• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Tamka w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Centrum Nauki Kopernik – budowana stacja centralnego odcinka II linii warszawskiego metra, znajdująca się w pobliżu skrzyżowania ulic: Tamki i Wybrzeża Kościuszkowskiego.Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.
  Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie – muzeum biograficzne poświęcone Fryderykowi Chopinowi znajdujące się w Zamku Ostrogskich w Warszawie.
  .mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

  Ulica Tamka – ulica w śródmieściu Warszawy.

  Narodowy Instytut Fryderyka Chopina – założony w 2001 roku decyzją polskiego parlamentu na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2001 r. o ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopina.Wybrzeże Kościuszkowskie – powstający od 1824 roku dwupoziomowy bulwar znajdujący się w lewobrzeżnej Warszawie, nad Wisłą. Stanowi część Powiśla. W 1914 założono tu park. Obecna nazwa została nadana w 1916 i upamiętnia Tadeusza Kościuszkę.

  Przebieg[ | edytuj kod]

  Ulica rozpoczyna się na Wybrzeżu Kościuszkowskim na Powiślu. Dochodzi do ulicy Mikołaja Kopernika i kończy się w tym miejscu. Most Świętokrzyski łączy okolice ul. Tamki i Wybrzeże Szczecińskie. Na odcinku od ulicy Dobrej do mostu Świętokrzyskiego jest jednokierunkowa w stronę mostu. W kierunku ul. Kopernika ruch na tym odcinku odbywa się ul. Zajęczą i ul. Topiel.

  Zakład Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo przy ul. Tamka 35 w Warszawie – zespół klasztorny powstał w XVII w. Został założony przez Marię Ludwikę Gonzagę, żonę króla Jana Kazimierza. Siostry zakonne wprowadziły się tam wraz z 15 podopiecznymi (sierotami) miesiąc po zakupieniu posiadłości 7 czerwca 1659 r. Początkowo zakład obejmował tereny położone na skarpie wiślanej między obiema ulicami Tamka i Czerwonego Krzyża, brzegiem wiślanym i ul. Solec oraz wąski pas gruntu ciągnący się od ul. Nowego Światu między ulicami Warecką, Sienkiewicza, Sienną a przedłużeniem ul. Moniuszki.Elektrownia Powiśle – elektrownia uruchomiona w 1904 w Warszawie na Powiślu, znana też pod nazwą Elektrownia Warszawska i Elektrownia Miejska. Elektrownia zbudowana jako prywatna w 1933 dostała się pod nadzór państwowy, w 1937 przejęta przez Zarząd Miasta Warszawy. Elektrownia działała w okresie obrony Warszawy w 1939 i w okresie powstania warszawskiego w 1944. Uruchomiona już w 1945 została zamknięta na początku lat 90. XX wieku.

  Historia[ | edytuj kod]

  Ulica w latach 30. XX wieku, po prawej Zamek Ostrogskich

  Nazwa ulicy, wymieniana w 1743, pochodzi od grobli (tam) budowanych na brzegach Wisły.

  15 stycznia 1975 oddano do użytku 42-metrową kładkę nad ulicą zaprojektowaną przez Łucję Bogaczyk i Zenona Franza.

  Ważniejsze obiekty[ | edytuj kod]

 • Kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus (nr 4a)
 • Zakład Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo w Warszawie z kościołem św. Kazimierza (nr 35)
 • Zamek Ostrogskich, siedziba Muzeum Fryderyka Chopina (nr 41)
 • Centrum Chopinowskie oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (nr 43)
 • Elektrownia Powiśle
 • Pomnik Zgrupowania „Krybar”
 • Stacja metra Centrum Nauki Kopernik
 • Obiekty nieistniejące[ | edytuj kod]

 • Fabryka Instrumentów Geodezyjnych i Rysunkowych (nr 38/40)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kwiryna Handke: Dzieje Warszawy nazwami pisane. Warszawa: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, 2011, s. 184. ISBN 978-83-62189-08-3.
  2. Marian Gajewski: Urządzenia komunalne Warszawy. Zarys historyczny. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1979, s. 282. ISBN 83-06-00089-7.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Ulica Tamka przed 1939
 • Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.Zamek Ostrogskich w Warszawie (pałac Gnińskich, pałac Zamoyskich, pałac Ordynacki) – pałac mieszczący się w Warszawie przy ul. Tamka 41 na Powiślu. Zamek jest siedzibą Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Most Świętokrzyski – pierwszy most wantowy w Warszawie na Wiśle otwarty 6 października 2000 roku, łączący Powiśle z Pragą Północ w okolicach Portu Praskiego. Budowa mostu trwała 2 lata, a całkowity koszt zamknął się w kwocie ok. 160 mln. zł. Kamień węgielny wmurowano 28 września 1998 r. Wybudowany przez Mostostal Warszawa SA.
  Powiśle – osiedle Warszawy, będące częścią dzielnicy Śródmieście, i zarazem rejon Miejskiego Systemu Informacji. Od południa graniczy z Ujazdowem, od północy ze Starym Miastem, od zachodu ze Śródmieściem Północnym i Południowym a wschodnią granicę wyznacza Wisła.
  Wybrzeże Szczecińskie – ulica prawobrzeżnej Warszawy prowadząca z Pragi Północ wzdłuż brzegu Wisły do wysokości Saskiej Kępy. W okresie 2010-2011 na odcinku od linii średnicowej do Mostu Poniatowskiego ulica została gruntownie wyremontowana.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Centrum Chopinowskie w Warszawie – ośrodek informacji chopinowskiej w Warszawie, przy ul. Tamka 43, naprzeciw Zamku Ostrogskich, w którym mieści się Muzeum Chopina.
  Kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie – świątynia rzymskokatolicka przy ul. Tamka 4 na warszawskim Powiślu. Kościół podlega pod parafię Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus na Tamce w Warszawie, w dekenacie śródmiejskim archidiecezji warszawskiej. Świątynia została wzniesiona w stylu modernistycznym według projektu Konstantego Jakimowicza.
  Zgrupowanie Krybar – właściwie Grupa Bojowa "Krybar" – zgrupowanie Armii Krajowej walczące w powstaniu warszawskim, na terenie Powiśla w Rejonie I Obwodu Śródmieście AK od 5 sierpnia do 3 września 1944. Grupa Bojowa "Krybar" została utworzona na mocy rozkazu komendanta Rejonu I Obwodu Śródmieście AK 5 sierpnia, z połączenia części dotychczasowych III oraz VIII Zgrupowań oraz oddziału WSOP "Elektrownia". Dowództwo objął kpt. Cyprian Odorkiewicz "Krybar". Od 3 września grupa wzmocniona oddziałami ze Starego Miasta otrzymała nazwę Grupa "Powiśle", której dowództwo objął mjr Stanisław Błaszczak "Róg". 6 września po upadku Powiśla grupa została rozwiązana.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.