• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Telewizyjna w Katowicach

  Przeczytaj także...
  Lasek Bytkowski – drugi co do wielkości las w Siemianowicach Śląskich. Ma powierzchnię 20 ha. W lasku spotkać można: zające, bażanty, puszczyki, dzięcioły, wiewiórki. Wśród wielu istniejących alejek są dwie asfaltowe.Zmiany nazw ulic i placów w Katowicach zasadniczo obejmują pięć okresów: czasy Cesarstwa Niemieckiego, czasy II Rzeczypospolitej, czasy niemieckiej okupacji Polski, czasy Polski Ludowej i czasy najnowsze. Uchwały o zmianie nazw ulic lub placów podejmował magistrat, Rada Miasta lub w czasach PRL − Miejska Rada Narodowa.
  Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.
  .mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

  Ulica Telewizyjna w Katowicach − jedna z ważniejszych ulic w katowickiej jednostki pomocniczej Wełnowiec-Józefowiec. Jest granicą między miastami Siemianowice Śląskie i Katowice.

  Pętla (pętlica) – element infrastruktury służący do zmiany kierunku ruchu pojazdu, w postaci odcinka trasy (toru, jezdni), zakrzywionego w planie o 180°.Ulica Siemianowicka w Chorzowie − jedna z ulic w chorzowskiej dzielnicy Chorzów Stary. Rozpoczyna swój bieg w rejonie skrzyżowania z ul. Poznańską, ul. Krakowską i ul. Jana Kasprowicza. Następnie krzyżuje się m.in. z ul. T. Kościuszki, ul. Mazurską, ul. Bożogrobców i ul. Harcerską. Kończy swój bieg przy skrzyżowaniu z ul. Bytkowską (Katowice), ul. W. Wróblewskiego (Siemianowice Śl.) i ul. Telewizyjną (Katowice).

  Przebieg[ | edytuj kod]

  Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Bytkowską, ulicą W. Wróblewskiego (w Siemianowicach Śląskich) i ulicą Siemianowicką (w Chorzowie). Następnie krzyżuje się z drogami podrzędnymi i dojazdowymi (do budynku TVP3 Katowice i Lasku Bytkowskiego). W rejonie Lasku Alfreda i placu Alfreda ulica Telewizyjna krzyżuje się z aleją Wojciecha Korfantego. Znajduje się tam pętla tramwajowa z przystankiem; od tego miejsca przy ulicy prowadzą tory tramwajowe. Przy skrzyżowaniu z ulicą Grabową droga kończy swój bieg (granica miasta, w Siemianowicach Śląskich zmienia nazwę na ulicę Katowicką).

  Ulica Chorzowska w Katowicach − jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Jest bezpośrednim połączeniem drogowym katowickiego Śródmieścia z miastem Chorzów, od którego wzięła swoją nazwę. Na całej długości jest częścią drogi krajowej nr 79. Szlak w tym miejscu istniał od XVIII wieku. Wzdłuż ulicy przebiegają tory tramwajowe, istniejące tu od 1897. W latach 2002−2007 ciąg alei Walentego Roździeńskiego, ronda gen. J. Ziętka i ul. Chorzowskiej uległ przebudowie w związku z poprowadzeniem tamtędy Drogowej Trasy Średnicowej. Przy ulicy znajdują się wieżowce, biurowce i centrum handlowe.Zarząd Transportu Metropolitalnego, ZTM – jednostka organizacyjna Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, powołana w celu organizowania, zarządzania i nadzorowania lokalnego transportu zbiorowego na terenie miast należących do związku metropolitalnego. Jest to największy obszarowo organizator transportu publicznego w Polsce.

  Opis[ | edytuj kod]

  Tablica z nazwą ulicy
  Wieża telewizyjna SLR Bytków

  Ulica Telewizyjna jest drogą publiczną o przekroju jednojezdniowym klasy technicznej Z.

  Przy ulicy Telewizyjnej znajduje się siedziba oddziału Telewizji Polskiej w Katowicach (ul. Telewizyjna 1), Przychodnia Zakładowa przy TVP S.A. Oddział w Katowicach, agencje telewizyjne. Do początku 2009 ulicą Telewizyjną kursował tramwaj linii 12. W 2010 przeprowadzono remont skrzyżowania z ulicą Bytkowską; usunięto nieużywane tory tramwajowe.

  Wełnowiec – część dzielnicy Katowic Wełnowiec-Józefowiec, graniczy z Siemianowicami Śląskimi, Chorzowem oraz dzielnicami Katowic: Koszutką i Dębem.Plac Alfreda w Katowicach − plac na granicy katowickiej dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec i Osiedla Juliana Tuwima w Siemianowicach Śląskich, przy skrzyżowaniu ulicy Telewizyjnej z aleją Wojciecha Korfantego, obok Lasku Alfreda. Wziął swoją nazwę od szybu Alfred w kolonii Alfred.

