• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Wybrzeże Kościuszkowskie w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Most Księcia Józefa Poniatowskiego (wcześniej most Mikołajewski, Nowy III most) - zbudowany w latach 1904-14 most przez Wisłę w Warszawie, wtedy tzw. III most. Razem z mostem zbudowano 700 metrowy wiadukt nad Powiślem, będący przedłużeniem Alei Jerozolimskich. Most nosi imię księcia Józefa Poniatowskiego.Centrum Nauki Kopernik – budowana stacja centralnego odcinka II linii warszawskiego metra, znajdująca się w pobliżu skrzyżowania ulic: Tamki i Wybrzeża Kościuszkowskiego.
  Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.

  Ulica Wybrzeże Kościuszkowskie – ulica w Śródmieściu Warszawy

  Historia[]

  Dawny bulwar pomiędzy mostami: Śląsko-Dąbrowskim i Poniatowskiego. W XVIII i XIX wieku miejsce składowania gruzu i śmieci, a także rozładunku piasku oraz towarów przewożonych Wisłą. Na początku XX wieku powstały tutaj liczne przystanie.

  Nazwa została nadana w 15 października 1917, w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki.

  Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – muzeum w Warszawie, prezentujące zbiory poświęcone historii wojskowości oraz historii Polski, zlokalizowane przy Al. Jerozolimskich 3.Elektrownia Powiśle – elektrownia uruchomiona w 1904 w Warszawie na Powiślu, znana też pod nazwą Elektrownia Warszawska i Elektrownia Miejska. Elektrownia zbudowana jako prywatna w 1933 dostała się pod nadzór państwowy, w 1937 przejęta przez Zarząd Miasta Warszawy. Elektrownia działała w okresie obrony Warszawy w 1939 i w okresie powstania warszawskiego w 1944. Uruchomiona już w 1945 została zamknięta na początku lat 90. XX wieku.

  1 listopada 1930 na osi Lipowej odsłonięto pomnik Dowborczyków. Został zniszczony w maju 1948. Obecnie odtworzony pomnik Dowborczyków znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego.

  5 sierpnia 1934 o godzinie 10 na Wybrzeżu kościuszkowskim odbyły się zaślubiny Rodła z Wisłą. 3000 Polaków z zagranicy za pocztami sztandarowymi przeszło ulicami Warszawy nad Wisłę gdzie odbyły się zaślubiny biało czerwonych sztandarów ozdobionych Rodłem z poszczególnych dzielnic Związku Polaków w Niemczech.

  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.Związek Polaków w Niemczech e.V. (ZPwN, niem. Bund der Polen in Deutschland e.V.) – organizacja polonijna w Niemczech, istniejąca od 1922 roku. Celem organizacji jest reprezentacja prawna Polaków, obywateli niemieckich polskiej narodowości lub pochodzenia i polskich stowarzyszeń wobec władz niemieckich. Główne zadania związku to zdobycie dla ludności polskiej pełnych praw mniejszości narodowej i obrona jej interesów we wszystkich dziedzinach życia społecznego.

  Ważniejsze obiekty[]

 • Centrum Nauki Kopernik (nr 20)
 • Stacja metra Centrum Nauki Kopernik
 • Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych (nr 37), budynek z 1912 projektu architekta Alfonsa Graviera
 • Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury (nr 47)
 • Pomnik Warszawskiej Syrenki
 • Siedziba Zarządu RWE Stoen S.A. (nr 41)
 • Elektrownia Powiśle
 • Hotel Logos (nr 31/33)
 • Pomnik Ławki Szkolnej
 • Siedziba Związku Nauczycielstwa Polskiego (ul. Smulikowskiego 6/8)
 • Przypisy

  1. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 981. ISBN 83-01-08836-2.
  2. Kwiryna Handke: Słownik nazewnictwa Warszawy. Warszawa: Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998, s. 369. ISBN 83-86619-97X.
  3. Krzysztof Dunin-Wąsowicz: Warszawa w czasie pierwszej wojny światowej. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1974, s. 228.

  Linki zewnętrzne[]

 • Wybrzeże Kościuszkowskie na mapie
 • Fotografie Wybrzeża Kościuszkowskiego przed II wojną światową
 • Fotografie przedwojenne
 • Zdjęcia budynku ASP
 • Most Śląsko-Dąbrowski – most na Wiśle w Warszawie. Zbudowano go w latach 1947–1949 na ocalałych po II wojnie światowej filarach mostu Kierbedzia. Ze względu na zupełnie inną konstrukcję został uznany za nowy most, a nie odbudowę zniszczonego.Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury - instytucja podległa Ministrowi Sprawiedliwości, której zadaniem jest szkolenie i doskonalenie zawodowe sędziów, prokuratorów, asesorów sądowych, asesorów prokuratury, referendarzy sądowych, asystentów sędziów, zawodowych kuratorów sądowych oraz urzędników sądów i prokuratury w celu uzupełnienia ich specjalistycznej wiedzy i umiejętności zawodowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko herbu Roch III (ur. 4 lutego 1746 w Mereczowszczyźnie, zm. 15 października 1817 w Solurze) – polski i amerykański generał, inżynier fortyfikator, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1775–1783), przywódca powstania przeciw Rosji i Prusom w Rzeczypospolitej, Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w insurekcji 1794.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) – obecnie według Statutu ZNP jest jednolitym, dobrowolnym, niezależnym i samorządnym związkiem zawodowym pracowników oświaty i wychowania, szkolnictwa wyższego i nauki, zrzeszającym osoby..., zwane dalej członkami ZNP.
  RWE Polska S.A. (dawniej: RWE Stoen S.A.) − spółka akcyjna obrotu energią w branży energetycznej. Głównym akcjonariuszem RWE Polska jest RWE Energy − jeden z siedmiu segmentów Grupy RWE. RWE Polska S.A. jest jedną z 2 w pełni sprywatyzowanych w Polsce spółek energetycznych obok Górnośląskiego Zakładu Energetycznego wchodzącego w skład koncernu Tauron.
  Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – najstarsza wyższa uczelnia artystyczna w Polsce. Jej główna siedziba znajduje się przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 w Warszawie. Od 2012r. jej rektorem jest prof. Adam Myjak.
  Rodło – to znak przedstawiający bieg rzeki Wisły wraz z zaznaczonym miastem Krakowem używany przez Związek Polaków w Niemczech od roku 1933 do dzisiaj.
  Centrum Nauki Kopernik – centrum nauki znajdujące się przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie, którego celem jest promowanie i popularyzacja nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Centrum jest instytucją, powołaną i finansowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.