• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ultras - sport

  Przeczytaj także...
  Eintracht Frankfurt – niemiecki klub piłkarski z Frankfurtu nad Menem założony w 1899 roku. W sezonie 2011/12 awansował do Bundesligi.Klub sportowy – podstawowa jednostka organizacyjna realizująca cele i zadania w zakresie kultury fizycznej. Organizacja sportowa posiadająca osobowość prawną działająca, jako osoba prawna (w formie sportowej spółki akcyjnej lub stowarzyszenia kultury fizycznej) bądź, jako osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą, której głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach sportowych, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób.
  Śląsk Wrocław – polski klub piłkarski z siedzibą we Wrocławiu. Dwukrotny mistrz Polski (1977, 2012), trzykrotny wicemistrz Polski (1978, 1982, 2011), dwukrotny zdobywca Pucharu Polski (1976, 1987), dwukrotny zdobywca Superpucharu Polski 1987 i 2012, oraz zdobywca Pucharu Ekstraklasy 2009. W tabeli wszech czasów ekstraklasy zajmuje 9 miejsce.

  Ultras – określenie zorganizowanych i najbardziej zaangażowanych kibicowsko grup uczestników meczów i zawodów sportowych. Pojęcie Ultra dotyczy zagorzałych kibiców; dla osób których priorytetem jest klub sportowy, któremu kibicują i wszystko co jest z nim związane. Osoby te tworzą grupy, których łączy kibicowanie drużynie, a także szeroka działalność na rzecz klubu sportowego i środowiska kibicowskiego. Podczas meczów ultrasi manifestują swoje przywiązanie do klubu głównie chóralnymi, melodyjnymi śpiewami i widowiskowymi oprawami meczowymi wzbogaconymi często efektami pirotechnicznymi.

  Sektorówka w slangu ultrasów (kibiców przygotowujących oprawy meczowe) jest to duża flaga wciągana z dolnego sektora na górną część trybuny zajmowaną przez kibiców. Największą sektorówkę w Polsce ma Lech Poznań . Sektorówki są dumą kibiców. Są one różnie podnoszone, np. Kibice GKS-u Katowice opuszczają sektorówkę na przeźroczystych linkach z dachu. Wtedy sektorówka zakrywa trybunę. Największe sektorówki ważą nawet kilkadziesiąt kilogramów.Fudbalski klub Crvena zvezda (serbski: Фудбалски клуб Црвена звезда, w anglojęzycznym świecie jako Red Star Belgrade, popularne także tłumaczenia nazwy klubu w innych językach) – serbski klub piłkarski z siedzibą w Belgradzie, stolicy Serbii, założony w 1945 roku, grający w sezonie 2009/2010 w rozgrywkach serbskiej ekstraklasy.

  Idea ruchu ultra oparta jest na kilku priorytetach. Pierwszym z nich jest możliwie jak najlepsza frekwencja na zawodach, zarówno w meczach u siebie, jak i na wyjeździe. Osoby te często są organizatorami wyjazdów kibiców, regularnie zaliczają wyjazdy.

  Drugim priorytetem grup ultras jest zaangażowanie w tworzenie i koordynację opraw w których wykorzystują takie elementy jak: balony, wyroby papiernicze (serpentyny, konfetti, kolorowe kartony), folie, wyroby z tkanin (flagi na kijach, sektorówki, transparenty), zarówno podłużne z tekstem lub mniejsze na dwóch kijach. Oprawy mają rozmaitą formę, począwszy od choreografii utworzonych z jednolitego materiału do skomplikowanych, kilkuczęściowych prezentacji w których wykorzystuje się różne elementy. Często oprawy są podświetlane za pomocą środków pirotechnicznych: rac, (rzadziej flar lub pochodni), stroboskopów, różnego rodzaju fajerwerków (tzw. wulkanów, ogni bengalskich, ogni rzymskich, zimnych ogni), itp. Często wykorzystywane są także świece dymne. Niekiedy oprawa złożona jest wyłącznie ze środków pirotechnicznych.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Folia - materiał wykonany najczęściej z metalu nieżeliwnego lub z tworzywa sztucznego, o grubości do 2 mm (do wyrobu np. opakowań).

  Trzecim priorytetem jest wspieranie klubu i zawodników niezależnie od ich osiągnięć, przede wszystkim za pomocą dopingu. Często kierują, koordynują i prowadzą doping wśród kibiców znajdujących się na terenie całego obiektu sportowego, co za tym nie akceptują niektórych spontanicznych aplauzów kibiców (np. używanie hałaśliwych instrumentów, np: trąbek z tworzyw sztucznych) psujących doping.

