• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Powsińska w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Mokotów – lewobrzeżna dzielnica Warszawy na południu miasta, leżąca po obu stronach skarpy wiślanej (Górny i Dolny Mokotów).Czerniaków – rejon warszawskiego Mokotowa, leżący między Skarpą Wiślaną a korytem Wisły (Dolny Mokotów). Od północy graniczy z Powiślem, od południa z Sadybą. Główną arterią Czerniakowa jest ulica Czerniakowska Na przedwojennych mapach lokalizowany był w okolicach placu Bernardyńskiego (gdzie znajdował się historyczny środek wsi Czerniaków), z czasem jednak przyjęło się określać tym mianem także tereny na wschód od ulicy Czerniakowskiej - obszar przyporządkowywany do tej pory Siekierkom - uwzględniono to w podziale MSI - niemniej północna część włączona została do rejonu MSI Ujazdow i częściowo Solec (północny fragment Cypla Czerniakowskiego).
  Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej – oddział Muzeum Wojska Polskiego, mieszczący się w Forcie IX Czerniaków w Warszawie przy ul. Powsińskiej 13, w dzielnicy Mokotów na Sadybie. Od 22 stycznia 2009 ekspozycja muzeum wewnątrz zabudowań jest nieczynna z uwagi na fatalny stan techniczny fortu, jednak ekspozycja plenerowa funkcjonuje normalnie.
  Kino IMAX w Sadyba Best Mall
  Willa Podgórskich przy ul. Powsińskiej 104

  Ulica Powsińska w Warszawie – prawie 2-kilometrowy odcinek jednej z głównych arterii warszawskiego Mokotowa, część Wisłostrady, główna ulica Sadyby. Od północy jest przedłużeniem ul. Czerniakowskiej w kierunku Wilanowa, po czym przechodzi w ul. Wiertniczą. Ulica jest dwujezdniowa i dysponuje 3 pasami ruchu w każdym kierunku. Ulica przecina dwukrotnie fosę Fortu Czerniaków.

  Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców (KSW) – polskie stowarzyszenie o ogólnokrajowym zasięgu działania zrzeszające wychowawców polskich.Wisłostrada - ciąg ulic w Warszawie leżących wzdłuż lewego brzegu Wisły. Warszawska Wisłostrada ma 21 km długości, powstawała 39 miesięcy, została otwarta 22 lipca 1974 roku.

  Historia[]

  W XIX wieku prowadziła tędy polna droga w kierunku Wilanowa, choć wybudowany przez Rosjan po powstaniu styczniowym Fort IX Twierdzy Warszawa, znajdujący się prawie na osi dzisiejszej ul. Powsińskiej, kazał omijać te okolice.

  W 1891 r. Henryk Huss, inżynier i Wiktor Magnus, specjalista od parcelacji, założyli spółkę w celu budowy kolejki do Wilanowa. Wilanowska Kolej Wąskotorowa została uruchomiona w roku 1892, jej tory biegły Wzdłuż Kanału Bernardyńskiego (tam, gdzie dziś biegnie ulica Przy Bernardyńskiej Wodzie) do ul. Powsińskiej. Wilanów na przełomie wieków był celem niedzielnych wycieczek Warszawiaków. Od 1894 r. wygodna kolejka wąskotorowa woziła wycieczkowiczów z Placu Unii Lubelskiej ul. Powsińską przez Wilanów i Konstancin do Piaseczna.

  Willa Podgórskich w WarszawieMały Belweder na Czerniakowie – dom przy ul. Powsińskiej 104 wybudowany w 1926 r. przez Przemysława Podgórskiego (1873-1953) według projektu Władysława Borawskiego.Ulica Wiertnicza w Warszawie – odcinek jednej z głównych arterii warszawskiego Mokotowa, część Wisłostrady o długości 1630 m, główna ulica Wilanowa. Od północy jest przedłużeniem ul. Powsińskiej w kierunku Pałacu w Wilanowie, po czym przechodzi w ul. Przyczółkową w kierunku Konstancina. Ulica jest dwujezdniowa z dwoma lub trzema pasami ruchu w każdą stronę. Wzdłuż ulicy planowana jest ścieżka rowerowa.

  Południowe dzielnice Warszawy, w tym Czerniaków i Siekierki zostały przyłączone do Warszawy w 1916 r. Ulica Powsińska na odcinku na południe od ulicy św. Bonifacego została przebita po II wojnie światowej. W północnej części jeszcze we wczesnych latach 70. XX wieku była wybrukowana kocimi łbami. 11 listopada 1973 r. w ramach budowy drugiej jezdni Wisłostrady zlikwidowano linię tramwajową biegnącą ulicami Goworka, Spacerową, Gagarina, Czerniakowską i Powsińską. Trasą tą przed 1973 r. jeździły trolejbusy (m.in. linii 52) oraz tramwaje nr 2, 14 i 36.

  Centrum Plaza – wspólna nazwa sieci placówek handlowo-rozrywkowych z kinem Cinema City i czasami IMAX 3D, założonych przez firmę Plaza Centers N.V. Firma pierwszą placówkę otworzyła na Węgrzech w 1996 roku.Henryk Huss (ur. 1838 w Krakowie, zm. 7 grudnia 1915 w Warszawie) – inżynier kolejnictwa, pomysłodawca i budowniczy warszawskiej Kolei Wilanowskiej.

