• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ultramaraton

  Przeczytaj także...
  Marathon des Sables (w skrócie MDS), Maraton Piasków – ultramaraton odbywający się na Saharze na południu Maroka od 1986 roku.UTMB- The North Face Ultra Trail du Mont Blanc- jeden z najtrudniejszych ultramaratonów terenowych w Europie. Uczestnicy muszą pokonać 168 kilometrów, a łączne przewyższenie to 9600 m, czyli więcej niż szczyt Mont Blanc, czy nawet Mount Everest od poziomu morza. Zwycięzcą w sezonie 2011 został Katalończyk Kilan Jornet, ukończył on bieg w 20 godzin i 5 minut. Oprócz klasycznego UTMB w tym samym czasie odbywają się jeszcze trzy inne biegi. Najważniejszy to, popularny CCC (Courmayeur-Campex-Chamonix), w tym roku o długości 92 km i przewyższeniu 5800 m.
  Spartathlon – ultramaraton na dystansie 246 km, z Aten do Sparty, rozgrywany od 1983 roku. Limit czasu wynosi 36 godzin.

  Ultramaraton – bieg długodystansowy na dystansie większym niż maraton, czyli powyżej 42,195 km.

  Co roku rozgrywane są oficjalne mistrzostwa świata i Europy na dystansie 100 km oraz w biegu 24-godzinnym (24 h). Inne popularne dystanse ultramaratońskie to: 50 km, 100 mil oraz 6h, 12h, 48h. Do czołówki światowej należeli Polacy: August Jakubik, Jan Szumiec, Przemysław Jamont, Jerzy Wróblewicz, Andrzej Magier, Piotr Sękowski, Ryszard Płochocki, Piotr Kuryło. Nadal jednym z najlepszych ultramaratończyków jest Jarosław Janicki. Najbardziej znani na świecie ultramaratończycy to: Grek Janis Kuros i Amerykanin Scott Jurek.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Bieszczady (522.12 i 522.13; słow. i czes. Bukovské vrchy, ukr. Верхови́нський Вододі́льний хребет, węg. Keleti Beszkidek, ros. Бещады, serb. Бјешчади) – zachodnia część Beskidów Wschodnich, między Przełęczą Łupkowską (640 m n.p.m.) a Przełęczą Wyszkowską (933 m n.p.m.). Najwyższy szczyt Bieszczadów to Pikuj (1405 m n.p.m., na Ukrainie) zaś na terytorium Polski – Tarnica (1346 m n.p.m.). Dzielą się na:

  Najbardziej popularnym biegiem ultramaratońskim w Polsce jest Supermaraton Kalisia. Podczas tej imprezy rozgrywane są mistrzostwa Polski mężczyzn i kobiet na dystansie 100 km.

  Dużą popularnością cieszą się w Polsce ultramaratony górskie: Bieg Rzeźnika w Bieszczadach, Sudecka Setka w Sudetach, Bieg 7 Dolin w Beskidzie Sądeckim czy najdłuższy w Polsce Bieg 7 Szczytów w Sudetach.

  Najbardziej znane ultramaratony na świecie:

  Janis Kuros (gr. Γιάννης Κούρος, Giannis Kouros, ur. 13 lutego 1956 w Tripoli) – grecki ultramaratończyk. Od 1990 roku mieszka w Australii i posiada również tamtejsze obywatelstwo.Sudety (332) – łańcuch górski na obszarze południowo-zachodniej Polski i północnych Czech, stosunkowo niewielki skrawek znajduje się w Niemczech; najwyższy szczyt Śnieżka, 1602 m n.p.m.; są najwyższą częścią Masywu Czeskiego oraz najwyższymi górami Czech. Ciągną się od Doliny Łaby po Bramę Morawską. Od północnego wschodu obcięte są wyraźnym uskokiem – uskokiem sudeckim brzeżnym od Przedgórza Sudeckiego. Północna granica z Niziną Śląsko-Łużycką na linii Złotoryja – Bolesławiec – Zgorzelec jest umowna. Również południowa granica na obszarze Czech i Moraw jest dość zawikłana.
 • uliczne – Biel/Bienne 100 km, Comrades Marathon, London to Brighton, Spartathlon, Two Oceans Marathon
 • górskie – Canadian Death Race, Hardrock Hundred Mile Endurance Run, Leadville Trail 100, Mountain Masochist Trail Run, Swiss Alpine Marathon,
 • ekstremalne – Ultra-Trail du Mont-Blanc, Marathon des Sables, Badwater Ultramarathon, 4 Deserts
 • wielodniowe – Lake Balaton Supermarathon, Self-Transcendence 3100 Mile Race
 • Ultramaratony a płeć[]

