• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Umultowska w Poznaniu

  Przeczytaj także...
  Ulica Lechicka - jedna z głównych ulic północnej części Poznania. Jest odcinkiem drogi krajowej nr 92. Na odcinku od ul. Naramowickiej do Ronda Obornickiego pokrywa się z planowaną III ramą komunikacyjną. Termin modernizacji tego odcinka nie jest jeszcze wyznaczony. Ulica pokrywa się również z istniejącą w XIX wieku drogą rokadową Twierdzy Poznań łączącą forty: IVa, V, Va, a dalej forty: VI i VIa (jako ul. Lutycka). Fragment oryginalnej drogi wraz zachowanym drzewostanem można zobaczyć niedaleko Ronda Obornickiego. Do 1990 r. na odcinku od ronda do ul. Piątkowskiej ulica stanowiła granicę pomiędzy Starym Miastem a Jeżycami.Rezerwat przyrody Żurawiniec – torfowiskowy rezerwat przyrody, położony w północnej części Poznania, w niewielkim lasku przy ul. Jasna Rola, w sąsiedztwie Osiedla Żurawiniec.
  Umultowo (hist. Umóltowo, Omóltowo, Villa Unolfi (1253), Onulfi villa, Hunołtowicz (1310), Hunoltowicze (1313), Unolfowice, Ulmenhof) – część miasta Poznania i osiedle administracyjne, w północnym obszarze miasta.
  .mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

  Ulica Umultowska – ulica znajdująca w północnej części Poznania.

  Intermarché – francuska sieć supermarketów spożywczo-przemysłowych prowadzonych przez niezależnych przedsiębiorców, Muszkieterów (Grupa Muszkieterów). Obecnie sklepy Intermarché mają swoje placówki w dziewięciu krajach Europy. W Polsce znajdują się 188 sklepy. Pierwszy sklep na terenie Polski został otwarty w Zielonej Górze w 1997. Hasło reklamowe sklepu to: Intermarché – Tanio i Świeżo.Na mapach: 52°27′58″N 16°55′44″E/52,466111 16,928889 Kampus Morasko – kampus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu grupujący głównie wydziały ścisłe i przyrodnicze. Zlokalizowany jest w północnej części miasta. Dzieli się on na dwie części: zachodnią, położoną na Morasku (Huby Moraskie) oraz wschodnią na Umultowie (po dwóch stronach osiedla Różany Potok).

  Przebieg[ | edytuj kod]

  Swój bieg zaczyna się przy ulicy Lechickiej, będąc przedłużeniem ulicy Połabskiej, a kończy się na Umultowie. W północnej części przechodzi przez osiedle Różany Potok. Przy ulicy znajduje się Kampus Morasko. Od nazwy dzielnicy wywodzi się nazwa ulicy. Jej pisownia w przeszłości brzmiała: Ulułtowska oraz Umółtowska.

  Stawy przy Kampusie UAM Morasko – zespół dwóch bezimiennych stawów położonych w północnej części Poznania, na terenie Umultowa przy Kampusie Morasko Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w rejonie ulic Hub Moraskich i Umultowskiej. W pobliżu znajduje się osiedle Różany Potok.Fabryka Mebli Bodzio – polskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją mebli z siedzibą w Goszczu, założone zostało w 1985 roku przez Bogdana Szewczyka. Forma prawna przedsiębiorstwa to spółka jawna, której udziałowcami są: założyciel – Bogdan Szewczyk wraz z żoną i dziećmi.

  Obiekty[ | edytuj kod]

  Oprócz Kampusu Morasko przy ulicy znajdują się (od północy):

 • dwór na Umultowie,
 • jezioro Umultowskie (w pobliżu),
 • kościół św. Jadwigi Królowej Wawelskiej (w pobliżu),
 • stawy przy Kampusie UAM Morasko,
 • osiedle Stefana Batorego,
 • las z rezerwatem przyrody Żurawiniec,
 • markety Bodzio i Intermarché,
 • osiedle Bolesława Śmiałego,
 • dawne Osiedle Opieki Społecznej,
 • stacja benzynowa BP.
 • 18 września 1987 otwarto pod numerem 1, podczas Dni Działkowca, nowo wybudowany Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Polskiego Związku Działkowców. Budynek (obecnie w ruinie) zawierał Izbę Pamięci ze zbiorami wielkopolskich działkowców.

  Jezioro Umultowskie - jezioro morenowe polodowcowe, położone w północnej części Poznania, na terenie Umultowa, w rejonie ulic Umultowskiej, Mleczowej, Słonecznikowej i Rumiankowej. Jest to jeden z najmniejszych zbiorników wodnych miasta. Jezioro leży w północnym, naramowckim klinie zieleni i w tym klinie jest jedynym większym akwenem. Zasilane przez Potok Umultowski. Nad brzegiem jeziora od strony ulicy Mleczowej zlokalizowany jest kościół pw. Św. Jadwigi Królowej Wawelskiej oraz w pobliżu znajdują się Osiedle Różany Potok i Kampus Morasko.Osiedle Bolesława Śmiałego – osiedle mieszkaniowe na Osiedlu Piątkowo w Poznaniu. Sąsiaduje z osiedlami: Bolesława Chrobrego oraz Stefana Batorego. Na osiedlu znajdują się budynki 5, 11, 12 i 17-kondygnacyjne. W sierpniu 2013 rozpoczęła się rozbiórka budynku nieukończonej szkoły, zbudowanej na początku lat 90-tych. Na tym miejscu ma zostać zbudowane Osiedle Botanika.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wydarzenia w Poznaniu w 1987 r. (część trzecia), w: Kronika Miasta Poznania, nr 4/1988, s.183, ISSN 0137-3552

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Poznań - atlas aglomeracji 1:15.000, wyd. CartoMedia/Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2010, ​ISBN 978-83-7445-018-8
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.Osiedle Opieki Społecznej (także: osiedle ogródkowe) – kwartał zabudowy zlokalizowany w Poznaniu, na Naramowicach, pomiędzy ulicami Umultowską, Madziarską, Słubicką, Sycylijską (Fort V) i Lechicką (dawną Szosą Obwodową).
  Warto wiedzieć że... beta

  BP p.l.c. (LSE: BP , NYSE: BP), wcześniej British Petroleum, BPAmoco – brytyjskie przedsiębiorstwo naftowe założone na początku XX wieku. Obecnie BP jest trzecim co do wielkości przedsiębiorstwem petrochemicznym na świecie (po firmie ExxonMobil, oraz Royal Dutch/Shell). Spółka jest notowana na giełdach: londyńskiej i nowojorskiej.
  Polski Związek Działkowców (PZD) – samodzielna i samorządna organizacja społeczna założona 8 czerwca 1981, powołana do reprezentowania i obrony praw i interesów swych członków wynikających z użytkowania działek w rodzinnych ogrodach działkowych. PZD jest niezależny w wykonywaniu swych zadań i podlega tylko ustawom. Samodzielność PZD podlega ochronie sądowej.
  Kościół św. Jadwigi Królowej Wawelskiej w Poznaniu – postmodernistyczna katolicka świątynia parafialna, zlokalizowana ma poznańskim Umultowie, przy ul. Umultowskiej, nad Jeziorem Umultowskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.