Ultimate Fighting Championship

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ultimate Fighting Championship, UFC – amerykańska organizacja mieszanych sztuk walki (MMA) założona w 1993 roku. Pojedynki odbywają się w ośmiokątnym ringu otoczonym siatką, zwanym oktagonem.

Frank Mir, właśc. Francisco Santos Miranda (ur. 24 maja 1979 w Las Vegas) – amerykański zawodnik MMA oraz posiadacz czarnego pasa w brazylijskim jiu-jitsu i karate kenpō. Były mistrz wagi ciężkiej organizacji UFC.Marcin Tybura (ur. 9 listopada 1985 w Uniejowie) – polski zawodnik mieszanych sztuk walki wagi ciężkiej. Zwycięzca prestiżowego turnieju wagi ciężkiej M-1 Grad Prix 2013
Logo organizacji UFC.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwsze zawody Ultimate Fighting Championship zostały zorganizowane przez Arta Davie i Roriona Gracie. UFC 1 odbyło się 12 listopada 1993 roku w Denver w stanie Kolorado. Wzięli w nich udział: sumita, bokser, mistrz świata w savate (będący też mistrzem Europy w kyokushin), dwóch kick-boxerów, praktyk kempo, mistrz Pancrase oraz zawodnik brazylijskiego jiu-jitsu Royce Gracie. Gracie wygrał cały turniej, a także późniejsze UFC 2 i UFC 4 (walczył i w UFC 3, wygrał pierwszą walkę, lecz wycofał się ze względu na udar cieplny). Początkowe edycje były zbliżone pod względem minimum reguł do turniejów vale tudo. Popularność tychże walk gwałtownie się zwiększała, co zwróciło uwagę amerykańskich władz. Wielkim przeciwnikiem UFC w tamtych latach był senator John McCain, który jawnie sprzeciwiał się organizowaniu gal na terenie USA. Zapoczątkował nawet kampanię przeciw UFC, rozsyłał listy do gubernatorów stanów z prośbą zakazania organizowania gal UFC oraz podobnych imprez. W odpowiedzi na krytykę UFC zaczęto wprowadzać szereg ograniczeń i modyfikacji, m.in.:

Royce Gracie (ur. 12 grudnia 1966 w Rio de Janeiro) – brazylijski zawodnik brazylijskiego jiu-jitsu (7 Dan) oraz mieszanych sztuk walki (MMA). Członek rodziny Gracie.Doping wydolnościowy – sztuczne podnoszenie wydolności fizycznej i psychicznej zawodnika metodami wykraczającymi poza normalny, "naturalny" trening, choć w praktyce granica między dopingiem i treningiem jest często bardzo trudna do ustalenia. Ogólnie za doping uważa się metody medyczne, potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, które zostały oficjalnie zabronione.
 • sędzia otrzymał prawo zatrzymywania walki (od UFC 3)
 • wprowadzono kategorie wagowe (UFC 12)
 • obowiązkowo zawodnicy musieli walczyć w rękawicach ochronnych oraz zabroniono kopania w głowę leżącego przeciwnika (UFC 14)
 • zabroniono uderzeń głową i ciosów w krocze (UFC 15)
 • wprowadzono 5-minutowe rundy (UFC 21)
 • W 2001 roku organizacja została zakupiona przez spółkę Zuffa, należącą do braci Fertita, przedsiębiorców z branży hazardowej z Las Vegas za sumę 2 milionów USD. Prezydentem UFC został Dana White. Mimo że UFC była dominującą organizacją na terenie Ameryki, globalnie pozostawała ówcześnie w cieniu japońskiej PRIDE Fighting Championships, która dysponowała znacznymi środkami finansowymi i większość najlepszych zawodników walczyła w jej szeregach. W roku 2006 sytuacja zaczęła się odwracać. PRIDE straciła kontrakt ze stacją telewizyjną Fuji TV, głównie w wyniku pomówień dotyczących związków z Jakuzą, natomiast UFC rozwinęła się dzięki kontraktowi z telewizją Spike TV oraz popularności show The Ultimate Fighter. Stopniowo zaczęła ściągać do siebie najlepszych zawodników z innych organizacji, w tym także z PRIDE FC.

  Marcin Bandel (ur. 10 października 1989 w Łodzi) – polski zawodnik mieszanych sztuk walki i brazylijskiego jiu-jitsu występujący w wadze półśredniej oraz średniej . Mistrz czołowej niemieckiej organizacji German MMA Championship w wadze średniej. Laureat nagrody "Poddanie roku" w Niemczech za 2013 rok. Od 9 maja 2014 związany z organizacją UFC.Alistair Cees Overeem (ur. 17 maja 1980 w Londynie) – holenderski kick-boxer i zawodnik MMA. Były mistrz Strikeforce oraz były tymczasowy mistrz DREAM w wadze ciężkiej, a także zwycięzca K-1 World GP 2010.