  Transparent - tablica, pas materiału lub tkaniny, zwykle umocowany na jednym lub dwóch drążkach (drzewcach), (niekiedy niesiony w rękach bez drążków lub mocowany do ścian budynków lub ogrodzeń) z napisem lub rysunkiem o treści okolicznościowej, propagandowej. Transparent najczęściej noszony jest (lub wywieszany) podczas zgromadzeń świeckich, religijnych, imprez sportowych lub protestów społecznych takich jak: pochody, manifestacje, demonstracje, wiece, pikiety, pielgrzymki, mecze lub turnieje.PAOK Saloniki (grc. Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών) - grecki klub sportowy z siedzibą w Salonikach.

  Czwartym priorytetem ultrasów jest dbanie o wizerunek klubu sportowego, szanowanie barw klubowych (m.in. flag, szalików klubowych, które kibice uznają za klubowe i kibicowskie insygnia) obrona ich podczas ataków chuliganów wrogich ekip. Aktywnie występują w obronie ruchu kibicowskiego, swoich praw, stąd sprzeciwiają się m.in. działaczom klubowym, a także centralnym związkom sportowym (również UEFA), urzędnikom i mediom kiedy ich działalność godzi w interesy kibiców. Przeciwnikami ultrasów są również służby porządkowe (policja, ochrona stadionu, stewardzi) szczególnie w związku z interwencjami naruszającymi godność i prawa, którymi się kierują fani sportu. Nie akceptują daleko posuniętej komercjalizacji zawodów, obiektów i klubów sportowych. Nie aprobują zmian w nazwach i herbach klubowych podyktowanych przez sponsorów strategicznych. Krytycznie odbierają obecne normy dotyczące np. transferów zawodników do innych klubów, zwłaszcza wychowanków i przede wszystkim rozmaite restrykcje wobec kibiców, z zakazem (wprowadzonym w wielu krajach Europy) używania pirotechniki podczas zawodów na czele. Często organizują rozmaite imprezy poza meczowe (np. turnieje kibiców), a także zajmują się produkcją pamiątek kibicowskich z których dochód przeznaczają m.in. na organizowanie wyjazdów na zawody sportowe, lub tworzenie opraw meczowych. Inicjują także akcje o charakterze charytatywnym.

  Szalikowcy – potoczne określenie różnych grup kibiców klubów sportowych (głównie piłkarskich i żużlowych), wywodzące się od różnobarwnych szalików klubowych noszonych przez kibiców podczas meczów.RTS Widzew Łódź – polski klub piłkarski z siedzibą w Łodzi. Zespół w sezonie 2012/2013 występuje w Ekstraklasie i jest czterokrotnym mistrzem Polski, a także zdobywcą Pucharu Polski, półfinalistą Pucharu Klubowych Mistrzów Europy (obecnie Liga Mistrzów UEFA), uczestnikiem fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA. Jeden z najbardziej zasłużonych polskich klubów piłkarskich. RTS Widzew Łódź zajmuje 7 miejsce w tabeli wszech czasów ekstraklasy.

  Ruch ultra ma związek z kibicowaniem przede wszystkim drużyn piłkarskich, ponadto występuje wśród kibiców drużyn uprawiających inne dyscypliny sportowe jak koszykówka, siatkówka, hokej na lodzie, żużel, itd. Priorytetem dla ultrasów nie jest zgoła faworyzowanie zawodników, lecz miłość i wierność do jednego, swojego klubu sportowego, niezależnie od sytuacji ekonomicznej i sportowej.

  Klub Sportowy Toruń Unibax S.A. – polski klub sportowy z Torunia. Aktualnie posiada jedynie sekcję żużlową, która 4-krotnie zdobywała mistrzostwo Polski.Kibic – osoba zainteresowana konkretną dyscypliną sportu i wyrażająca to m.in. poprzez uczestnictwo w charakterze widza w turniejach, zawodach, treningach i innych występach sportowych. Kibice często wspierają konkretny sportowy klub, drużynę lub sportowca, śledząc postępy kariery, wyniki zawodów, zmiany osobowe w składach drużyn itp., i wyrażając swoje wsparcie obecnością na meczach i zawodach, dopingiem, radością ze zwycięstw i zdobytych punktów. Kibice często wykazują się dobrą znajomością historii danego zespołu lub historii kariery sportowca, składu osobowego zespołu itp.