  Kobiety mają większe szanse na wygranie z mężczyznami niż w innych sportach. Mężczyźni mają lepsze predyspozycje genetyczne do rozwoju rozmiaru i siły mięśni. Ponadto mają budowę miednicy i bioder lepiej przystosowaną do szybkiego biegu. W ultramaratonach szybkość i większe mięśnie nie zapewniają już przewagi, a mogą być obciążeniem. Na wyniki ma wpływ głównie zdolność organizmu do spalania tłuszczu. Kobiety mają więcej tłuszczu, a ponadto potrafią go metabolizować lepiej niż mężczyźni.

  Piotr Kuryło (ur. 24 lipca 1972 w Prusce Wielkiej) – polski maratończyk i ultramaratończyk. Laureat Kolosa 2011 za „wyczyn roku” – przebiegnięcie wokół kuli ziemskiej (przez Europę, Stany Zjednoczone, Rosję, łącznie ok. 20 tys. km).Bieg 24-godzinny (bieg 24h) -- rodzaj ultramaratonu, w którym zawodnicy dążą do przebiegnięcia jak największej odległości w czasie 24 godzin. Zawody takie rozgrywane są zwykle jako bieg uliczny na pętli o długości od 1 do 3 kilometrów, a niekiedy na bieżni lekkoatletycznej o długości 400 metrów. Czołowi zawodnicy przebiegają 200 km lub więcej, najlepsi na świecie potrafią przebiec ponad 270 km. Rekord świata mężczyzn Janisa Kurosa wynosi ponad 300 km (303 km 506 m) i jest uważany za niezwykle trudny do pobicia . Na osiągane wyniki niekorzystny wpływ mogą mieć złe (do biegania) warunki atmosferyczne, a w szczególności upały.

  Przypisy

  1. Kobieta pokonała mężczyzn w biegi 48-godzinnym.
  2. Jeff Galloway, Bieganie metodą Gallowaya, ISBN 978-83-246-3320-3, s. 187.

  Linki zewnętrzne[]

 • IAU Ultra Marathon (ang.)
 • UltraMarathon.fr (fr.)
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Piotr Sękowski (ur. 5 września 1967 r., zm. 29 września 2004 r. w Warszawie), polski lekkoatleta - długodystansowiec, specjalizujący się w biegach ultramaratońskich, nauczyciel wychowania fizycznego.
  Ryszard Płochocki (ur. 11 marca 1961) – polski lekkoatleta, długodystansowiec specjalizujący się w biegach ultramaratońskich.
  Beskid Sądecki (słow. Ľubovnianska vrchovina; 513.54) – pasmo górskie w Karpatach Zachodnich, należące do Beskidów Zachodnich. W granicach Polski rozciąga się na powierzchni ok. 670 km², pomiędzy Dunajcem na zachodzie a dolinami Kamienicy, Mochnaczki, Muszynki i Przełęczą Tylicką (688 m) na wschodzie. Najwyższym szczytem jest Radziejowa (1262 m). Góry zbudowane są z fliszu płaszczowiny magurskiej.
  Jarosław Janicki (ur. 6 lipca 1966) – polski lekkoatleta - długodystansowiec, specjalizujący się w biegach ultramaratońskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.