  Ostatnim krokiem w wyeliminowaniu konkurencji było kupienie 27 marca 2007 roku PRIDE przez Zuffę. Wkrótce potem PRIDE FC przestało funkcjonować.

  28 października 2010 roku prezydent UFC Dana White ogłosił, że federacja World Extreme Cagefighting zostanie wchłonięta przez UFC. WEC od 2006 roku była siostrzaną organizacją UFC, również należącą do spółki braci Fertitta - Zuffa, LLC. Istniejąca od 2001 roku organizacja, począwszy od 2006 roku i zmian wprowadzonych przez nowych właścicieli ograniczyła się do organizowania walk w lżejszych kategoriach wagowych (lekkiej, piórkowej i koguciej). Ostatnia gala WEC odbyła się 16 grudnia 2010 roku. Proces połączenia obu organizacji zakończył się na początku 2011 roku. Mistrzowie WEC w wadze piórkowej (Jose Aldo) i koguciej (Dominick Cruz) stali się automatycznie mistrzami UFC.

  Salim Touahri (ur. 28 września 1989 w Krakowie) – polski zawodnik mieszanych sztuk walki pochodzenia algierskiego. W latach 2017-2020 był zawodnikiem UFC. Brazylijskie jiu-jitsu (BJJ, nazywane też Gracie Jiu-Jitsu lub po prostu jiu-jitsu, choć jest to określenie nieprecyzyjne i może być mylone z japońskim pierwowzorem) − brazylijska sztuka walki wywodząca się z ju-jitsu, zapasów i judo, która wyróżnia się naciskiem na walkę w parterze.

  12 marca 2011 roku Dana White ujawnił, że Zuffa kupiła udziały głównego rywala UFC na amerykańskim rynku - Strikeforce. White ogłosił, że Strikeforce będzie działać nadal jako niezależna spółka, a Scott Coker będzie dalej pełnić rolę jej prezydenta. Ostatnia gala tej organizacji odbyła się 12 stycznia 2013 roku, po czym jej zawodnicy zostali włączeni do UFC, a mistrzyni Strikeforce w wadze koguciej, Ronda Rousey została mianowana mistrzynią UFC.

  Amerykańska Agencja Antydopingowa (ang. The United States Anti-Doping Agency (USADA)) – pozarządowa agencja amerykańska odpowiedzialna za wdrożenie Światowego Kodeksu Antydopingowego w Stanach Zjednoczonych. Rozpoczęła działalność 1 października 2000 roku.Marcin Wrzosek (ur. 14 października 1987) – polski zawodnik MMA wagi piórkowej. Były zawodnik organizacji FEN i Ultimate Fighting Championship. Aktualnie związany z KSW.

  W sierpniu 2011 roku UFC podpisała 7-letni kontrakt z czołową amerykańską siecią telewizyjną, Fox.

  23 lutego 2013 na gali UFC 157 miała miejsce pierwsza w historii organizacji walka kobiet. W walce o mistrzostwo w wadze koguciej zmierzyły się Ronda Rousey i Liz Carmouche.

  27 grudnia 2013 została uruchomiona internetowa platforma UFC Fight Pass umożliwiająca oglądanie na żywo (po uiszczeniu opłaty) poszczególnych gal (m.in. z cyklu Fight Night) oraz udostępniająca wszystkie archiwalne gale m.in. UFC, WEC, PRIDE oraz Strikeforce. W lipcu 2015 na UFC Fan Expo poinformowano o poszerzeniu oferty o transmisję i bibliotekę m.in. gal King of the Cage oraz Pancrase.

  Kyokushin (jap. 極真, kyokushin) – pełnokontaktowy styl japońskiej sztuki walki, karate, stworzony przez Masutatsu Ōyamę. Jest to także sport walki.Fuji Television Network (jap. 株式会社フジテレビジョン, Kabushiki-gaisha Fuji Terebijon) – japońska sieć telewizyjna z siedzibą w Odaibie, Minato-ku w Tokio w Japonii, znana jako Fuji TV (jap. フジテレビ, Fuji Terebi), albo CX w oparciu o znak stacji "JOCX-DTV". Jest flagową stacją telewizyjną Fuji News Network (FNN) i Fuji Network System (FNS). Fuji TV sponsoruje również Grand Prix Japonii Formuły 1.

