• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Stefana Banacha w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Wojskowa Akademia Polityczna im. Feliksa Dzierżyńskiego (WAP) – akademia wojskowa Sił Zbrojnych PRL kształcąca oficerów politycznych.Ulica Grójecka – główna ulica warszawskiej dzielnicy Ochota, biegnąca od pl. Artura Zawiszy do wiaduktu linii kolei radomskiej na granicy z dzielnicą Włochy, gdzie przechodzi w al. Krakowską. Według stołecznej drogówki, jest jedną z najniebezpieczniejszych w Warszawie ulic. W 2012 doszło na niej do 24 wypadków.
  Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego – okręg kościelny (diecezja), zrównany prawnie i kanonicznie z diecezjami Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, posiadający własnego Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego, któremu jest powierzona troska o wiernych wyznania prawosławnego związanych ze służbą w Wojsku Polskim z różnych tytułów.
  .mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

  Ulica prof. Stefana Banacha – jedna z ulic warszawskiej Ochoty biegnąca od ul. Żwirki i Wigury do ul. Grójeckiej.

  Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (WMIM UW, MIMUW) – wydział Uniwersytetu Warszawskiego kształcący w trybie dziennym na kierunkach:Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej (PKS) – nazwa polskich przedsiębiorstw usługowych zajmujących się transportem publicznym. W latach 1945–1992 rozwinięcie skrótu PKS brzmiało Państwowa Komunikacja Samochodowa.

  Opis[ | edytuj kod]

  Pierwotnie był to odcinek ulicy Opaczewskiej. Ulica została oddana do użytku we wrześniu 1959, a nazwę upamiętniającą Stefana Banacha nadano w 1960.

  W styczniu 1980 funkcje znajdującego się przy ulicy dworca autobusowego PKS przejął Dworzec Zachodni PKS.

  Ważniejsze zabytki i obiekty[ | edytuj kod]

  Przy ul. Stefana Banacha znajdują się:

  Stefan Banach (ur. 30 marca 1892 w Krakowie, zm. 31 sierpnia 1945 we Lwowie) – polski matematyk, jeden z przedstawicieli lwowskiej szkoły matematycznej.Lądowisko Banacha – lądowisko sanitarne w Warszawie, w dzielnicy Ochota, położone przy ul. Banacha 1a. Przeznaczone jest do wykonywania startów i lądowań śmigłowców sanitarnych i ratowniczych w dzień i w nocy, o dopuszczalnej masie startowej do 5700 kg.
 • ul. Banacha 1 – Wydział Farmaceutyczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
 • ul. Banacha 1a – Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny w Warszawie wraz z lądowiskiem
 • ul. Banacha 2 – Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego
 • ul. Banacha 2 – Gmach Wolnej Wszechnicy Polskiej
 • ul. Banacha 2 – Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego
 • ul. Banacha 2 – Jednostka Wojskowa nr 2063
 • ul. Banacha 2a – Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Warszawskiego
 • XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Warszawie (przypisany numeracji ul. Grójeckiej – Grójecka 93)
 • Targowisko Banacha (przypisane numeracji ul. Grójeckiej – Grójecka 95)
 • Instytut Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (przypisany numeracji ul. L. Pasteura – Pasteura 7)
 • Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego (przypisany numeracji al. Żwirki i Wigury – Żwirki i Wigury 93)
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Kampus Ochota
 • Wojskowa Akademia Polityczna
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kronika wydarzeń w Warszawie 1 I–31 III 1980. „Kronika Warszawy”. 3(43). s. 198. 
  Ulica Opaczewska w Warszawie – jedna z ulic warszawskiej Ochoty, biegnąca od ul. Grójeckiej do ul. Mszczonowskiej (brak przejazdu przez Al. Jerozolimskie). Powstała wraz z obecną ulicą Stefana Banacha jako odcinek dawnego traktu z Błonia do Czerska. W okresie późniejszym stanowiła granice wsi Rakowiec i Ochota. Ulica Opaczewska została uregulowana w końcu XIX wieku, wtedy też otrzymała obecną nazwę.XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Warszawie – ponadgimnazjalna publiczna szkoła państwowa z klasami o profilach:
  Warto wiedzieć że... beta

  Ulica Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury – jedna z większych ulic południowej części Warszawy o długości ok. 5,5 km (z wyłączeniem odległości pomiędzy niezależnymi dwoma odcinkami). Jest to ulica łącząca lotnisko Chopina z centrum miasta, stanowi część drogi wojewódzkiej 634.
  Kampus Ochota – obszar w warszawskiej dzielnicy Ochota, pomiędzy ulicami: Żwirki i Wigury, Wawelską, i Księcia Trojdena, w którym, w bezpośrednim sąsiedztwie, znajduje się wiele instytucji naukowych i akademickich:
  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".
  Instytut Geofizyki (IGF) – jeden z czterech instytutów Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Dyrektorem Instytutu jest prof. dr hab. Hanna Pawłowska, a jej zastępcą – dr Jacek Pniewski.
  Wolna Wszechnica Polska – prywatna szkoła wyższa utworzona w 1918 roku w Warszawie. Placówka powstała z działającego w czasie I wojny światowej na terytorium Królestwa Polskiego Towarzystwa Kursów Naukowych. Szkoła formalnie prowadziła działalność naukowo-dydaktyczną w latach 1918-1952.
  Ochota – jedna z dzielnic Warszawy, położona w najbliższym sąsiedztwie centrum miasta. Jej geometryczny środek stanowi skrzyżowanie ulic Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz ulicy Białobrzeskiej. Jest to najgęściej zaludniona dzielnica Warszawy (9448 osób/km²).
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.