyruszyć do Syrii, aby ostrzec swoich przyjaciół przed sektą Marlowe.

  Syria (arab. سوريا / سورية, transk. Sūriyya), nazwa oficjalna: Syryjska Republika Arabska (arab. الجمهورية العربية السورية, transk. Al-Dżumhurijja al-Arabijja as-Surijja) – arabskie państwo na Bliskim Wschodzie, graniczące z Turcją (822 km), Irakiem (605 km), Jordanią (375 km), Libanem (375 km) i Izraelem (76 km).Poziom doświadczenia (ang. experience level) – termin z zakresu mechaniki stosowany w grach fabularnych (RPG) wliczając w to ich komputerowe wersje i MMORPG, a także grach innych gatunków.

  Gdy docierają do średniowiecznej budowli w Syrii, szybko odnajdują swoich przyjaciół, lecz zostają rozdzieleni. Charlie wraz z Nathanem odnajdują miejsce ukrytego wejścia, gdzie znajduje się kolejna wskazówka. W tym samym momencie wspólnicy zostają zaatakowani przez ludzi Talbota, jednak szybko przychodzą im z pomocą Chloe i Sully. Razem w czwórkę szukają ukrytego wejścia, jednak gdy Charlie oddala się od reszty, zostaje postrzelony strzałką z trucizną i pojawia się Talbot. Cutter oddaje wrogowi wskazówki i wraca do przyjaciół, jednak pod wpływem trucizny wchodzi w konflikt ze wspólnikami. Dalej znowu cała czwórka podąża mrocznym korytarzem, aż w końcu dochodzą oni do ogromnego globusu, który wskazuje położenie Iremu na pustyni w Jemenie. Następnie zostają zaatakowani przez Talbota i jego ludzi. Cutter udaje jednak, że zdradza Nathana, dzięki czemu trójce jego przyjaciół udaje się uciec. On sam łamie nogę przez upadek z dużej wysokości.

  Podzielony ekran, ang. Split Screen – rodzaj gry wieloosobowej, alternatywa dla trybów online, polegający na tym, że kilku graczy – od dwóch do czterech – gra na jednej maszynie, w tym samym czasie, a rozgrywka prezentowana jest na jednym ekranie – każdy z nich pojawia się w wydzielonym miejscu na ekranie. Jednym z pierwszych tytułów umożliwiających grę w trybie podzielonego ekranu był Spy vs Spy.Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.

  Drake i Sully wyruszają do Jemenu. Spotykają się tam z Eleną, ich przyjaciółką i dziennikarką z zawodu. Jest ona ich przewodniczką po mieście. Trójka wyrusza do tajemniczego miejsca, w którym ukryta została ostatnia wskazówka. Gdy do niej dochodzą, zostają zaatakowani przez rój pająków, a później przez ludzi Marlowe. Drake, jak wcześniej Cutter, zostaje postrzelony zatrutą strzałką z trucizną, przez co ma halucynacje i traci przytomność. Budzi się, siedząc przy stole z Katherine Marlowe. Po krótkiej rozmowie zauważa Talbota, za którym rzuca się w pościg. Dochodzi wówczas do walki. Drake wychodzi z niej zwycięsko, jednak zostaje uderzony w głowę przez sojusznika Talbota – przywódcę piratów o imieniu Ramzes. Znowu traci przytomność.

  Game Developers Conference (GDC) – coroczne spotkanie profesjonalnych producentów gier komputerowych w San Francisco. Zjazd podzielony jest na część ekspozycyjną, spotkania networkingowe, gale nagród (Independent Games Festival i Game Developers Choice Awards) oraz wykłady i dyskusje prowadzone przez zawodowych twórców gier komputerowych na tematy takie jak: programowanie, design, dźwięk, produkcja, biznes i zarządzanie oraz sztuka.Sony Computer Entertainment Inc. (SCEI) – poboczna firma Sony założona 16 listopada 1993 roku w Tokio (Japonia). SCEI zajmuje się rozwojem, produkcją oraz sprzedażą sprzętu i oprogramowania dla serii konsoli PlayStation. SCEI jest także wydawcą i producentem gier na swoje konsole.