  Na początku czerwca 2014 roku nawiązano współpracę z żeńską organizacją MMA, Invicta Fighting Championships. Umowa obejmuje transmisję gal na Fight Passie oraz możliwość transferu zawodniczek z Invicta do UFC.

  2 grudnia 2014 roku UFC i Reebok zorganizowały wspólną konferencję prasową, podczas której ogłoszono współpracę federacji ze światowym producentem odzieży sportowej na najbliższych sześć lat i w związku z tym porozumieniem wprowadzono ujednolicenie strojów zawodników począwszy od lipca 2015. Pierwszą imprezą, podczas której każdy z zawodników musiał być ubrany w odzież firmy Reebok była gala UFC 189 w Las Vegas, gdzie w walce wieczoru Conor McGregor zdobył tymczasowy pas mistrza wagi piórkowej, pokonując przez techniczny nokaut Chada Mendesa. Wraz z nową umową wycofano możliwość, którą miał do tej pory każdy zawodnik, mianowicie umieszczenie logotypów własnych, indywidualnych sponsorów na spodenkach, co było przyczyną dużych kontrowersji, ponieważ zwłaszcza w przypadku zawodników mających za sobą po kilka walk pod szyldem UFC pieniądze od Reeboka okazały się być kwotą znacznie mniejszą, niż ta którą zawodnik otrzymywał od swoich indywidualnych sponsorów.

  John Sidney McCain III (ur. 29 sierpnia 1936 w Coco-Solo w Strefie Kanału Panamskiego) – amerykański senator Partii Republikańskiej z Arizony, kandydat Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2008.Kenneth "Kenny" Florian (ur. 26 października 1976 w Los Angeles) – amerykański zawodnik brazylijskiego jiu-jitsu (czarny pas, III dan) oraz mieszanych sztuk walki (MMA) w latach 2003-2011 pochodzenia peruwiańskiego. Trzykrotny pretendent do pasów mistrzowskich Ultimate Fighting Championship oraz finalista pierwszego sezonu The Ultimate Fighter. Jest jednym z dwóch zawodników (wraz Diego Sanchezem) który rywalizował podczas swojej kariery w UFC w czterech różnych kategoriach wagowych: średniej (-84 kg), półśredniej (-77), lekkiej (-70) oraz piórkowej (-66). Aktualnie jest komentatorem oraz ekspertem sportowym gal UFC.

  Zasady wypłat sponsorskich od firmy Reebok, po każdej stoczonej walce:

 • zawodnik, który ma na koncie mniej niż 5 walk w UFC otrzymuje 2500 dolarów
 • 6-10 walk - 5 tys. $
 • 11-15 walk - 10 tys. $
 • 16-20 walk - 15 tys. $
 • 21 i więcej walk - 20 tys. $
 • pretendent do tytułu - 30 tys. $
 • mistrz - 40 tys. $
 • 5 marca 2016 Conor McGregor stał się najlepiej opłacanym zawodnikiem MMA na świecie, otrzymując za swój pojedynek z Nathanem Diazem na UFC 196 podstawową gażę w wysokości 1 miliona USD.

  Łukasz Sajewski (ur. 27 listopada 1990 w Gdańsku) – polski zawodnik mieszanych sztuk walki oraz brazylijskiego jiu-jitsu wagi lekkiej. Trenuje pod okiem Grzegorza Jakubowskiego w Mighty Bulls Gdynia. Aktualnie związany z organizacją Ultimate Fighting Championship (UFC).Poddanie (poddanie się) – termin używany w niektórych sportach walki określający akt rezygnacji jednego z zawodników z prowadzenia dalszej walki, który skutkuje jego natychmiastową porażką. Przyczynami poddania się mogą być m.in.: założenie dźwigni, duszenie, znalezienie się w pozycji uniemożliwiającej kontynuowanie walki, wyczerpanie sił, kontuzja.
  Oktagon (UFC 74)

  Na tej samej gali - UFC 196 - organizacja zbliżyła się także do rekordu sprzedanych pakietów PPV, z jubileuszowej gali UFC 100, który wówczas wyniósł 1 600 000 abonentów płatnej telewizji, którzy zdecydowali się wykupić transmisję. UFC tylko 10 razy udało się przekroczyć granicę miliona sprzedanych PPV, ponadto na 5 galach było ku temu blisko:

  Logotyp (gr. λόγος logos - słowo, myśl + τύπος typos - odcisk, obraz) – termin rozpoznawalny od początku XIX wieku jako forma graficzna będąca interpretacją brzmienia nazwy i jednoznacznie identyfikująca markę, firmę, agencję, organizację, produkt, usługę, przedsięwzięcie, imprezę oraz każdy inny rodzaj aktywności gospodarczej lub społecznej.Wanderlei Silva (ur. 3 lipca 1976 w Kurytybie) – brazylijski zawodnik mieszanych sztuk walki, w latach 2001–2007 mistrz PRIDE Fighting Championships w wadze średniej.

