• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulver  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  William Blake (ur. 28 listopada 1757 w Londynie, zm. 12 sierpnia 1827 w Londynie) – XVIII-wieczny angielski poeta, pisarz, rytownik, malarz, drukarz i mistyk, prekursor romantyzmu. Przez współczesnych nazywany często mad Blake (szalony Blake), zaliczany czasem do grona tzw. poetów wyklętych w literaturze angielskiej.EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.

  Ulvernorweski zespół muzyczny założony w Oslo w 1993 roku. Muzycznie początkowo oscylujący wokół black metalu połączonego z norweską muzyką folkową później wyewoluował w kierunku nowoczesnej muzyki elektronicznej. Wydawcą zespołu jest Jester Recordswytwórnia należąca do Kristoffera Rygga – lidera zespołu.

  VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.IX Equilibrium – trzeci album norweskiej grupy blackmetalowej Emperor, wydany 23 listopada 1999 roku. Powtórnie wydany w 2004 przez Candlelight Records i w 2006 przez Back on Black Records. Album określany jest jako wyznacznik nurtu black/death metal, gdyż jako jeden z pierwszych łączy elementy black i death metalu.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Zespół został założony na początku lat dziewięćdziesiątych w Norwegii, a jego nazwa znaczy w języku norweskim wilki. Muzyka tworzona przez grupę wymyka się jednoznacznej klasyfikacji gatunkowej.

  Anaal Nathrakh – brytyjski zespół grający muzykę z pogranicza black, death metalu i grindcoreu. W 2009 roku grupa podpisała kontrakt z wytwórnią muzyczną Candlelight Records.Minimalizm – nurt w muzyce współczesnej, zainicjowany w latach 60. XX wieku. Wywodzi się z tych samych źródeł, co odpowiadający mu nurt minimalizmu w innych dziedzinach sztuki, głównie w plastyce. Pierwszy raz terminu "minimalizm w muzyce" użył w 1968 roku krytyk muzyczny i pianista (tworzący później jako kompozytor minimalistyczny) Michael Nyman w recenzji "The Great Digest" Corneliusa Cardewa dla magazynu "The Spectator".

  Pierwszy album grupy, Bergtatt – Et Eeventyr i 5 Capitler, jest klasyfikowany jako płyta mieszcząca się w głównym nurcie black metalu, zawierająca jednak elementy folku. Została bardzo dobrze przyjęta przez krytykę. Wydawcą tego i kolejnego albumu była norweska wytwórnia Head Not Found.

  Kveldssanger to pierwsza w historii całkowicie akustyczna płyta, nagrana przez zespół metalowy. Trzynaście kompozycji muzycznych wykonanych jest wyłącznie z pomocą gitary akustycznej, której towarzyszy czysty śpiew wokalisty Rygga.

  Nattens Madrigal – Aatte Hymne Til Ulven I Manden – trzeci album norweskiego zespołu muzycznego Ulver, zawierający muzykę black metalową, wydany 3 marca 1996 przez niemiecką wytwórnię płytową Century Media. Teksty są związane koncepcyjnie i traktują o likantropii. Tytuł w polskim tłumaczeniu oznacza: „Madrygał nocy – osiem hymnów do wilka w człowieku”. W sierpniu 2001 roku zespół rozpoczął nagrywanie smyczkowej, ambientowej wersji albumu, która jednak nigdy nie ujrzała światła dziennego. Garm ostatecznie ogłosił na oficjalnym forum zespołu Head Control System, że projekt zostaje „uśpiony na dobre”. Jedną z pozostałości tej wersji jest utwór „I Love You, But I Prefer Trondheim (Parts 1-4)” z kompilacji 1993-2003: 1st Decade in the Machines, w którym wykorzystano nagrania kwartetu smyczkowego. Również w końcowej (począwszy od 7:42) części utworu „Speak, Dead Speaker” z EP Silencing the Singing wykorzystano przypuszczalnie fragment wspomnianego nagrania.Kveldssanger – drugi album norweskiego zespołu muzycznego Ulver. Został wydany w 1995 roku przez niezależną wytwórnię płytową Head Not Found. Teksty utworów zostały napisane w archaicznej odmianie języka duńskiego. Muzyka Kveldssanger diametralnie różni się od zawartej na Bergtatt. Surowy Black metal zanany z pierwszego albumu ustepuje miejsca akustycznym gitarom, fletom i innym folkowym dźwiękom oraz czystemu śpiewowi Garma wspartego przez chóralne zaśpiewy.

  Trzeci z kolei album, Nattens Madrigal – Aatte Hymne Til Ulven I Manden, stanowi powrót do blackmetalowych korzeni grupy i ze względu na instrumentarium, surowość brzmienia oraz nie najlepszą produkcję przypomina pierwsze dokonania black metalowej grupy Darkthrone. Z tego właśnie powodu ówczesny wydawca zespołu, Century Media, zerwał z nim kontrakt, ponieważ oczekiwał rozwoju wytyczonego przez album Kveldssanger. W rezultacie Rygg założył własną wytwórnię płytową - Jester Records i od tamtego czasu wydaje ona płyty grupy.

  Silencing the Singing – minialbum norweskiego zespołu muzycznego Ulver wydany 4 grudnia 2001 roku przez niezależną wytwórnię płytową Jester Records.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  W 1998 r. został wydany dwupłytowy album Themes from William Blake’s The Marriage of Heaven and Hell, będący interpretacją dzieła angielskiego poety Williama Blake’a.

