• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Umboziero

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Łowoziorskije tundry (ros. Ловозёрские тундры) – masyw górski w północno-zachodniej Rosji, w obwodzie murmańskim, na Półwyspie Kolskim, pomiędzy jeziorami: Umboziero (na zachodzie) a Łowoziero (na wschodzie). Najwyższym szczytem jest Angwundasczorr, wznoszący się 1120 m n.p.m. Masyw zbudowany jest ze sjenitów nefelinowych. Szczyty są płaskie, bezleśne i kamieniste, natomiast zbocza są strome i porośnięte w dolnych partiach lasami sosnowymi i świerkowymi. Występują złoża metali rzadkich.
  Chibiny – masyw górski, zbudowany głównie z głębinowych skał magmowych (sjenitów), położony za północnym kołem podbiegunowym u nasady Półwyspu Kolskiego w północnej Rosji.

  Umboziero (ros. Умбозеро) to najgłębsze i drugie pod względem powierzchni jezioro na Półwyspie Kolskim położone w Rosji. Jezioro jest położone w tektonicznej rozpadlinie pomiędzy Chibinami na zachodzie i Łowoziorskimi tundrami na wschodzie. Zamarza pod koniec listopada, rozmarza na przełomie maja i czerwca. Brzegi są porośnięte tajgą.

  Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.Tajga, borealne lasy iglaste – lasy iglaste występujące w północnej części Azji (Syberia, Sachalin, Kamczatka, Hokkaido) oraz Ameryki Północnej (Alaska i Kanada), Europy (Półwysep Skandynawski, Karelia, północno-wschodnia część Niziny Wschodnioeuropejskiej), w obrębie klimatu umiarkowanego chłodnego na półkuli północnej.
 • Powierzchnia: 419,4 km²
 • Długość: 45 km
 • Szerokość: 12 km
 • Głębokość: średnia 15 m, maksymalna 115 m
 • Wysokość lustra wody: 149 m n.p.m.
 • Północny brzeg Umboziera
  Półwysep Kolski (ros. Кольский полуостров) – europejski półwysep w północno-zachodniej części Rosji, oblany wodami Morza Białego i Morza Barentsa, o powierzchni 100 tys. km². Jego południowa część przecina koło podbiegunowe północne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.