• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Una - rzeka

  Przeczytaj także...
  Novi Grad (serb. Нови Град – miasto W Bośni i Hercegowinie (Republika Serbska). Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 19 671 mieszkańców.Meander (inaczej zakole) – fragment koryta rzeki o kształcie przypominającym pętlę lub łuk. Jest to forma związana z krętym przebiegiem koryta rzeki, tworzącym zakręty, pętle i nawroty.
  Jasenovac – wieś w Chorwacji, w żupanii sisacko-moslawińskiej, w gminie Jasenovac. Leży u ujścia rzeki Uny do Sawy. W 2011 roku liczyła 653 mieszkańców.
  Wodospad na Unie w Kostelach (Bośnia)
  Una w Bosanskiej Krupie

  Una (serb. Уна) – rzeka w zachodniej Bośni i Hercegowinie i w południowej Chorwacji (Dalmacji), w dorzeczu Dunaju. Długość – 212 km, powierzchnia zlewni – 9368 km², średni przepływ – 202 m³/s.

  Bosanska Kostajnica (serb. Босанска Костајница) – miasto w Bośni i Hercegowinie (Republika Serbska). Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 18 982 mieszkańców.Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki: Bosna i Hercegovina, serbski: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) – państwo federacyjne w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch jednostek administracyjnych: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.

  Źródło Uny leży w Chorwacji, na północnym skraju pasma górskiego Ilica w Górach Dynarskich, na wysokości około 520 m n.p.m. Rzeka płynie stamtąd na północny zachód i na dwóch odcinkach stanowi granicę chorwacko-bośniacką. Koło miasta Bihać w Bośni Una zatacza szeroki łuk, opływając północny skraj pasma górskiego Grmeč. Stamtąd płynie na północny wschód przez przedgórze Gór Dynarskich, zataczając kilka zakrętów. Koło miasta Bosanski Novi przyjmuje swój największy dopływ Sanę. Od tej okolicy do ujścia znów stanowi granicę chorwacko-bośniacką. W okolicy miast Hrvatska Kostajnica (po stronie chorwackiej) i Bosanska Kostajnica (po stronie bośniackiej) Una zmienia kierunek na wschodni. Koło DubicyKozarskiej Dubicy Una wypływa w dolinę Sawy, gdzie meandrując uchodzi do Sawy w okolicy chorwackiej wsi Jasenovac. Ujście leży na wysokości 94 m n.p.m.

  Dalmacja (chorw. Dalmacija, wł. Dalmazia, serb. Далмација) – kraina historyczna w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Czarnogórze na wschodnim wybrzeżu Adriatyku.Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.

  Największe dopływy Uny to Dabašnica, Unac, Sana, Žirovac, Mlječanica, Moštanica i Rakovica. Rzeka ma najwyższe stany wód między listopadem a styczniem a najniższe – latem. Na Unie istnieje kilka wodospadów, z których najwyższy, u ujścia Unaca koło wsi Martin Brod, ma 55 m wysokości. Wody Uny mają pierwszy i drugi stopień czystości.

  Góry Dynarskie lub Alpy Dynarskie (serb., czarnog. i chorw. Dinarsko gorje, alb. Alpet Dinaride, boś. Dinarske Planine i słoweń. Dinarsko gorstvo) – łańcuch górski na Półwyspie Bałkańskim, wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Adriatyckiego, w Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Słowenii, Serbii, Kosowie, Czarnogórze i Albanii. Najwyższym szczytem jest Maja e Jezercës (2694 m) w Górach Północnoalbańskich. Nazwa "Góry Dynarskie" pochodzi od pasma Dinara (najwyższy szczyt – Veliki Troglav – 1913 m) na granicy Chorwacji i Bośni. Góry te, choć czasami nazywane są Alpami Dynarskimi, nie stanowią części Alp.Grmeč - pasmo górskie w Górach Dynarskich. Leży w północno-zachodniej Bośni i Hercegowinie, niedaleko granicy z Chorwacją nad rzeką Una. Najwyższym szczytem jest Crni Vrh, który osiąga wysokość 1604 m. Głowne miasta regionu to Bihać i Sanski Most.