  Jubileuszowa gala UFC 200 wygenerowała zysk z bramki w okolicach 10 700 000 USD, co jest aktualnie rekordową sumą uzyskaną podczas zawodów MMA w Stanach Zjednoczonych.

  11 lipca 2016, Dana White poinformował media o sprzedaży większościowych udziałów UFC grupie kapitałowej WME-IMG za sumę 4 miliardów USD. Według zapewnień, nadal będzie sprawował stanowisko prezydenta organizacji.

  Wśród niemal powszechnego zatrzymania zawodów sportowych na całym świecie turniej UFC 249, zaplanowany na 18 kwietnia 2020 r., Pozostał jedną z niewielu nadziei fanów sportu i bukmacherów. Krążyło wokół niego wiele plotek, ale teraz wszystko całkowicie się ułożyło - turniej został ostatecznie odwołany.

  UFC Hall of Fame – galeria sławy dla osobistości związanych z mieszanymi sztukami walki prowadzona przez organizację Ultimate Fighting Championship. Oficjalnie została ustanowiona 21 listopada 2003 podczas gali UFC 45 w Las Vegas gdzie pierwszymi członkami zostali Royce Gracie i Ken Shamrock. Daniel Omielańczuk (ur. 31 sierpnia 1982 w Sokołowie Podlaskim) – polski zawodnik muay thai i sanda w wadze superciężkiej oraz mieszanych sztuk walki w wadze ciężkiej. Walczył m.in. w KSW. Obecnie związany z organizacją UFC.

  Zostało to ogłoszone przez szefa ligi Dana White'a. W swoim odwołaniu nazwał jedyny powód odwołania turnieju ogólnoświatowym rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19. I nie zauważył, że „z góry” istniała uparta rekomendacja, aby odmówić zorganizowania zawodów. Kolejne kilka turniejów serii zostanie anulowanych.

  Piotr Hallmann (ur. 25 sierpnia 1987 w Gdyni) – polski wojskowy, podporucznik Marynarki Wojennej RP, zawodnik mieszanych sztuk walki. Obecnie związany z organizacją UFC.UFC 74: Respect – gala mieszanych sztuk walki organizacji UFC, która odbyła się 25 sierpnia 2007 roku w Las Vegas. W walce wieczoru Randy Couture pokonał Gabriela Gonzagę, broniąc mistrzostwa UFC w wadze ciężkiej.

  Zasady[ | edytuj kod]

  Reguły UFC przyjęte przez Nevada State Athletic Commission 23 lipca 2001 roku:

 • każda walka oprócz walki o mistrzostwo liczy 3 rundy
 • walka o mistrzostwo i walki wieczoru liczą 5 rund
 • każda runda trwa 5 minut
 • przerwa pomiędzy rundami trwa 1 minutę
 • od UFC 138, wszystkie walki wieczoru na wszystkich galach, odbywają się na dystansie 5 rund
 • Sposoby wyłonienia zwycięzcy:

 • poddanie (odklepanie, słownie lub decyzja narożnika)
 • nokaut
 • techniczny nokaut
 • decyzja sędziów
 • dyskwalifikacja
 • Akcje zabronione:

  Andrej Arłouski (biał. Андрэй Арлоўскі, ros. Андрей Орловский, Andriej Orłowski, ang. Andrei Arlovski; ur. 4 lutego 1979 w Mińsku) – białoruski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA), były mistrz organizacji UFC w wadze ciężkiej (2005-2006).Mieszane sztuki walki (MMA, Mixed Martial Arts) – dyscyplina sportowa, w której zawodnicy sztuk i sportów walki walczą wręcz przy dużym zakresie dozwolonych technik (w zasadzie dopuszcza się wszystkie techniki dozwolone w innych sportach walki bez broni). Mieszane sztuki walki wyrażają jeden ze współczesnych kierunków rozwoju sztuk walki – zapewnienie widowiska sportowego, w którym walka toczy się przy jak najmniejszych ograniczeniach, ale jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka śmierci i poważnych, trwałych obrażeń ciała.
 • uderzanie głową
 • każdy atak na oczy
 • gryzienie
 • szarpanie lub pociąganie za włosy
 • zahaczanie (polega na zrobieniu „haka” z palca bądź z kilku palców i włożeniu ich do ust przeciwnika, a następnie ciągnięciu)
 • wszelkie ataki na krocze
 • bezpośredni atak na kręgosłup, obojczyk oraz tył głowy
 • uderzenia z góry dolną częścią łokcia
 • uderzenie w gardło, oraz łapanie tchawicy
 • szczypanie, drapanie itp.
 • kopanie głowy leżącego lub klęczącego przeciwnika
 • naskakiwanie (nogą) na leżącego przeciwnika (ang. stomp)
 • kopanie piętami po nerkach
 • dźwignie na małe stawy (np. palce)
 • wyrzucanie przeciwnika poza ring
 • wkładanie palców w otwarte rany przeciwnika
 • przytrzymywanie spodenek lub rękawic przeciwnika
 • plucie
 • trzymanie siatki
 • używanie wulgaryzmów na ringu
 • atak podczas przerwy
 • atak na przeciwnika, pod ochroną sędziego
 • atak po gongu
 • świadome lekceważenie instrukcji oraz samego sędziego
 • uporczywe unikanie kontaktu z przeciwnikiem
 • symulowanie kontuzji
 • Bonusy[ | edytuj kod]

