• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Umberto Giordano

  Przeczytaj także...
  Rycerskość wieśniacza (oryg. wł Cavalleria rusticana) – opera Pietro Mascagniego z 1890 r. Libretto napisali Giovanni Targioni – Tozzetti i Guido Menasci na podstawie opowiadania Giovanniego Vergi pod tym samym tytułem i jego adaptacji scenicznej. Pierwszy raz wystawiona 17 maja 1890 w Rzymie, uważana jest za pierwszą klasyczną operę werystyczną.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.
  Umberto Giordano na portrecie Gaetano Esposito z 1896 r.

  Umberto Giordano (ur. 28 sierpnia 1867 w Foggi – zm. 12 listopada 1948 w Mediolanie) – włoski kompozytor, którego twórczość zalicza się do nurtu w muzyce operowej zwanego weryzmem.

  Andrea Chénier – werystyczna opera w 4 aktach skomponowana przez włoskiego kompozytora Umberto Giordano, do której libretto napisał Luigi Illica.Metropolitan Opera – teatr operowy w Nowym Jorku, pierwotnie (od powstania do 1966 roku) znajdujący się w gmachu przy Broadwayu, pomiędzy 39. a 40. ulicą.

  Studiował w konserwatorium w Neapolu i jeszcze podczas studiów wziął udział w konkursie zorganizowanym przez wydawnictwo Sonzogna. Konkurs wygrał wtedy Pietro Mascagni i jego opera Rycerskość wieśniacza, ale Marina, z którą wystartował Giordano, także zwróciła na siebie uwagę wydawcy. Kompozytor otrzymał zamówienie na kolejną operę. Było nią Złe życie (Mala vita), które wystawione w 1892 roku w Rzymie zostało przyjęte przychylnie. Największy swój sukces odniósł jednak Giordano z operą Andrea Chénier, sukcesu tego, mimo pewnej popularności także późniejszych oper, już nie powtórzył, a od 1929 roku prawie zupełnie przestał komponować. Warto zauważyć, że stało się to w zasadzie równo sto lat po tym, jak komponowania oper zaprzestał inny Włoch – Gioacchino Rossini.

  Gioachino Antonio Rossini albo Gioacchino Antonio Rossini, (ur. 29 lutego 1792 w Pesaro, zm. 13 listopada 1868 w Passy, obecnie. XVI dzielnica Paryża) – włoski kompozytor, twórca 39 oper.Pietro Mascagni (ur. 7 grudnia roku 1863 w Livorno, zm. 2 sierpnia roku 1945 w Rzymie) – włoski kompozytor. Uważa się go za drugiego (obok Ruggiera Leoncavalla) twórcę weryzmu w operze włoskiej.

  Opery[]

 • Marina, 1888
 • Mala vita, 1892, Teatro Argentina, Rzym
 • Regina Diaz, 1894, Teatro Mercadante, Neapol
 • Andrea Chénier, 1896, Teatro alla Scala, Mediolan
 • Fedora, 1898, Teatro Lirico, Mediolan
 • Il Voto, 1902, Teatro Bellini, Neapol
 • Syberia, 1903, Teatro alla Scala, Mediolan
 • Marcella, 1907, Teatro Lirico, Mediolan
 • Mese mariano, 1910, Teatro Massimo, Palermo
 • Madame Sans-Gêne, 1915, Metropolitan Opera, Nowy Jork
 • Giove a Pompei, 1921, Teatro La Pariola, Rzym
 • La cena delle beffe (Uczta szyderców), 1924, Teatro alla Scala, Mediolan
 • Il re (Król), 1929, Teatro alla Scala, Mediolan
 • La festa del Nilo (nieukończona)
 • Bibliografia[]

 • Józef Kański: Przewodnik operowy. Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 2008. ISBN 978-83-224-0721-9.
 • Kronika opery. Warszawa: Kronika, 1993. ISBN 83-900331-7-8.
 • Umberto Giordano w AllMusic
 • Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Weryzm (z łac. verus – prawdziwy) – kierunek w twórczości artystycznej, głównie włoskiej, ostatniego ćwierćwiecza XIX w., będący odmianą naturalizmu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Palermo (włoski: Palermo, sycylijski: Palermu lub Palemmu, grecki: Panormos) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Sycylia, w prowincji Palermo. Panormos powstało już w starożytności, jako kolonia fenicka. Według danych na rok 2009 gminę zamieszkuje 657 936 osób, 4140,6 os./km².
  Uczelnia muzyczna – uczelnia, w której prowadzone jest nauczanie sztuki muzycznej. Nauka kończy się uzyskaniem tytułu licencjata lub magistra sztuki.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Opera (wł. "dzieło") – sceniczne dzieło muzyczne wokalno-instrumentalne, w którym muzyka współdziała z akcją dramatyczną (libretto). Istotą tego gatunku muzycznego jest synteza sztuk, czyli połączenie słowa, muzyki, plastyki, ruchu, gestu oraz gry aktorskiej. Podobnie jak i balet, wywodzi się z włoskich, renesansowych maskarad karnawałowych, które przerodziły się w widowiska dramatyczne. Opera składa się z aktów, które podzielone są na sceny.
  Mediolan (wł. Milano, łac. Mediolanum, lomb. Milan lub Milà) – miasto i gmina w północnych Włoszech, stolica prowincji Mediolan i regionu Lombardia. Położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej pomiędzy rzekami Ticino, Adda, Po i Alpami. Mediolan położony jest na wysokości 122 m n.p.m. Drugie co do wielkości po Rzymie miasto Włoch. Według danych na koniec 2005 roku gminę zamieszkuje 1 308 735 osób, 7191 os./km². Zajmuje powierzchnię 182 km².
  Teatro Argentina – teatr operowy w Rzymie otwarty w roku 1732. Nazwa pochodzi od lokalizacji - placu Largo di Torre Argentina. W XVIII wieku należał do najważniejszych scen operowych Włoch. Odbyło się w nim wiele premier tamtego stulecia włącznie z wystawioną na otwarcie teatru Berenice Domenico Sarriego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.