  Ruch ultra narodził się i upowszechnił w latach 60. we Włoszech, który wzbudził zainteresowanie na terenie niemal całego świata. W Polsce zorganizowany ruch ultra pojawił się na przełomie stuleci, choć na większą skalę oprawy meczowe na polskich stadionach pojawiały się od połowy lat 90.

  Flaga (od nid. vlag) – płat tkaniny określonego kształtu i barwy przymocowywany do drzewca może zawierać godła, symbole, wizerunki. Flaga jest znakiem rozpoznawczym, symbolem państwa (flaga państwowa) lub organizacji, czasem również miast (flaga miejska) czy jednostek podziału administracyjnego, oddziału wojsk (sztandar), organizacji: politycznych, społecznych, kościelnych, sportowych, itd.Confetti – miniaturowe ścinki papieru (czasem tworzyw sztucznych), rozsypywane w powietrzu w salach balowych podczas karnawałowych zabaw, podczas wesel i innych świąt, a także na zabawach sylwestrowych, na meczach, np. piłkarskich.
 • "Delije" - fanatyczni kibice Crvenej zvezdy Belgrad prezentujący choreografię z papierowych kartoników

 • Przykład ruchu ultra poza piłką nożną. Sektorówka rozwinięta przez kibiców żużlowego Apatora Toruń

 • Oprawa meczu kibiców ŁKS-u Łódź

 • Flagowisko kibiców łódzkiego Widzewa

  Tkanina – wyrób włókienniczy płaski powstający w wyniku przeplatania ze sobą (według założonego splotu) wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku.Raca – przyrząd pirotechniczny służący oświetleniu terenu (w przeciwieństwie do flary, która pełni głównie funkcję sygnalizacyjną).
 • Świece dymne w rękach kibiców Varvari

 • Kibice argentyńskiego Rosario Central przykryci sektorówką

 • Prezentacja kibiców Realu Madryt

 • Kartoniada kibiców drużyny Club Brugge

 • Oprawa ultrasów Eintrachtu Frankfurt

 • Oprawa meczu Legia - Den Haag

  UEFA (ang. Union of European Football Associations), Unia Europejskich Związków Piłkarskich – organizacja założona 15 czerwca 1954 r. w Bazylei, zrzeszająca związki piłkarskie Europy. UEFA jest organizatorem europejskich pucharów (Liga Mistrzów UEFA, Liga Europy UEFA, Superpuchar Europy UEFA) oraz Mistrzostw Europy, a także Mistrzostw Europy w futsalu, Pucharu UEFA w futsalu i Pucharu Regionów UEFA. Obecnie jej siedziba znajduje się w mieście Nyon w Szwajcarii. Organizacja zrzesza 54 federacje narodowe (stan z 10 stycznia 2013, w tym Polski Związek Piłki Nożnej).Pirotechnika – dział techniki zajmujący się konstrukcją urządzeń i wykorzystaniem materiałów, które po wzbudzeniu, samodzielnie lub w połączeniu z innymi, poprzez proces reakcji spalania, wywołują efekty optyczne, cieplne, akustyczne, zapalające lub dymne.
 • Racowisko kibiców Olympiakos Pireus na meczu z PAOK Saloniki

 • Kibice Dynama Kijów z transparentami i flagami na kijach

 • Flaga kibiców Hapoel Tel Aviv wyrażająca sprzeciw komercjalizacji sportu.

 • Ultras Winners 2005- Wydad Casablanca-Maroko

 • Oprawa kibiców Śląska Wrocław z użyciem tzw. Ogni Wrocławskich na Stadionie Oporowska

  Efekt stroboskopowy występuje, gdy poruszające się ciało oświetlane jest migającym światłem. W przypadku ruchu obrotowego ciała lub ciała o powtarzającym się wzorze następuje nieprawidłowe wrażenie zwolnienia, pozornego zatrzymania, a nawet odwrócenia kierunku ruchu. Jest wykorzystywany celowo do obserwacji i fotografowania ruchu ciał szybko poruszających się.Balon – przedmiot wykonany z bardzo elastycznej gumy lub lateksu, czasami z folii. Może mieć różne kształty, ale najczęściej jest kulisty. Balony innych kształtów wytwarza się zmieniając grubość ich ścianek - tam gdzie ścianka jest grubsza, mniejsza staje się krzywizna balonu po napompowaniu. Balon musi być szczelny, posiada jedynie mały otwór umożliwiający napompowanie. Zazwyczaj wypełniany jest powietrzem lub helem (w tym drugim przypadku unosi się do góry). Balony służą do dekoracji pomieszczeń, w których odbywają się przyjęcia. Wykorzystywane są także jako zabawka dla dzieci (np. w charakterze piłki).
 • Oprawa kibiców Śląska Wrocław na Stadionie Miejskim

