• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Telewizyjna w Katowicach

  Przeczytaj także...
  Lasek Bytkowski – drugi co do wielkości las w Siemianowicach Śląskich. Ma powierzchnię 20 ha. W lasku spotkać można: zające, bażanty, puszczyki, dzięcioły, wiewiórki. Wśród wielu istniejących alejek są dwie asfaltowe.Zmiany nazw ulic i placów w Katowicach zasadniczo obejmują pięć okresów: czasy Cesarstwa Niemieckiego, czasy II Rzeczypospolitej, czasy niemieckiej okupacji Polski, czasy Polski Ludowej i czasy najnowsze. Uchwały o zmianie nazw ulic lub placów podejmował magistrat, Rada Miasta lub w czasach PRL − Miejska Rada Narodowa.
  Pętla (pętlica) – element infrastruktury służący do zmiany kierunku ruchu pojazdu, w postaci odcinka trasy (toru, jezdni), zakrzywionego w planie o 180°.
  .mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

  Ulica Telewizyjna w Katowicach − jedna z ważniejszych ulic w katowickiej dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec. Jest granicą między miastami Siemianowice Śląskie i Katowice.

  Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.Ulica Siemianowicka w Chorzowie − jedna z ulic w chorzowskiej dzielnicy Chorzów Stary. Rozpoczyna swój bieg w rejonie skrzyżowania z ul. Poznańską, ul. Krakowską i ul. Jana Kasprowicza. Następnie krzyżuje się m.in. z ul. T. Kościuszki, ul. Mazurską, ul. Bożogrobców i ul. Harcerską. Kończy swój bieg przy skrzyżowaniu z ul. Bytkowską (Katowice), ul. W. Wróblewskiego (Siemianowice Śl.) i ul. Telewizyjną (Katowice).

  Przebieg[ | edytuj kod]

  Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Bytkowską, ulicą W. Wróblewskiego (w Siemianowicach Śląskich) i ulicą Siemianowicką (w Chorzowie). Następnie krzyżuje się z drogami podrzędnymi i dojazdowymi (do budynku TVP Katowice i Lasku Bytkowskiego). W rejonie Lasku Alfreda i placu Alfreda ulica Telewizyjna krzyżuje się z aleją Wojciecha Korfantego. Znajduje się tam pętla tramwajowa z przystankiem; od tego miejsca przy ulicy prowadzą tory tramwajowe. Przy skrzyżowaniu z ulica Grabową droga kończy swój bieg (granica miasta, w Siemianowicach Śląskich zmienia nazwę na ulicę Katowicką).

  Ulica Chorzowska w Katowicach − jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Jest bezpośrednim połączeniem drogowym katowickiego Śródmieścia z miastem Chorzów, od którego wzięła swoją nazwę. Na całej długości jest częścią drogi krajowej nr 79. Szlak w tym miejscu istniał od XVIII wieku. Wzdłuż ulicy przebiegają tory tramwajowe, istniejące tu od 1897. W latach 2002−2007 ciąg alei Walentego Roździeńskiego, ronda gen. J. Ziętka i ul. Chorzowskiej uległ przebudowie w związku z poprowadzeniem tamtędy Drogowej Trasy Średnicowej. Przy ulicy znajdują się wieżowce, biurowce i centrum handlowe.Wełnowiec – część dzielnicy Katowic Wełnowiec-Józefowiec, graniczy z Siemianowicami Śląskimi, Chorzowem oraz dzielnicami Katowic: Koszutką i Dębem.

  Opis[ | edytuj kod]

  Katowice - Telewizyjna Znak.jpg
  Wieża telewizyjna SLR Bytków

  Ulica Telewizyjna jest drogą publiczną o przekroju jednojezdniowym klasy technicznej Z.

  Przy ulicy Telewizyjnej znajduje się siedziba oddziału Telewizji Polskiej w Katowicach (ul. Telewizyjna 1), Przychodnia Zakładowa przy TVP S.A. Oddział w Katowicach, agencje telewizyjne. Do początku 2009 ulicą Telewizyjną kursował tramwaj linii 12. W 2010 przeprowadzono remont skrzyżowania z ulicą Bytkowską; usunięto nieużywane tory tramwajowe.

  Plac Alfreda w Katowicach − plac na granicy katowickiej dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec i Osiedla Juliana Tuwima w Siemianowicach Śląskich, przy skrzyżowaniu ulicy Telewizyjnej z aleją Wojciecha Korfantego, obok Lasku Alfreda. Wziął swoją nazwę od szybu Alfred w kolonii Alfred.SLR Bytków (Stacja Linii Radiowych Bytków) – wieża RTV o wysokości 110 m zlokalizowana w Siemianowicach Śląskich na granicy z Katowicami (dzielnica Bytków). Właścicielem obiektu jest Emitel Sp. z o.o.

