• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Rajska w Krakowie

  Przeczytaj także...
  Jurydyka (łac. iuridicus = prawny) – osada obok miasta królewskiego, rzadziej enklawa na gruntach miejskich, niepodlegająca władzom miejskim i miejskiemu sądownictwu.Historia Polski (1918–1939) – historia Polski w dwudziestoleciu międzywojennym, od odzyskania przez Polskę niepodległości do zakończenia regularnych działań wojennych Wojska Polskiego przeciw Wehrmachtowi i Armii Czerwonej po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę i przeniesienia siedziby władz II Rzeczypospolitej poza granice kraju w związku z okupacją terytorium kraju przez agresorów.
  Ulica Karmelicka – jedna z reprezentacyjnych ulic Krakowa z XIX wieku, główna ulica dzielnicy Piasek, stanowi przedłużenie ulicy Szewskiej i łączy ją z Placem Inwalidów.

  Ulica Rajska w Krakowie – łączy ulicę Karmelicką i Dolnych Młynów. Wytyczono ją w XVI wieku w obrębie jurydyki Garbary. Obecny kształt przybrała w następstwie budowy koszar austriackich około 1860 roku. Gmach tych koszar, zaprojektowany przez Feliksa Księżarskiego, zajmuje pierzeję północną – od roku 1992 jest on siedzibą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Pierzeję południową tworzy zabudowa wielorodzinna z początków XX wieku i dwudziestolecia międzywojennego. Z początku swego istnienia ulica nie miała nazwy, w 1. połowie XIX wieku nazywana była ulicą Dolną, a obecna nazwa nadana została około 1850 roku.

  Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie – główna, publiczna biblioteka województwa małopolskiego. Posiada status instytucji kultury województwa małopolskiego i jest finansowana przez samorząd województwa. Siedziba Biblioteki znajduje się w zabytkowym budynku dawnych koszar przy ulicy Rajskiej 1 w Krakowie.Małopolski Ogród Sztuki (MOS) – jeden z projektów współfinansowanych przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

  W maju 2010, przy ul. Rajskiej 12, w miejscu dawnej ujeżdżalni koni, która wraz z przyległościami pełniła rolę dekoratorni Teatru im. Słowackiego, a kiedyś krótko funkcjonował Miejski Teatr Powszechny w Krakowie, rozpoczęto budowę centrum sztuki Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 19 października 2012 roku.

  Piasek – dawna jurydyka Krakowa wchodząca obecnie w skład Dzielnicy I Stare Miasto. Jest to dawna IV dzielnica katastralna Krakowa.

  Bibliografia[]

 • Encyklopedia Krakowa, wyd. PWN, Warszawa-Kraków 2000.
 • Wojewódzka Biblioteka Publiczna  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.