• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Wilcza w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.Kabaret Starszych Panów – kabaret autorski dwóch twórców rozrywki telewizyjnej lat 50. i 60. XX wieku, Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.
  Policja – umundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Do jej głównych zadań należy pilnowanie przestrzegania prawa i ściganie przestępców, jak również zapewnienie ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych zarówno wobec ludzi jak i mienia. Jeżeli jest to konieczne, policja nadzoruje na poziomie operacyjnym także wszelkie służby ratownicze.

  Ulica Wilcza – ulica warszawskiego Śródmieścia o długości ok. 1,1 km.

  Historia[]

  Dawna droga narolna biegnąca włóką wójtów warszawskich, którymi w XV w. byli Wilkowie, stąd włókę nazywano Wilczą lub Na Wilczem. Nazwa ulicy, nadana w 1770, wywodzi się bezpośrednio od nazwy tej nieruchomości. Inna dawna nazwa tej ulicy to Kałęczyńska.

  Ok. 1765 ówczesny właściciel tych terenów, marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński, przeprowadził parcelację gruntów i wytyczył ulicę, przy której zbudował dworki z ogrodami oraz dwa wiatraki. Po 1860 Wilcza została zabudowana domami i kamienicami, a w 1881 została przedłużona do ulicy Wielkiej (obecnie Poznańska), a następnie do Koszykowej.

  Muzeum i Instytut Zoologii PAN – geneza muzeum sięga Gabinetu Zoologicznego powstałego w 1819 przy ówczesnym Królewskim Uniwersytecie Warszawskim i rozwijającego się do 1862 pod kierownictwem Feliksa Pawła Jarockiego. Następcą Jarockiego był Władysław Taczanowski, który po objęciu funkcji kierownika zmienił Gabinet w miejsce eksponowania zbiorów o charakterze edukacyjno-naukowym. W 1864 Taczanowski nawiązał kontakt z Konstantym i Aleksandrem Branickimi, którzy współpracowali z Gabinetem finansując powiększające kolekcję ekspedycje do Ameryki Południowej i Afryki. Taczanowski kierował Gabinetem do 1890, a po nim Nikołaj Nasonow (do 1906) i Jakow Szczełkanowcew (do 1915). Władysław Taczanowski współpracował z Branickimi przy powołaniu prywatnego Muzeum Zoologicznego, które zostało otwarte dla publiczności przez Ksawerego Branickiego w 1887 Jego kierownikiem został Jan Sztolcman.Hotel Rialto – pięciogwiazdkowy hotel w Warszawie u zbiegu ulic Wilczej i Emilii Plater w ocalałej po zniszczeniach wojennych kamienicy, która została poddana kompletnej restauracji i adaptacji do obecnego przeznaczenia. Z przedwojennej kamienicy pozostawiono jedynie ściany zewnętrzne i wewnętrzne, ściany konstrukcyjne oraz klatkę schodową. Wzmocniono fundamenty zaś wnętrze, wyposażenie budynku oraz trzy kondygnacje nadbudowy są nową konstrukcją.

  Ważniejsze obiekty[]

 • ul. Wilcza 7 - Kaplica rzymskokatolicka Matki Bożej Nieustającej Pomocy
 • ul. Wilcza 9 - Centrum Konferencyjne WILCZA
 • ul. Wilcza 11 - Budynek, w którym mieszkał od 1950 do 1984 Jerzy Wasowski, kompozytor, aktor, reżyser i współtwórca legendarnego Kabaretu Starszych Panów
 • ul. Wilcza 12 - Budynek, w którym mieszkał od października 1905 do śmierci (19 maja 1912) Bolesław Prus
 • ul. Wilcza 19 - Szkoła Tańca Krzysztofa Polańskiego
 • ul. Wilcza 21 - Komisariat Policji Warszawa-Śródmieście
 • ul. Wilcza 29A - Siedziba Kongresu Nowej Prawicy
 • ul. Wilcza 31 - Centrum Kościoła Polskokatolickiego im. bpa Franciszka Hodura
 • ul. Wilcza 31 - Kaplica polskokatolicka pw. Miłosierdzia Bożego
 • ul. Wilcza 53 - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Gustawa Morcinka w Warszawie
 • ul. Wilcza 64 - siedziba Muzeum i Instytutu Zoologii PAN
 • ul. Wilcza 73 - Hotel Rialto Warszawa
 • Przypisy

  1. Kwiryna Handke: Dzieje Warszawy nazwami pisane. Warszawa: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, 2011, s. 190. ISBN 978-83-62189-08-3.

  Bibliografia[]

 • Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 956. ISBN 83-01-08836-2.
 • Franciszek Bieliński herbu Junosza (ur. 1683, zm. 8 października 1766 w Warszawie) – marszałek wielki koronny w latach 1742-1766, marszałek nadworny koronny w latach 1732-1742, wojewoda chełmiński w latach 1725-1732, podskarbi ziem pruskich w latach 1714-1738 , cześnik koronny w latach 1713-1725, starosta kowalewski, brodnicki i garwoliński, zasłużony dla rozbudowy Warszawy, odznaczony Orderem Orła Białego.Parafia Miłosierdzia Bożego w Warszawie − parafia Kościoła Polskokatolickiego w RP, położona w dekanacie warszawsko-łódzkim diecezji warszawskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kaplica Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie - ogólnodostępna kaplica domu generalnego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących położona przy ul. Wilczej 7 w Warszawie.
  Kościół Polskokatolicki w Rzeczypospolitej Polskiej – Kościół starokatolicki prawnie działający na terenie Polski, będący członkiem Unii Utrechckiej Kościołów Starokatolickich, Światowej Rady Kościołów, Konferencji Kościołów Europejskich oraz Polskiej Rady Ekumenicznej. Organem prasowym wspólnoty jest „Rodzina”, przy kościele działa również Społeczne Towarzystwo Polskich Katolików. Zwierzchnikiem Kościoła jest bp prof. dr hab. Wiktor Wysoczański.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Kongres Nowej Prawicy (Nowa Prawica – Janusza Korwin-Mikke, Nowa Prawica, KNP) – polska prawicowa partia polityczna o charakterze konserwatywno-liberalnym i eurosceptycznym. Powołana została przez działaczy Wolności i Praworządności oraz grupy byłych działaczy Unii Polityki Realnej skupionych wokół Stanisława Żółtka. Zarejestrowana została 25 marca 2011 jako Unia Polityki Realnej – Wolność i Praworządność. Na czele ugrupowania stanął Janusz Korwin-Mikke. 12 maja 2011 partia przyjęła nazwę "Kongres Nowej Prawicy".
  Droga narolna – dawna droga poprowadzona wzdłuż ról (pól uprawnych) należących do mieszczan Starej i Nowej Warszawy oraz książąt mazowieckich.
  Bolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus I (ur. 20 sierpnia 1847 w Hrubieszowie, zm. 19 maja 1912 w Warszawie) – polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki pieszej i rowerowej.
  Jerzy Ryszard Wasowski (ur. 31 maja 1913 w Warszawie, zm. 29 września 1984 w Warszawie) – polski dziennikarz radiowy, kompozytor i reżyser pochodzenia żydowskiego, z zawodu inżynier akustyk.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.