• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Umba - rzeka w Rosji

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Obwód murmański (ros. Мурманская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej, położona na północnym zachodzie europejskiej części kraju.
  Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).

  Umba (ros. Умба) - rzeka na Półwyspie Kolskim, w obwodzie murmańskim, w Rosji. Ma 123 km długości, wypływa z jeziora Umboziero, uchodzi do Zatoki Kandałaksza.

  Umboziero (ros. Умбозеро) to najgłębsze i drugie pod względem powierzchni jezioro na Półwyspie Kolskim położone w Rosji. Jezioro jest położone w tektonicznej rozpadlinie pomiędzy Chibinami na zachodzie i Łowozierskimi Tundrami na wschodzie. Zamarza pod koniec listopada, rozmarza na przełomie maja i czerwca. Brzegi są porośnięte tajgą.Kandałaksza (ros. Кандалакшский залив) – zatoka Morza Białego, leżąca w europejskiej cześci Rosji. Wcina się ona 185 km w ląd między Półwyspem Kolskim a Karelią. Szerokość wejścia wynosi 67 km, a głębokość dochodzi do 330 m. Do zatoki uchodzą rzeki: Niwa i Kowda. Głównym portem jest Kandałaksza.

  Zobacz też[]

 • Rzeki Europy
 • Półwysep Kolski (ros. Кольский полуостров) – europejski półwysep w północno-zachodniej części Rosji, oblany wodami Morza Białego i Morza Barentsa, o powierzchni 100 tys. km². Jego południowa część przecina koło podbiegunowe północne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.