  Ważniejsze obiekty[]

 • ul. Powsińska 4 – budynek ITI Neovision Sp. z o.o.
 • zabytek ul. Powsińska 13 – Fort IX Twierdzy Warszawa, na terenie którego znajdują się Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej będące oddziałem Muzeum Wojska Polskiego
 • ul. Powsińska 31 – Centrum handlowo-rozrywkowe Sadyba Best Mall należące do sieci Centrum Plaza
 • ul. Powsińska (tuż obok Sadyba Best Mall) – stacja benzynowa Shell
 • zabytek ul. Powsińska 44/46 – Cmentarz Czerniakowski
 • ul. Powsińska 56 – Szkoła Podstawowa nr 8 Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców
 • zabytek ul. Powsińska 104 – Willa Podgórskich
 • naprzeciwko Willi Podgórskich – Kanał "Bernardyńska Woda".
 • Komunikacja[]

  Przy ul. Powsińskiej (przy skrzyżowaniu z ul. Okrężną) znajduje się pętla autobusowa "Sadyba", gdzie zaczynają się trasy autobusów nr: 131 (do Dworca Centralnego), 163 (do Wilanowa), 172 (do Dworca Zachodniego), 189 (w kierunku Os. Górczewska) oraz nocnej linii N31 (do Dworca Centralnego).

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Kolej wąskotorowa – kolej o prześwicie mniejszym niż określany jako normalny, czyli 1435 mm. Kolej wąskotorowa cechuje się mniejszą zdolnością przewozową od kolei normalnotorowej, jednak można na niej stosować większe pochylenia i łuki o mniejszym promieniu, dzięki czemu jest nawet kilkakrotnie tańsza w budowie. Koleje wąskotorowe, początkowo niemal wyłącznie konne, rozpowszechniły się w przemyśle wydobywczym, hutnictwie, leśnictwie. Od połowy XIX wieku zaznacza się zróżnicowanie funkcji kolei wąskotorowych w zależności od prześwitu, następuje także częściowa unifikacja standardów k.w. Od połowy XIX wieku na k.w. stosuje się powszechnie trakcję parową, od końca XIX wieku wprowadza się na niektóre k. w. trakcję elektryczną, od połowy XX wieku także spalinową. Najstarsza nieprzerwanie funkcjonująca kolej wąskotorowa na świecie istnieje w Polsce – są to Górnośląskie Koleje Wąskotorowe.

  Ponadto ulicą Powsińską jeżdżą autobusy nr 108, 180 i 422, a od ul. Św. Bonifacego również 164, 185, 187, N33 i N83 (linie 108, 163, 164, 172, 185, 187, 189, N33 i N83 skręcają w ul. Św. Bonifacego).

  Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcia Cmentarza Czerniakowskiego
 • Zdjęcia Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej
 • Mapa obszaru Sadyby w serwisie www.wikimapia.pl
 • Opis spaceru po Sadybie i Mieście Ogrodzie Czerniaków (dostęp 21 marca 2010 r.)
 • Przypisy

  Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa (do 2004 roku Grójecka Kolej Dojazdowa). Aktualnie największa działająca kolej wąskotorowa w okolicach Warszawy, z prześwitem toru 1000 mm.Ulica Czerniakowska w Warszawie – jedna z głównych ulic w dzielnicy Mokotów w Warszawie, biegnąca od pl. Bernardyńskiego do ul. Ludnej. Wchodzi w skład Wisłostrady (części drogi krajowej nr 7) oraz drogi wojewódzkiej 724.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Siekierki – dawna wieś, obecnie część dzielnicy Mokotów w Warszawie położona w dolinie Wisły. Ten fragment dzielnicy jest stosunkowo słabo zagospodarowany.
  Sadyba – część warszawskiego Mokotowa, leżąca w dolinie Wisły (Dolny Mokotów). Część Sadyby posiada status osiedla.
  Bernardyńska Woda w Warszawie, zwana inaczej Fosą – sztuczny zbiornik wodny na warszawskiej Sadybie wzdłuż ulicy Idzikowskiego (która biegnie po jej północnej stronie), między ulicą Powsińską a ulicą Sobieskiego. Od strony ul. Powsińskiej fosę zamyka Willa Podgórskich, a od strony zachodniej fosa przecięta jest przez aleję Wincentego Witosa. Od południowej strony wzdłuż fosy biegnie ulica Przy Bernardyńskiej Wodzie.
  Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (skrót – sp. z o.o.) – forma prawna przedsiębiorstw tworzona przez jedną lub więcej osób, zwanych wspólnikami, które odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa w ograniczonym zakresie. Spotykana w licznych krajach Europy, w tym w Polsce.
  Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – muzeum w Warszawie, prezentujące zbiory poświęcone historii wojskowości oraz historii Polski, zlokalizowane przy Al. Jerozolimskich 3.
  Fort IX ("Czerniaków", "Dąbrowskiego", "Sadyba") – to jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, wybudowany w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Zlokalizowany jest na Sadybie, w warszawskiej dzielnicy Mokotów.
  Ulica Jurija Gagarina – jedna z ulic warszawskiego osiedla Sielce, biegnąca od ul. Czerniakowskiej do ul. Belwederskiej.

  Reklama