  Gdy się budzi, zauważa kilku piratów, którzy zaczynają go przesłuchiwać. Uwalnia się i ucieka. Okazuje się, że znajduje się on na cmentarzysku statków. Postanawia dotrzeć do okrętu, w którym według piratów miał być przetrzymywany Sully. Jednak gdy Drake dociera na rzekome miejsce przetrzymywania przyjaciela, okazuje się, że został okłamany przez Ramzesa, który po prostu chciał zmusić go do wyjawienia informacji o położeniu Iremu. Na morzu rozpętuje się sztorm, podczas którego Nathan wyskakuje ze statku i półżywy dopływa do brzegu. Tam dociera do mieszkania Eleny, która opowiada mu o prawdziwym porwaniu Sully'ego.

  Super Mario 3D Land (jap. スーパーマリオ3Dランド, Sūpā Mario Surī Dī Rando) – komputerowa gra platformowa z serii Super Mario, stworzona przez Nintendo EAD Tokyo we współpracy z Brownie Brown na konsolę Nintendo 3DS. Jest to pierwsza gra Mario na tę konsolę. Została ujawniona na konferencji Nintendo podczas GDC w 2011. Miała ona premierę w listopadzie tego samego roku, a rok później pojawiła się w sprzedaży w sklepie Nintendo eShop. Wyreżyserowana prez Koichi Hayashidę, wykorzystuje efekt stereoskopowego 3D. Sequel, Super Mario 3D World, jest aktualnie tworzony na Wii U.Relikt (przeżytek) – termin biogeograficzny służący na określenie współczesnych organizmów, zarówno roślinnych jak i zwierzęcych, mających w przeszłości szerszy zasięg geograficzny, lecz obecnie żyjących na terenie znacznie mniejszym. Zmniejszenie zasięgu może świadczyć o tendencji gatunku do wymierania.

  Następnego dnia wyruszają na lotnisko, skąd ma odlecieć samolot z zapasami dla karawany Marlowe, która wyruszyła na poszukiwania mitycznego miasta. Drake przed dostaniem się do samolotu wyznaje Elenie miłość. W samolocie zauważa go jeden z wynajętych przez Marlowe Arabów, który atakuje Nathana i próbuje wyrzucić go z samolotu. Maszyna zaczyna płonąć i spadać. Drake wypada z samolotu, jednak dolatuje do jednej ze skrzyń z zapasami (która miała być zrzucona karawanie) i otwiera spadochron.

  Greg Edmonson jest kompozytorem muzyki do seriali telewizyjnych, filmów oraz gier komputerowych. Jest on znany przede wszystkim z skomponowania ścieżki dźwiękowej do serialu Firefly oraz serii gier na konsolę PlayStation 3 Uncharted.GameRankings – strona internetowa agregująca recenzje gier komputerowych z innych stron prezentując średnią ocenę danej gry. Podobne serwisy to: Metacritic (również zarządzany przez CNET), GameStats i Rotten Tomatoes.

  Drake ląduje na środku pustyni Ar-Rab al-Chali, bez wody i jedzenia. Po kilku dniach wędrówki w poszukiwaniu pożywienia dociera do opustoszałego miasta, gdzie przebywają ludzie Marlowe. Zostaje zaatakowany, jednak z opresji ratuje go plemię Salima. Wspólnie wyruszają do ich obozu. Tam Salim postanawia pomóc odbić Sully'ego.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Awatar (także avatar) – reprezentacja uczestników światów wirtualnych. Dotyczy zarówno rzeczywistych ludzi uczestniczących za ich pomocą w tych światach jak i postaci generowanych przez samo oprogramowanie. Awatary są używane głównie na forach dyskusyjnych, a także w grach komputerowych (zwłaszcza RPG, MMORPG i FPP) oraz rzeczywistości wirtualnej.

  Następnego dnia Salim oraz Drake doganiają karawanę i uwalniają Sully'ego, który przetrzymywany był w jednej z ciężarówek. Początkowa część karawany dociera do wejścia do Iremu, a reszta zostaje na posterunku. Drake i Sully gubią podczas burzy Salima i jego ludzi, ale mimo to odnajdują wejście do Atlantydy Pustyni.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Blu-ray Disc (BD) – format zapisu optycznego, opracowany przez Blu-ray Disc Association (BDA). Następca formatu DVD, od którego odróżnia się większą pojemnością płyt, co jest możliwe dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera. Konkurencyjny dla HD DVD.