 • Zobacz też[]

 • szalikowcy
 • kibic
 • oprawa meczu
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Łódzki Klub Sportowy – polski klub piłkarski w Łodzi. Działania organizacyjne na rzecz jego powstania rozpoczęły się w 1908 roku, jednakże oficjalnie został zarejestrowany w 1909 roku. Pozostaje najstarszym istniejącym łódzkim klubem sportowym, a także jest jednym z założycieli Ligi Polskiej (1927). ŁKS zdobył dwa razy Mistrzostwo Polski (1958 i 1998) oraz raz Puchar Polski (1957). Łódzki Klub Sportowy zajmuje 6. miejsce w Tabeli wszech czasów Ekstraklasy.Real Madrid Club de Fútbol – hiszpański klub sportowy powstały w 1902 roku. Słynie głównie z sukcesów istniejącej od chwili założenia drużyny piłkarskiej, która trzydzieści dwa razy zdobyła mistrzostwo Hiszpanii, dziewięć razy Puchar Europy/Ligę Mistrzów, a także wiele innych trofeów, w tym przyznany w 2000 roku przez FIFA tytuł najlepszego klubu w XX wieku. Od 1947 roku drużyna ta rozgrywa domowe spotkania na stadionie Santiago Bernabéu, nazwanym na cześć byłego prezesa, za czasów którego klub zdobył najwięcej trofeów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Papier (z gr. πάπυρος (pápyros), łac. carta papirea) – spilśniona na sicie masa włóknista pochodzenia organicznego o gramaturze od 28 do 200 g/m². Wytwarzany poprzez ułożenie na sicie włókien. Papier jest wytwarzany w formie arkuszy lub wstęgi nawijanej w zwoje. Po uformowaniu masy na sicie jest odwadniany, prasowany, suszony i gładzony w podzielonych etapach ciągłego procesu wytwarzania.
  Stadion Miejski we Wrocławiu – stadion piłkarski we Wrocławiu, stanowiący własność miasta Wrocław. Głównym użytkownikiem areny jest klub piłkarski Śląsk Wrocław. Stadion był jedną z aren Euro 2012 – rozegrane na nim zostały trzy mecze fazy grupowej (w tym jeden Reprezentacji Polski – 16 czerwca). Stadion spełnia wymogi najwyższej czwartej kategorii UEFA.
  Flara zwana też rakietą sygnalizacyjną – przyrząd pirotechniczny służący do sygnalizacji (w przeciwieństwie do racy, która pełni głównie funkcję oświetleniową), bazujący na reakcji egzotermicznej. Flary są często zaopatrywane w silnik rakietowy, dzięki którym mogą one wzlatywać wysoko w niebo. Pociski te mogą być odpalane zarówno z ziemi, jak i ze specjalnych rakietnic, zwanych też pistoletami sygnałowymi. Wynalazcą flar jest Amerykanka Martha Coston.
  Wuwuzela (vuvuzela, także "lepatata") – aerofon ustnikowy używany przez kibiców piłki nożnej w Afryce. Wydaje głośny dźwięk (osiągający przy wylocie wuwuzeli natężenie 122–131 dB(A)) mający przypominać ryczenie słonia. Pierwotnie jej egzemplarze wykonywano z puszek po konserwach, obecnie są produkowane głównie z tworzyw sztucznych.
  Świeca dymna - puszka zawierająca substancję dymotwórczą oraz urządzenie zapłonowe. Jest to artykuł pirotechniczny, którego zadaniem jest ograniczenie widoczności na danym terenie (zasłona dymna), dla maskowania, lub pozorowania pożaru (np. pojazdu).
  Stadion przy ul. Oporowskiej – stadion piłkarski we Wrocławiu, na którym trenuje drużyna WKS Śląsk Wrocław. Mecze w roli gospodarza rozgrywa na tym stadionie drużyna Młodej Ekstraklasy WKS Śląsk Wrocław.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.07 sek.