  Od 2006 poza podstawowymi gażami od organizacji oraz sponsorów, zawodnicy mogą zostać nagrodzeni przez włodarze bonusami finansowymi w wysokości 50 tys. USD w trzech kategoriach - za nokaut, poddanie oraz walkę wieczoru. Od 2014 bonusy za nokaut i poddanie zostały zastąpione bardziej elastycznym występem wieczoru. Rekordzistami co do ilości otrzymanych bonusów są aktualnie Nate Diaz i Joe Lauzon – 15.

  Nandrolon (19-nortestosterone) – organiczny związek chemiczny z grupy sterydów anabolicznych, lek o działaniu anabolicznym i androgennym. Dostępny handlowo w postaci estrów. Spośród 11 pochodnych nandrolonu najczęściej spotykany jest dekanian, rzadziej fenylopropionian. W Polsce występował w latach 80. i 90. XX w. wieku jako fenylopropionian pod nazwą Nerabolil (Gedeon Richter, 25 mg) importowany z Węgier. Obecnie oficjalnie dostępna jest pochodna dekanianowa pod nazwą Deca-Durabolin (50 mg, Organon) oraz siarczan Keratyl (5 ml, Bausch & Lomb).Dana Frederick White Jr. (ur. 28 lipca 1969 w Manchesterze) – amerykański biznesmen, przedsiębiorca, promotor oraz aktor. Prezydent największej organizacji MMA na świecie Ultimate Fighting Championship (UFC) oraz udziałowiec w Zuffa - spółce działającej m.in. w branży sportowej i hazardowej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Seth Baczynski (ur. 26 listopada 1981 w Honolulu) − amerykański zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) polskiego pochodzenia. Były mistrz organizacji Ringside MMA w wadze półśredniej (2011). Profesjonalny zawodnik MMA od 2006 roku. Obecnie walczy dla organizacji UFC.
  Kenpō (jap. 拳法, kenpō, wym.kempō) - japońska sztuka walki. Obejmuje kilka stylów walki, dość różniących się założeniami.
  The Ultimate Fighter – amerykańskie reality show promujące mieszane sztuki walki (MMA). Producentem jest amerykańska telewizja Spike TV oraz organizacja Ultimate Fighting Championship (UFC). Program pokazuje treningi i walki profesjonalnych zawodników MMA, żyjących razem w Las Vegas. Nagrodą dla zwycięzcy jest kontrakt w najbardziej prestiżowej organizacji MMA na świecie - UFC. Pierwszy sezon (The Quest Begins) został wyemitowany 17 stycznia 2005 roku. Do tej pory odbyło się trzynaście sezonów programu, po dwa w roku kalendarzowym. W każdym sezonie występowali zawodnicy jednej lub dwóch kategorii wagowych.
  Ośmiokąt (ośmiobok, oktagon) – wielokąt o ośmiu bokach. Na ogół rozpatruje się ośmiokąty płaskie, czyli zawarte w płaszczyźnie euklidesowej. Szczególnym przypadkiem jest ośmiokąt foremny, który jest figurą wypukłą, mającą wszystkie 8 boków równej długości i 8 kątów równej wielkości. Jest to wielokąt foremny.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Denver – miasto w USA w stanie Kolorado i stolica tego stanu. Miasto stanowi jednocześnie hrabstwo Denver (wspólna administracja).
  Josh Lawrence Barnett (ur. 10 listopada 1977 w Seattle) − amerykański zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) oraz wrestler. Były mistrz UFC w wadze ciężkiej (2002), od 2003 roku Król Pancrase w kategorii otwartej.

  Reklama