  Wieża telewizyjna jest jednym z wyższych obiektów w Katowicach; posiada wysokość 90 metrów.

  Ciąg ulic Telewizyjna − Wojciecha KorfantegoChorzowska ma status ulic głównych w mieście. Planowane jest by przy ulicy Telewizyjnej rozpoczynały się w przyszłości ciągi ulic, mające połączyć Siemianowice Śląskie z osiedlem Jerzego Kukuczki (Bogucice) na północ od Wełnowca.

  TVP Katowice – ośrodek regionalny TVP z siedzibą w Katowicach przy ulicy Telewizyjnej 1 (na granicy z Siemianowicami i Chorzowem) oraz redakcjami i siedzibami terenowymi w Bielsku-Białej, Częstochowie i Rybniku. Dyrektorem i redaktorem naczelnym ośrodka jest Jerzy Nachel.Architektura Katowic jest głównie tworem współczesnym rozwoju przemysłowego cechującego ostatnie 160 lat, nie licząc pewnych elementów pierwotnie wiejskich, które mogą być starsze.

  Ulicą Telewizyjną kursują linie autobusowe KZK GOP oraz linia tramwajowa o numerze 13 (Siemianowice Śl. Plac Skargi − Katowice Plac Wolności).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Architektura Katowic
 • SLR Bytków
 • Zmiany nazw ulic i placów w Katowicach
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Katowice - Plan miasta, wyd. Demart SA, Warszawa 2009/2010.
 • TVP Katowice – ośrodek regionalny TVP z siedzibą w Katowicach przy ulicy Telewizyjnej 1 (na granicy z Siemianowicami i Chorzowem) oraz redakcjami i siedzibami terenowymi w Bielsku-Białej, Częstochowie i Rybniku. Dyrektorem i redaktorem naczelnym ośrodka jest Jerzy Nachel.Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) - związek międzygminny w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym założony 19 września 1991 w celu współpracy gmin w zakresie lokalnego transportu zbiorowego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Siemianowice Śląskie (śl. Śymjanowicy, niem. Siemianowitz, Laurahütte; 1923-27 Huta Laura-Siemianowice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, położone na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, położone nad rzeką Brynicą, na Wyżynie Śląskiej, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). Jest jednym z ośrodków centralnych konurbacji górnośląskiej.
  Tramwaje Śląskie − przedsiębiorstwo komunikacyjne zajmujące się wykonywaniem przewozów tramwajowych na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego oraz utrzymywaniem infrastruktury tramwajowej. Powstało 1 stycznia 2003 roku jako spółka skarbu państwa w wyniku przekształceń państwowej firmy Przedsiębiorstwo Komunikacji Tramwajowej w Katowicach. 30 maja 2007 roku w Katowicach akcje spółki zostały nieodpłatnie przekazane do KZK GOP, a stamtąd - do zainteresowanych gmin konurbacji górnośląskiej, kończąc tym samym wieloletni proces prywatyzacji.
  Ulica Bytkowska w Katowicach − jedna z historycznych i ważniejszych ulic w katowickiej dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec. Swoją nazwę wzięła od dzielnicy Siemianowic Śląskich − Bytkowa, do którego prowadzi.
  Lasek Alfreda (nazywany także parkiem Alfreda) − teren parkowy i zespół zieleni urządzonej w Katowicach, w dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec, pomiędzy aleją Wojciecha Korfantego a placem Alfreda, w rejonie Kolonii Alfred.
  Wełnowiec - Józefowiec (niem. Hohenlohehütte-Josephsdorf) to dzielnica Katowic położona w zespole dzielnic północnych. Zajmuje ona powierzchnie 3,15 km², a liczba ludności wynosi 15 924 (stan 2007). Sąsiaduje z WPKiW. Wełnowiec jako historyczna dzielnica wraz z osiedlem Józefowiec tworzy dzielnicę Wełnowiec−Józefowiec.
  Bogucice (niem. Bogutschütz) – dzielnica Katowic położona około 2 km na północny wschód od centrum Katowic. Mieszka w niej 16 538 mieszkańców (2007 rok). Składa się ze starej XIX-wiecznej części oraz kilku nowych osiedli.
  Aleja Wojciecha Korfantego w Katowicach – jedna z arterii komunikacyjnych Katowic, biegnąca ze Śródmieścia w kierunku północnym. Jest bezpośrednim połączeniem drogowym centrum miasta z Siemianowicami Śląskimi. Znajdują się przy niej budynki użyteczności publicznej, powstałe głównie w czasach PRL. Nosi imię jednego z bohaterów Górnego Śląska − Wojciecha Korfantego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.