• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Pomorska w Łodzi  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi – placówka edukacyjna znajdująca się w łódzkim Śródmieściu przy ul. Pomorskiej 16.Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego utworzony został w 1952 r. Do tego czasu katedry filologiczne działały w ramach Wydziału Humanistycznego. Organizatorem i pierwszym dziekanem nowej jednostki został Karol Dejna. Warto zaznaczyć, że Wydział posiadał pierwszą w Polsce katedrę teorii literatury, której założycielką była Stefania Skwarczyńska (teoretyk i historyk literatury, teatrolog). Dziekanat wydziału mieści się przy alei Kościuszki 65 w Łodzi, w zabytkowym budynku byłego Niemieckiego Gimnazjum Reformowanego.
  Lodz Pomorska Street.jpg
  Panorama Pomorskiej od ul. Konstytucyjnej do Mazowieckiej (w tle Centrum Kliniczno-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego)

  Ulica Pomorska w Łodzi – najdłuższa ulica w Łodzi. Liczy 11 318 m długości. Ma 608 numerów i krzyżuje się z 40 ulicami.

  Ulica rozpoczyna się na placu Wolności, a kończy na skrzyżowaniu w Nowosolnej. Obecną nazwę zawdzięcza zaślubinom Polski z morzem. W okresie PRL patronem ulicy był Marceli Nowotko, w czasie wojny nazywała się Friedrichstrasse, natomiast pierwotna nazwa ulicy to Średnia.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Rondo Solidarności w Łodzi (dawniej Rondo Ludwika Waryńskiego) – jeden z łódzkich, bardziej skomplikowanych węzłów drogowych łączących następujące ulice: aleja Grzegorza Palki, Pomorska, dr. Stefana Kopcińskiego, Uniwersytecka i Źródłowa.

  Spis treści

 • 1 Charakterystyka
 • 2 Ważniejsze obiekty przy Pomorskiej
 • 3 Przypisy
 • 4 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi – ortodoksyjna gmina żydowska z siedzibą w Łodzi, obejmująca centralną część Polski. Gmina jest członkiem Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich.
  Towarzystwo Kredytowe Miejskie w Łodzi – siedziba drugiego towarzystwa kredytowego w Królestwie Polskim; pierwsza tego typu placówka powstała w Warszawie. Ideą założonego przez łódzkich fabrykantów towarzystwa było udzielanie pożyczek na cele budowlane.
  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi – planetarium i obserwatorium astronomiczne przy ulicy Pomorskiej 16 w Łodzi, założone 1 września 1984 roku.
  Kościół Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Świętego Jana Bosko – katolicka świątynia parafialna, znajdująca się przy ulicy Kopcińskiego 1/3 w Łodzi (przy rondzie Solidarności).
  Centrum Kliniczno-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – centrum medyczne Uniwersytetu Medycznego Łodzi, usytuowane pomiędzy ulicami: Pomorską, Mazowiecką i Czechosłowacką, we wschodniej części Łodzi, na obszarze osiedla Niciarniana. Zostanie otwarte, po 38 latach budowy, w 2013 roku.
  Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.
  VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka – publiczna szkoła średnia, znajdująca się przy ul. Pomorskiej 105 w Łodzi, która jako jedyna w województwie łódzkim na tym etapie edukacyjnym prowadzi klasy dwujęzyczne z wykładowym językiem niemieckim. Klasy humanistyczne oraz biologiczno-chemiczne są objęte patronatem Katedry Filologii Klasycznej oraz Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.