• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Okopowa w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Kercelak, Plac Kercelego, "Kiercelak" – funkcjonujące od 1867 do 1944 największe targowisko przedwojennej Warszawy. Rozpoczynało się w rejonie ul. Chłodnej i Towarowej, rozwijając wzdłuż ul. Okopowej i dochodząc do ul. Ogrodowej i ul. Leszno (dzisiejszy odcinek Al. „Solidarności” od ul. Wroniej do ul. Młynarskiej oraz wschodnia część ul. Okopowej zostały wybudowane po II wojnie światowej). Zajmowało teren o wielkości ok. 1,5 hektara.KL Warschau (niem. Konzentrationslager Warschau) – nazistowski niemiecki obóz koncentracyjny na terenie Warszawy, będący jednym z elementów realizacji planu zniszczenia 95% powierzchni zabudowanej stolicy, określanego jako tzw. "Plan Pabsta", który przewidywał ostateczne zniszczenie Warszawy jako stolicy Polski.
  Wólka Kozłowska – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim, w gminie Tłuszcz.

  Okopowa – ulica w dzielnicy Wola w Warszawie. Ulica w całości jest fragmentem drogi wojewódzkiej nr 634 Warszawa-Tłuszcz-Wólka Kozłowska.

  Przebieg[]

  Rozpoczyna się na skrzyżowaniu ulic Wolskiej i Chłodnej z ulicą Towarową. Wyznacza granice osiedla Nowolipki i Powązek. Kończy się dobiegając do ronda Zgrupowania AK „Radosław”. Krzyżuje się z ulicami: Żytnią, Kaczą, Dzielną, Józefa Mireckiego, Mordechaja Anielewicza, Stawki, Kolską, Spokojną, Powązkowską i Dziką.

  City Gate (dawniej Zespół Biurowo-Hotelowy "Skwer Wolski") - budynek biurowo-usługowy znajdujący się przy ulicy Ogrodowej 58 w Warszawie.Fabryka Garbarska Temler i Szwede w Warszawie – istniejące budynki fabryczne przy ul. Okopowej 78 na warszawskim Muranowie, w dzielnicy Wola. Przed II wojną światową kompleks był własnością Towarzystwa Akcyjnego Fabryki Garbarskiej Temler i Szwede.

  Historia[]

  Ulica Okopowa powstała jako droga wewnętrzna przy Okopach Lubomirskiego, jej początki sięgają roku 1784. W 1875 na miejscu wału i fosy Okopów wytyczono szeroką ulicę o nazwie Przedokopowa. Obecna nazwa utrwaliła się w okresie późniejszym.

  Ulica została przebudowana w 1959 i otrzymała nową nawierzchnię i jarzeniowe oświetlenie.

  Pomniki granic getta w Warszawie – zespół 22 tablic pamiątkowych i betonowych płyt pokazujących przebieg murów warszawskiego getta na Woli i w Śródmieściu.Cmentarz żydowski w Warszawie – największy cmentarz żydowski w województwie mazowieckim, drugi co do wielkości w Polsce (po nowym cmentarzu w Łodzi) i jeden z największych na świecie. Cmentarz położony na Powązkach w dzielnicy Wola obok cmentarzy innych wyznań. Cmentarz zajmuje powierzchnię ok. 33,3 ha, znajduje się na nim około 200 tysięcy nagrobków (macew) stanowiących jedne z najcenniejszych zabytków małej architektury Warszawy i Polski.

  Ważniejsze obiekty[]

 • Cmentarz Powązkowski
 • Fabryka Garbarska Temler i Szwede (nr 78)
 • Cmentarz żydowski (nr 49/51)
 • Zespół Szkół im. Michała Konarskiego (nr 55a)
 • Pomniki granic getta (na murze cmentarza od strony ul. Anielewicza oraz na rogu ul. Stawki)
 • Dom Mody Klif (wcześniej mieściła się w tym miejscu fabryka Pfeifferów, a po 1945 Warszawska Drukarnia Wklęsłodrukowa) (nr 58/72)
 • Biurowiec City Gate (ul. Ogrodowa 58)
 • Obiekty nieistniejące[]

 • Synagoga Cmentarna w Warszawie
 • Kercelak
 • KL Warschau
 • Zobacz też[]

 • Historia Woli
 • Przypisy

  1. Kwiryna Handke: Dzieje Warszawy nazwami pisane. Warszawa: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, 2011, s. 170. ISBN 978-83-62189-08-3.
  2. Aleksy Gajewski: Dwa dni w Warszawie. Warszawa: Wydawnictwo Sport i Turystyka, 1964.

  Linki zewnętrzne[]

 • Ulica Okopowa na Warszawikii
 • Tłuszcz – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie wołomińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Tłuszcz. Tłuszcz uzyskał prawa miejskie w 1967. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. ostrołęckiego.Rondo Zgrupowania AK „Radosław” – rondo w Warszawie, znajdujące się na granicy Powązek i Muranowa. Przez środek ronda przebiega granica pomiędzy dzielnicami Śródmieście i Wola.



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Droga wojewódzka nr 634 (DW634) - droga wojewódzka łącząca Warszawę z szeregiem miast w północno-wschodniej części aglomeracji warszawskiej. Na terenie Warszawy prowadzi z Lotniska Chopina ulicami Żwirki i Wigury, Krzyckiego (tylko w kierunku północnym), Raszyńską. Następnie przez centrum: ulicami Towarową, Okopową, Słomińskiego, mostem Gdańskim (wspólnie z drogą wojewódzką nr 637), Starzyńskiego, Szwedzką do Radzymińskiej. Dalej Radzymińską (wspólnie z drogą wojewódzką nr 629), Łodygową, przez Ząbki, Zielonkę, Kobyłkę, Wołomin, Tłuszcz i Wólkę Kozłowską.
  Powązki – obszar w północno-zachodniej części Warszawy leżący na terenie dwóch dzielnic - Woli i Żoliborza; także obszar MSI Powązki obejmujący teren Cmentarza Powązkowskiego (tzw. Stare Powązki) i Cmentarz Żydowski (pomiędzy Ostroroga i Okopową). Część Powązek leżąca na terenie Żoliborza została włączona do obszaru MSI Sady Żoliborskie.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Synagoga Cmentarna w Warszawie – nieistniejąca synagoga w Warszawie, znajdująca się przy ulicy Okopowej na cmentarzu żydowskim.
  Nowolipki - obszar Miejskiego Systemu Informacji w Warszawie w dzielnicy Wola, w rzeczywistości zachodnia część Muranowa (zobacz też osiedle Muranów Zachodni).
  Okopy Lubomirskiego w Warszawie – okopy wzniesione wokół Warszawy i na Pradze z rozkazu marszałka wielkiego koronnego Stanisława Lubomirskiego w 1770; zastąpiły Wał Zygmuntowski.
  Ulica Stawki – ulica Warszawy w dzielnicach Wola i Śródmieście, na terenie osiedla Muranów, o długości ok. 1,5 km.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.