• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Przędzalniana w Łodzi

  Przeczytaj także...
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (w latach 1949–1990 Miejska Biblioteka Publiczna im. Ludwika Waryńskiego) – publiczna biblioteka o statusie naukowym, sprawująca opiekę i nadzór merytoryczny nad siecią bibliotek samorządowych Łodzi i województwa łódzkiego.
  Księży Młyn – zespół fabryk włókienniczych (przede wszystkim przędzalni bawełny) i obiektów towarzyszących, budowanych na terenie miasta Łodzi od 1824.

  Ulica Przędzalniana w Łodzi znajduje się w dzielnicy Widzew. Ma około 2,9 kilometra długości, biegnie od ul. Tuwima, przez skrzyżowanie z al. Piłsudskiego (nieopodal placu Zwycięstwa), przez tereny Księżego Młyna.

 • W czasie wojny zmieniono nazwę na Mark-Meissen-Strasse.
 • Po wojnie powrócono do oryginalnej nazwy ulicy.
 • Geograficzny środek Łodzi[]

  Tablica informacyjna

  Na ścianie kamienicy przy ul. Przędzalnianej 8 w dniu 16 sierpnia 2003 umieszczona została tablica informująca, że miejsce to jest geograficznym środkiem Łodzi.

  Ulica Juliana Tuwima w Łodzi – łódzka śródmiejska ulica o długości ok. 2,4 km, licząca 102 numery parzyste i 99 nieparzystych, krzyżująca się z 10 ulicami, posiadająca status drogi powiatowej, rozpoczynająca się od ul. Piotrkowskiej jako przedłużenie ul. Andrzeja Struga, w Delegaturze Śródmieście i kończąca się ślepo, na wysokości parku 3 Maja, w Delegaturze Widzew. W 2013 roku przeszła gruntowny remont, podczas którego odnowiono starą kostkę granitową, oraz wymontowano stare tory tramwajowe (zabytkowa ich część pozostała na odcinku ulicy Struga).Historia – nauka humanistyczna i społeczna, która zajmuje się badaniem przeszłości, a w znaczeniu ścisłym badaniem działań i wytworów ludzkich, aż do najstarszych poświadczonych pismem świadectw, w odróżnieniu od prehistorii, archeologii, antropologii lub historii naturalnej. Wynikiem badań historycznych jest opis dziejów (historiografia).

  Do akcji zapoczątkowanej przez samych łodzian, przyłączyli się historycy i znawcy miasta. Wśród wielu propozycji, gdzie jest środek Łodzi, nie było tej prawidłowej. Przeprowadzone pomiary wykazały, że geograficzny środek Łodzi, znajduje się 100 metrów na południe od skrzyżowania ulic Tuwima i Przędzalnianej.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Widzew – do 31 grudnia 1992 dzielnica miasta Łodzi. Największa obszarem dawna dzielnica miasta, licząca 90,8 km², ale jednocześnie o najmniejszej gęstości zaludnienia (ok. 140 tys. mieszkańców na 775,2 tys. w całej Łodzi).

  Przypisy

  1. Baza: Ulice-Łodzi (pol.). wimbp.lodz.pl. [dostęp 2011-12-04].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Aleja marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi - jedna z głównych dróg Łodzi, która na odcinku od skrzyżowania z al. marsz. Edwarda Śmigłego-Rydza w kierunku wschodnim jest także częścią drogi wojewódzkiej 713, łączącej Łódź z Januszewicami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.