  Wieża telewizyjna jest jednym z wyższych obiektów w Katowicach; posiada wysokość 90 metrów.

  Ciąg ulic Telewizyjna − Wojciecha KorfantegoChorzowska ma status ulic głównych w mieście. Planowane jest by przy ulicy Telewizyjnej rozpoczynały się w przyszłości ciągi ulic, mające połączyć Siemianowice Śląskie z osiedlem Jerzego Kukuczki (Bogucice) na północ od Wełnowca.

  SLR Bytków (Stacja Linii Radiowych Bytków) – wieża RTV o wysokości 110 m zlokalizowana w Siemianowicach Śląskich na granicy z Katowicami (dzielnica Bytków). Właścicielem obiektu jest Emitel Sp. z o.o.TVP Katowice – ośrodek regionalny TVP z siedzibą w Katowicach przy ulicy Telewizyjnej 1 (na granicy z Siemianowicami i Chorzowem) oraz redakcjami i siedzibami terenowymi w Bielsku-Białej, Częstochowie i Rybniku. Dyrektorem i redaktorem naczelnym ośrodka jest Jerzy Nachel.

  Ulicą Telewizyjną kursują linie autobusowe ZTM oraz linia tramwajowa o numerze 13 (Siemianowice Śl. Plac Skargi − Katowice Plac Wolności).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Architektura Katowic
 • SLR Bytków
 • Zmiany nazw ulic i placów w Katowicach
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Katowice - Plan miasta, wyd. Demart SA, Warszawa 2009/2010.
 • Architektura Katowic jest głównie tworem współczesnym rozwoju przemysłowego cechującego ostatnie 160 lat, nie licząc pewnych elementów pierwotnie wiejskich, które mogą być starsze.Siemianowice Śląskie (śl. Śymjanowicy, niem. Siemianowitz, Laurahütte; 1923-27 Huta Laura-Siemianowice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, położone na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, położone nad rzeką Brynicą, na Wyżynie Śląskiej, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). Jest jednym z ośrodków centralnych konurbacji górnośląskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tramwaje Śląskie − przedsiębiorstwo komunikacyjne zajmujące się wykonywaniem przewozów tramwajowych na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego oraz utrzymywaniem infrastruktury tramwajowej. Powstało 1 stycznia 2003 roku jako spółka skarbu państwa w wyniku przekształceń państwowej firmy Przedsiębiorstwo Komunikacji Tramwajowej w Katowicach. 30 maja 2007 roku w Katowicach akcje spółki zostały nieodpłatnie przekazane do KZK GOP, a stamtąd - do zainteresowanych gmin konurbacji górnośląskiej, kończąc tym samym wieloletni proces prywatyzacji.
  Ulica Bytkowska w Katowicach − jedna z historycznych i ważniejszych ulic w katowickiej dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec. Swoją nazwę wzięła od dzielnicy Siemianowic Śląskich − Bytkowa, do którego prowadzi.
  Lasek Alfreda (nazywany także parkiem Alfreda) − teren parkowy i zespół zieleni urządzonej w Katowicach, w dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec, pomiędzy aleją Wojciecha Korfantego a placem Alfreda, w rejonie Kolonii Alfred.
  Wełnowiec - Józefowiec (niem. Hohenlohehütte-Josephsdorf) to dzielnica Katowic położona w zespole dzielnic północnych. Zajmuje ona powierzchnie 3,15 km², a liczba ludności wynosi 15 924 (stan 2007). Sąsiaduje z WPKiW. Wełnowiec jako historyczna dzielnica wraz z osiedlem Józefowiec tworzy dzielnicę Wełnowiec−Józefowiec.
  Bogucice (niem. Bogutschütz) – dzielnica Katowic położona około 2 km na północny wschód od centrum Katowic. Mieszka w niej 16 538 mieszkańców (2007 rok). Składa się ze starej XIX-wiecznej części oraz kilku nowych osiedli.
  Aleja Wojciecha Korfantego w Katowicach – jedna z arterii komunikacyjnych Katowic, biegnąca ze Śródmieścia w kierunku północnym. Jest bezpośrednim połączeniem drogowym centrum miasta z Siemianowicami Śląskimi. Znajdują się przy niej budynki użyteczności publicznej, powstałe głównie w czasach PRL. Nosi imię jednego z bohaterów Górnego Śląska − Wojciecha Korfantego.
  Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.