  Dolina Uny na całej swej długości stanowi oś komunikacyjną pogranicza chorwacko-bośniackiego. Biegną nią droga i linia kolejowa łączące Knin przez Bihać i Bosanski Novi z Banja Luką i Zagrzebiem oraz z doliną Sawy. Zlewnia Uny jest również gęsto zamieszkana – żyje tu około 700 tys. ludzi.

  Zagrzeb (chorw. Zagreb, wym. [ˈzɑː.greb]; niem. Agram, węg. Zágráb) – stolica i największe miasto Chorwacji; jugosłowiańskie miasto-bohater. Liczy ono ok. 790 tys. mieszkańców, a aglomerację zagrzebską zamieszkuje 1,2 mln. Historycznie miasto wywodzi się od leżących na sąsiadujących ze sobą wzgórzach osad Gradec i Kaptol, które stanowią jądro dzisiejszego Zagrzebia. Dunaj (łac. Danubius, niem. Donau, słow. Dunaj, węg. Duna, chorw. Dunav, serb. i bułg. Дунав, rum. Dunărea, ukr. Дунай gr. Ίστρος (Istros) – druga co do długości (po Wołdze) rzeka w Europie.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Ријека Уна
 • Warto wiedzieć że... beta

  Hrvatska Kostajnica (serb. Хрватска Костајница) – miasto w Chorwacji (Sisačko-moslavačka županija) nad rzeką Una, niespełna 90 km na południowy zachód od Zagrzebia i ok. 40 km na południowy zachód od centrum administracyjnego komitatu (chorw. županija), miasta Sisak. Liczy ok. 2000 mieszkańców (a łącznie z okolicznymi wsiami należącymi do gminy – ok. 2700).
  Zlewnia – całość obszaru, z którego wody spływają do jednego punktu danej rzeki (jeziora, bagna itp.) lub jej fragmentu. W szczególnym przypadku, kiedy punkt zamykający znajduje się w miejscu ujścia danej rzeki do recypienta, obszar zlewni ograniczony działem wodnym wyznaczonym w ten sposób nazywa się dorzeczem.
  Rakovica (serb.-cyrylica Раковица) – środkowa dzielnica Belgradu, stolicy Serbii. Ośrodek przemysłowy. Liczy około 99 tys. mieszkańców.
  Bihać - miasto w północno-zachodniej Bośni nad rzeką Una. Leży w Bosanskiej Krajinie. Ok. 97% mieszkańców stanowią muzułmanie. W średniowieczu Bihać należał do Chorwacji.
  Sawa (słoweń., chorw., bośn. Sava, niem. Save, węg. Száva, łac. Savus) – rzeka na granicy Europy Zachodniej (Kotliny Panońskiej) i Europy Południowej (Półwyspu Bałkańskiego). Największy prawy dopływ Dunaju w zlewisku Morza Czarnego. Długość - 940 km, powierzchnia zlewni - 95719 km², średni przepływ - 255 m³/s w Zagrzebiu, 1722 m³/s u ujścia w Belgradzie.
  Martin Brod – wieś w Bośni i Hercegowinie, w Federacji Bośni i Hercegowiny, w kantonie uńsko-sańskim, w mieście Bihać. W 2013 roku liczyła 124 mieszkańców, z czego większość stanowili Serbowie.
  Sana (cyr. Cана) – rzeka w północno-zachodniej części Bośni i Hercegowiny Jest dopływem rzeki Uny, z którą łączy się w pobliżu Novi Gradu. Jej długość wynosi 142 km i przepływa m.in. przez miejscowość Sanski Most. Nie jest rzeką spławną.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.863 sek.