• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Stefana Banacha w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Wojskowa Akademia Polityczna im. Feliksa Dzierżyńskiego (WAP) – akademia wojskowa Sił Zbrojnych PRL kształcąca oficerów politycznych.Ulica Grójecka – główna ulica warszawskiej dzielnicy Ochota, biegnąca od pl. Artura Zawiszy do wiaduktu linii kolei radomskiej na granicy z dzielnicą Włochy, gdzie przechodzi w al. Krakowską. Według stołecznej drogówki, jest jedną z najniebezpieczniejszych w Warszawie ulic. W 2012 doszło na niej do 24 wypadków.
  Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.

  Ulica prof. Stefana Banacha – jedna z ulic warszawskiej Ochoty o długości ok. 0,7 km. Ulica Stefana Banacha została otwarta do użytku we wrześniu 1959 r., pod obecną nazwą funkcjonuje od roku 1960 – pierwotnie był to odcinek ulicy Opaczewskiej.

  Ulica Stefana Banacha zaczyna swój bieg od skrzyżowania z aleją Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, a następnie krzyżuje się z ulicami Witolda Pogorzelskiego, Ludwika Pasteura, Wolnej Wszechnicy, Adolfa Pawińskiego i wpada w Grójecką.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego – okręg kościelny (diecezja), zrównany prawnie i kanonicznie z diecezjami Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, posiadający własnego Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego, któremu jest powierzona troska o wiernych wyznania prawosławnego związanych ze służbą w Wojsku Polskim z różnych tytułów.

  Patron ulicy[]

   Osobny artykuł: Stefan Banach.

  Stefan Banach urodził się 30 marca 1892 w Krakowie, był polskim matematykiem, jednym z czołowych przedstawicieli lwowskiej szkoły matematycznej. Był wytrawnym wykładowcą, autorem wielu podręczników, także podręczników matematycznych dla szkół średnich. Zmarł 31 sierpnia 1945 we Lwowie.

  Miejska komunikacja autobusowa w Warszawie składa się z 259 linii o łącznej długości ok. 2600 km. Obsługuje je ok. 1800 autobusów należących do 5 przewoźników.Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. (TW) – spółka miejska zajmująca się prowadzeniem komunikacji tramwajowej na terenie miasta Warszawa wydzielona 1 marca 1994 roku z Miejskich Zakładów Komunikacyjnych.

  Ważniejsze zabytki i obiekty[]

  Przy ul. Stefana Banacha znajdują się:

 • ul. Banacha 1 - Wydział Farmaceutyczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
 • ul. Banacha 1a – Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny w Warszawie wraz z lądowiskiem
 • ul. Banacha 2 – Gmach Wolnej Wszechnicy Polskiej
 • ul. Banacha 2 – Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego
 • ul. Banacha 2 – Jednostka Wojskowa nr 2063
 • ul. Banacha 2a – Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Warszawskiego
 • XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Warszawie (przypisany numeracji ul. Grójeckiej – Grójecka 93)
 • Targowisko Banacha (przypisane numeracji ul. Grójeckiej – Grójecka 95)
 • Instytut Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (przypisany numeracji ul. L. Pasteura – Pasteura 7)
 • Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego (przypisany numeracji al. Żwirki i Wigury – Żwirki i Wigury 93)
 • Galeria[]

 • Centrum Sportu i Rekreacji UW – Basen przy ulicy Banacha 2a

  Stefan Banach (ur. 30 marca 1892 w Krakowie, zm. 31 sierpnia 1945 we Lwowie) – polski matematyk, jeden z przedstawicieli lwowskiej szkoły matematycznej.Lądowisko Banacha – lądowisko sanitarne w Warszawie, w dzielnicy Ochota, położone przy ul. Banacha 1a. Przeznaczone jest do wykonywania startów i lądowań śmigłowców sanitarnych i ratowniczych w dzień i w nocy, o dopuszczalnej masie startowej do 5700 kg.
 • Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW przy ulicy Banacha 2

 • Komunikacja[]

  Ulicą Stefana Banacha kursują:

 • Tramwaje: 1, 14 i 25
 • Autobusy: 136, 172 i 186.
 • Zobacz też[]

 • Kampus Ochota, Wojskowa Akademia Polityczna • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ulica Opaczewska w Warszawie – jedna z ulic warszawskiej Ochoty, biegnąca od ul. Grójeckiej do ul. Mszczonowskiej (brak przejazdu przez Al. Jerozolimskie). Powstała wraz z obecną ulicą Stefana Banacha jako odcinek dawnego traktu z Błonia do Czerska. W okresie późniejszym stanowiła granice wsi Rakowiec i Ochota. Ulica Opaczewska została uregulowana w końcu XIX wieku, wtedy też otrzymała obecną nazwę.
  XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Warszawie – ponadgimnazjalna publiczna szkoła państwowa z klasami o profilach:
  Ulica Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury – jedna z większych ulic południowej części Warszawy o długości ok. 5,5 km (z wyłączeniem odległości pomiędzy niezależnymi dwoma odcinkami). Jest to ulica łącząca lotnisko Chopina z centrum miasta, stanowi część drogi wojewódzkiej 634.
  Kampus Ochota – obszar w warszawskiej dzielnicy Ochota, pomiędzy ulicami: Żwirki i Wigury, Wawelską, i Księcia Trojdena, w którym, w bezpośrednim sąsiedztwie, znajduje się wiele instytucji naukowych i akademickich:
  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".
  Instytut Geofizyki (IGF) – jeden z czterech instytutów Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Dyrektorem Instytutu jest prof. dr hab. Hanna Pawłowska, a jej zastępcą – dr Jacek Pniewski.
  Wolna Wszechnica Polska – prywatna szkoła wyższa utworzona w 1918 roku w Warszawie. Placówka powstała z działającego w czasie I wojny światowej na terytorium Królestwa Polskiego Towarzystwa Kursów Naukowych. Szkoła formalnie prowadziła działalność naukowo-dydaktyczną w latach 1918-1952.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.