• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Strzelecka w Poznaniu

  Przeczytaj także...
  Ulica – droga wytyczona i zbudowana na obszarze zurbanizowanym (głównie w mieście, ale także w osadzie oraz czasem na wsi), której współcześnie zazwyczaj nadaje się oficjalnie urzędową nazwę własną.Ludwik Frankiewicz (ur. 1858, zm. 18 marca 1924) – budowniczy, radny miasta Poznania, członek zarządu Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania, działacz społeczny. Do jego dokonań w dziedzinie budownictwa w Poznaniu można zaliczyć:
  Piaski – historyczna część Poznania zlokalizowana w obrębie Rybaków i Garbar (głównie ul. Łąkowa, część Krakowskiej i Strzeleckiej). Obecnie nazwa Piaski zanika – teren ten uważa się potocznie za Rybaki.
  .mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

  Ulica Strzelecka w Poznaniuulica w centrum Poznania, na terenie Rybaków i Piasków, zlokalizowana w obrębie osiedla samorządowego Stare Miasto. Rozciąga się pomiędzy placem Wiosny Ludów i ul. Półwiejską na północnym zachodzie, a ul. Garbary na południowym wschodzie. Na odcinku od skrzyżowania z ulicą Krakowską do Placu Wiosny Ludów jest jednokierunkowa dla ruchu samochodowego.

  Rybaki – część Poznania zlokalizowana w obrębie centrum, pomiędzy ścisłym Starym Miastem, a Wildą. Z reguły za teren Rybaków uważa się rejon między ulicami Półwiejską na zachodzie, Strzelecką na wschodzie oraz północy i Królowej Jadwigi na południu. Oś dzielnicy stanowi ulica Rybaki.Garbary – część Starego Miasta w Poznaniu (w ścisłym rozumieniu), przebiegająca zasadniczo na osi północ-południe, wzdłuż ulicy Garbary.
  Ulica Strzelecka, 2016

  Historia[ | edytuj kod]

  Ulica prowadziła w kierunku strzelnicy miejskiej, która istniała przy Drodze Dębińskiej od początków XIX wieku do 1840 (wcześniej funkcjonowała na Garbarach od XV wieku). Z czasem stała się atrakcyjna dla inwestorów, którzy wznieśli przy niej wiele okazałych kamienic. W czasach zaborów ulica nosiła nazwę Schützenstrasse.

  Kantor Hipolita Cegielskiego – dawny budynek biurowo-handlowy fabryki Hipolita Cegielskiego, zlokalizowany w Poznaniu przy ul. Strzeleckiej, na terenie Wielkopolskiego Centrum Onkologii.Urząd skarbowy – państwowa jednostka budżetowa obsługująca naczelnika urzędu skarbowego, który jest organem administracji niezespolonej w terenie podlegającym Ministrowi Finansów, a zarazem organem podatkowym pierwszej instancji. Organem odwoławczym od decyzji naczelnika urzędu skarbowego jest dyrektor izby skarbowej.

  Zabytki i istotne obiekty[ | edytuj kod]

  Od północnego zachodu są to:

 • centrum handlowe Kupiec Poznański,
 • modernistyczny biurowiec, dawniej tzw. Santos (numer 2/6), zaprojektowany przez Henryka Jarosza z 1966. Zawierał dawniej popularną kawiarnię Santos, a obecnie agendy skarbowe,
 • III Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Kantego, dawne Gimnazjum Fryderyka Wilhelma,
 • Politechnika Poznańska - budynek dawnej Miejskiej Szkoły Realnej z 1861-1865, projektu Gustava Schulza, z fundacji filantropa Gotthilfa Bergera, znacznie przebudowany po 1945,
 • Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego,
 • kantor Hipolita Cegielskiego z 1870 - jedyna pozostałość po pierwszej dużej fabryce tego przemysłowca,
 • Skwer Przyjaźni Polsko-Węgierskiej,
 • liczne kamienice w różnych stylach, numery: 5, 8, 12, 13, 14, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 27, 28, 29, 30, 32, 34, 37, 41, 43, 45. Projektantami tych domów byli m.in. Ludwik Frankiewicz i Gustav Kartmann. Ten drugi zaprojektował dom własny pod numerem 25.
 • Ulica Strzelecka stanowi jeden z najbardziej malowniczych odcinków poznańskiej sieci tramwajowej (linie 2 i 9).

  Tramwaje w Poznaniu (z gwary poznańskiej bimby, l.poj. – bimba) – system komunikacji tramwajowej działający w Poznaniu i należący do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego sp. z o.o. działającego na zlecenie Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.Ulica Półwiejska w Poznaniu, nazywana również deptakiem – ulica znajdująca się w ścisłym centrum miasta, w obrębie osiedla samorządowego Stare Miasto.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Poznań - atlas aglomeracji 1:15.000, wyd. CartoMedia/Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2008, ​ISBN 978-83-7445-018-8
  2. Praca zbiorowa, Atlas architektury Poznania, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2008, ss.285-286, ​ISBN 978-83-7503-058-7
  3. Marcin Libicki, Poznań - przewodnik, Wydawnictwo Gazeta Handlowa, Poznań, 1997, ss.264-265, ​ISBN 83-902028-4-0
  4. Praca zbiorowa, Poznań - spis zabytków architektury, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2004, s.212-213, ​ISBN 83-89525-07-0
  5. System Informacji Miejskiej

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Pharus-Plan Posen. CYRYL Cyfrowe Repozytorium Lokalne Poznań. [dostęp 2014-10-11].
  H. Cegielski - Poznań S.A. (HCP, gwarowo Ceglorz) – firma założona przez Hipolita Cegielskiego w 1846 w Poznaniu. Producent silników okrętowych, lokomotyw parowych, spalinowych, elektrycznych i wagonów kolejowych.Gotthilf Berger (ur. 21 maja 1794 w Poznaniu, zm. 9 lutego 1874 tamże) – kupiec, polityk, działacz oświatowy i społeczny, poznański radny. Jest patronem niewielkiej ulicy na Wildzie; w przeszłości zaś jego imieniem nazwany był dzisiejszy plac M. Skłodowskiej-Curie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Politechnika Poznańska – państwowa szkoła wyższa o profilu technicznym w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 8. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 865. pośród wszystkich typów uczelni.
  Modernizm − ogólne określenie prądów w architekturze światowej rozwijających się w latach ok. 1918-1975, zakładających całkowite odejście nie tylko od stylów historycznych, ale również od wszelkiej stylizacji. Architektura modernistyczna opierała się w założeniu na nowej metodzie twórczej, wywodzącej formę, funkcję i konstrukcję budynku niemal wyłącznie z istniejących uwarunkowań materialnych.
  Osiedle Stare Miasto – osiedle administracyjne Poznania (od 1 stycznia 2011 roku), obejmujące centralny obszar miasta.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Fryderyk Wilhelm IV (ur. 15 października 1795 w Berlinie, zm. 2 stycznia 1861 w Poczdamie) – król Prus od 1840 z dynastii Hohenzollernów.
  Centrum – jednostka obszarowa utworzona w 2008 roku na potrzeby Systemu Informacji Miejskiej (SIM) w Poznaniu. Jednostka obszarowa formalnie nie jest osiedlem. Mieści się na terenie osiedla samorządowego Stare Miasto.
  Plac Wiosny Ludów – jeden z placów w Poznaniu, położony na południowy zachód od średniowiecznej części miasta, u zbiegu dawnych duktów z wiejskich osad przed nieistniejącą Bramą Wrocławską.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.