  Gdy wchodzą do środka, dostrzegają ruiny miasta ukrytego pod pustynią. Nathan postanawia napić się wody z fontanny, ale okazuje się, że zawierała ona środki psychotropowe. Drake doświadcza na chwilę halucynacji i gubi Sully'ego, jednak po pewnym czasie odnajduje go, a środki przestają działać. Wspólnicy odkrywają plany Marlowe, która chciała wykorzystać substancje zawarte w wodzie do niecnych celów. Postanawiają jej to uniemożliwić i niszczą wyciągarkę wody z miasta. W trakcie ucieczki dostrzegają Marlowe, która wpadła w ruchome piaski. Drake postanawia ją uratować, kiedy ta wyciąga jego pierścień. Jednak nie udaje mu się to. Po chwili zostaje zaatakowany przez Talbota, który po krótkiej walce zrzuca go w przepaść. Drake łapie się jednak wystającej skały. Oponent postanawia zaatakować Sully'ego, ale Drake wyciąga pistolet i zabija Talbota. Po chwili Sully pomaga Nathanowi i razem wydostają się z ruin. Tam czeka na nich Salim z końmi, na których uciekają z pustyni.

  Granat (z łac. → wł. lub hiszp. Granada) – rodzaj broni, pocisk rażący odłamkami i energią wybuchu albo zapalający.Spike Video Game Awards (znane również jako VGA, w ostatnim roku działalności jako VGX) – coroczna gala wręczenia nagród dla najlepszych gier komputerowych i przedstawicieli branży, prowadzona w latach 2003-2013 przez amerykańską telewizję Spike TV. Ceremonie uświetniane były występami na żywo znanych muzyków oraz osobistości, jak również prezentacją zwiastunów nadchodzących gier. Producentem imprezy był dziennikarz Geoff Keighley. Gale odbywały się w różnych miejscach Las Vegas i Los Angeles. Pierwsza ceremonia odbyła się 2 grudnia 2003 roku, a wyemitowano ją dzień później, z kolei ostatnia 7 grudnia 2013. 10 listopada 2014 roku Spike TV ogłosiła, że kończy organizowanie imprezy, wskutek czego Keighley rozpoczął organizację i wręczanie własnych nagród, The Game Awards.

  Drake, Sully i Elena postanawiają opuścić Jemen. Najpierw jednak Sully daruje swojemu przyjacielowi pierścionek ślubny, aby ten wręczył go Elenie. Drake bierze go i oświadcza się Elenie. W trójkę idą do samolotu, który przypomina ten rozbity w Ameryce Południowej przez Elenę i Nathana.

  Obsada głosowa[]

  Poza angielską (oryginalną) i polską wersją językową gra została wydana z dubbingiem także w językach: francuskim, hiszpańskim, holenderskim, japońskim, niemieckim, portugalskim, rosyjskim, tureckim, włoskim. W kinowej wersji językowej (z napisami) została wydana w powyższych językach oraz w: czeskim, duńskim, fińskim, greckim, norweskim i szwedzkim.

  Kolumbia (hiszp. Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.PlayStation Vita (nazwa kodowa Next Generation Portable) – przenośna konsola gier wideo firmy Sony, która została oficjalnie zaprezentowana 27 stycznia 2011 roku. Jest to następca konsoli PlayStation Portable. Urządzenie zadebiutowało w Japonii 17 grudnia 2011 roku, a na rynku europejskim i amerykańskim pojawiła się 22 lutego 2012 roku. Jest konkurentem przenośnej konsoli Nintendo 3DS, która miała swą premierę w pierwszym kwartale 2011 roku.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gra wieloosobowa (ang. multiplayer) – rodzaj (bądź tryb) gry pozwalający na jednoczesną rozgrywkę wielu graczy w tę samą grę komputerową lub wideo.
  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.
  LittleBigPlanet Karting – komputerowa gra wyścigowa, stanowiąca spin-offową odsłonę popularnej serii gier platformowych LittleBigPlanet autorstwa studia Media Molecule. Gracze mają okazję pokierować poczynaniami Sackboya i jego przyjaciół w emocjonujących zmaganiach na torach kartingowych. Atutem gry jest możliwość budowania własnych torów i rywalizacji z innymi graczami.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Gigabajt (10, skrót GB) lub Gibibajt (2, skrót GiB) – jednostka używana w informatyce oznaczająca miliard (a w praktyce częściej 1.073.741.824 ~ 1.000.000.000 = 10) bajtów.
  Falsyfikat (od śrdw. łac. falsificatio – podrabianie) – antonim autentyku, fałszerstwo rzeczy oryginalnej w celu mistyfikacji.
  PlayStation 4 (PS4) – czwarta z rodziny PlayStation konsola gier wideo firmy Sony Computer Entertainment. Należy do ósmej generacji konsol.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.21 sek.