• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Okólnik w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.Biblioteka Ordynacji Krasińskich w Warszawie istniała w latach 1844-1944. Jej twórcą był hrabia Wincenty Krasiński, który od początku XIX wieku gromadził zbiory artystyczne, muzealne i biblioteczne. 25 października 1944, po kapitulacji Powstania Warszawskiego celowo spalona przez Niemców, wbrew postanowieniom układu kapitulacyjnego z 3 października 1944, zabezpieczającego ochronę zabytków, bibliotek i zbiorów archiwalnych przez okupanta.
  Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie – muzeum biograficzne poświęcone Fryderykowi Chopinowi znajdujące się w Zamku Ostrogskich w Warszawie.

  Ulica Okólnik – ulica w Śródmieściu Warszawy.

  Przebieg[]

  Ulica Okólnik biegnie nieopodal krawędzi skarpy wiślanej. Położona południkowo, łączy ulice Ordynacką i Szczyglą.

  Historia[]

  Obecna ulica Okólnik była niegdyś częścią posiadłości rodziny Krasińskich. Słowo „okólnik”, od którego wzięła swoją nazwę ulica, oznacza zagrodę lub podwórze dla zwierząt.

  Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (UMFC, daw. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, PWSM w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne w Warszawie) – najstarsza i największa uczelnia muzyczna w Polsce, a także jedna z najstarszych w Europie. Mieści się w Warszawie. Jako jedyna w Polsce posiada status uniwersytetu przymiotnikowego, ponieważ posiada zdolność nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce oraz doktora sztuk muzycznych w pięciu dyscyplinach. Posiada także uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki, instrumentalistyki i wokalistyki.Kamienica Ordynacka – neoklasycystyczna kamienica znajduje się przy ulicy Okólnik w Warszawie 11/11A. Powstała w 1912 roku i była jedną z największych, a jednocześnie najbardziej wytwornych kamienic warszawskich swojej epoki.

  Ulicę wytyczono w 1882.

  Ważniejsze obiekty[]

 • Muzeum Fryderyka Chopina w Zamku Ostrogskich (nr 1)
 • Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (nr 2)
 • Gmach Biblioteki Ordynacji Krasińskich (nr 9/9a)
 • Kamienica Ordynacka (nr 11/11a)
 • Otoczenie[]

 • Skwer Bohdana Wodiczko – część ciągu parkowego położonego na skarpie wiślanej
 • Centrum Chopinowskie w Warszawie (ul. Tamka 43)
 • Przypisy

  1. Kwiryna Handke: Dzieje Warszawy nazwami pisane. Warszawa: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, 2011, s. 170. ISBN 978-83-62189-08-3.
  Ulica Szczygla w Warszawie – ulica znajdująca się w Warszawie, łączy ulicę Okólnik z ulicą Kopernika. Należy do niej również 150-metrowy odcinek traktu pieszego (na wschód od ulicy Okólnik) od muru klasztoru sióstr Szarytek.Zamek Ostrogskich w Warszawie (pałac Gnińskich, pałac Zamoyskich, pałac Ordynacki) – pałac mieszczący się w Warszawie przy ul. Tamka 41 na Powiślu. Zamek jest siedzibą Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Centrum Chopinowskie w Warszawie – ośrodek informacji chopinowskiej w Warszawie, przy ul. Tamka 43, naprzeciw Zamku Ostrogskich, w którym mieści się Muzeum Chopina.
  Skarpa warszawska – potoczna nazwa wysokiej (zachodniej) skarpy wiślanej na terenie Warszawy. Skarpa ta jest najbardziej charakterystycznym naturalnym elementem ukształtowania terenu Warszawy – jednym z tych, które kształtują krajobraz i strukturę przestrzenną miasta. Inne formy rzeźby terenu nie odznaczają się tak silnie w krajobrazie miasta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.