  Następny pełnometrażowy album grupy, pt. Perdition City (2000), przynosi muzykę nie mającą już nic wspólnego z metalem w jakiejkolwiek postaci. W podtytule bowiem widnieje dopisek Muzyka do wewnętrznego filmu. Muzyka swoją transowością przypomina nieco trip-hop, jednak charakteryzuje się też przestrzennością ambientu i oszczędnością minimalizmu.

  14 sierpnia jest 226. (w latach przestępnych 227.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 139 dni. Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".

  Bardzo zbliżone w nastroju są następne minialbumy, pt. Silence Teaches You How to Sing oraz Silencing the Singing, w których minimalizm posunięty został do granic: kończący album Silencing the Singing utwór pt. Not Saved to dziesięciominutowy, wyciszony koncert na dzwon kościelny i organy, w którym kilka motywów muzycznych powtarza się bez przerwy, tworząc przejmujący w swej prostocie klimat. W roku 2002 została wydana kompilacja tych minialbumów pt. Teachings in Silence. Rok później zespół wydał EP A Quick Fix of Melancholy. Na tej płycie po raz pierwszy od Perdition City możemy usłyszeć głos Garma.

  Dead Can Dance – brytyjsko-australijska grupa muzyczna prezentująca alternatywne spojrzenie na world music, z wpływami gatunków zaliczanych do szeroko pojętego dark independent. Powstała w 1981 roku w Melbourne z inicjatywy Brytyjczyka Brendana Perry’ego, do którego wkrótce dołączyła Australijka Lisa Gerrard. Zespół rozwiązano w 1998 roku. Siedem lat później, w 2005 roku, został on reaktywowany. Jednak po trasie koncertowej grupa zaprzestała grania. W 2011 roku duet wznowił działalność.1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.

  Ze względu na oryginalność i nietypowe brzmienie, zespół został nominowany w 2002 roku do nagrody Spellemannprisen, norweskiej Grammy, za ścieżkę dźwiękową Lyckantropen, a w 2004 za album Teachings in Silence. Na skutek tego grupę poproszono o napisanie ścieżek dźwiękowych do trzech innych filmów: Svidd Neger, Salto, Salmiakk og Kaffe oraz Uno. Na tej ostatniej Ulver wykonuje 7 z 18 zawartych na ścieżce utworów.

  Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.Bootleg – angielski termin oznaczający nagranie muzyczne rozpowszechniane bez zgody autora; nagranie pirackie. Wiele osób do określenia nielegalnych nagrań z koncertów używa terminu ROIO - Records of Illegitimate/Indeterminate Origin czyli "nagrania o nielegalnym/nieokreślonym pochodzeniu".

  Zespół jest także odpowiedzialny za remiksy utworów: Sworn zespołu Emperor, zamieszczony na digipacku płyty IX Equilibrium oraz The Falcon Flies z płyty Volven zespołu Hagalaz' Runedance. Na kompilacji The Lotus Eaters możemy znaleźć cover In The Kingdom Of The Blind The One-Eyed Are Kings z repertuaru Dead Can Dance w jego wykonaniu.

  Teachings in Silence – album kompilacyjny norweskiego zespołu muzycznego Ulver, zawierający materiał wydany na dwóch poprzednich minialbumach Silence Teaches You How to Sing oraz Silencing the Singing. Został wydany w 2002 roku przez niezależną wytwórnię płytową Jester Records.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Ulver zarejestrował również cover Strange Ways zespołu KISS, nagrany na tribute album Gods of Thunder - A Norwegian Tribute to Kiss oraz, wraz z Siri Stranger, cover utworu Prince’a „Thieves in the Temple” na kompilację „Shockadelica: 50th Anniversary Tribute To The Artist Known As Prince”. Kristoffer Rygg wykonał również partie wokalne w utworze Limbo z płyty Inferno Micka Kenny’ego, muzyka zespołu Anaal Nathrakh. 1 października 2007 Ulver wydał nową płytę, zatytułowaną Shadows of the Sun.

  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Perdition City – piąty album studyjny norweskiego zespołu muzycznego Ulver, wydany 26 marca 2000 roku przez niezależną wytwórnię płytową Jester Records.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Vargnatt – demo (określane także jako promo) norweskiego zespołu muzycznego Ulver. Wydane 5 listopada 1993 przez sam zespół w formie kasety magnetofonowej, wznowione w 2003 roku przez niezależną wytwórnię płytową The End Records. Wydawnictwo zawiera w większości muzykę blackmetalową.
  Emperor (ang. cesarz, imperator) – blackmetalowy zespół muzyczny powstały w 1991 roku w Norwegii, powszechnie uznawany za jeden z najważniejszych i najsłynniejszych zespołów blackmetalowych w historii. Założyli go Ihsahn i Samoth. Zespół istniał w latach 1991-2001. Reaktywowany w 2006 roku wyłącznie jako zespół koncertowy.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Silence Teaches You How to Sing – minialbum norweskiego zespołu muzycznego Ulver wydany 3 września 2001 roku przez niezależną wytwórnię płytową Jester Records.
  Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.
  Head Not Found – norweska wytwórnia muzyczna, będąca częścią Voices Music & Entertainment i zajmująca się wydawaniem oraz promocją płyt wykonawców metalowych.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.