• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Obrońców Westerplatte w Katowicach  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Droga krajowa nr 79 – droga krajowa przebiegająca z centralnej przez południowo-wschodnią do południowej części kraju. Jeden z trzech traktów komunikacyjnych łączących Katowice i Kraków. Przez większość trasy podąża za biegiem Wisły.Kościół Zbawiciela w Katowicach-Szopienicach (niem. Erlöserkirche) − kościół ewangelicki Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szopienicach. Zbudowany w latach 1899−1901 w stylu neogotyckim przy ul. ks. bpa H. Bednorza (ówczesna Schulstrasse).
  ulica Obrońców Westerplatte, zaznaczona czerwona linią, na mapie Wojskowego Instytutu Geograficznego z 1933 roku
  ul. Obr. Westerplatte w latach 70. XX wieku

  Ulica Obrońców Westerplatte w Katowicach − jedna z ważniejszych ulic, łącząca dzielnicę Szopienice-Burowiec i Roździeń z Zawodziem oraz jedna z głównych ulic w Szopienicach.

  Okupacja niemiecka w Polsce 1939–1945 – system policyjno-wojskowej administracji niemieckiej wprowadzony na terytorium państwowym Rzeczypospolitej Polskiej, zajętym w wyniku agresji zbrojnej przeciwko Polsce podjętej przez III Rzeszę w dniu 1 września 1939 oraz po podziale terytorium RP w wyniku niemiecko-sowieckiego układu o przyjaźni i granicy z dnia 28 września 1939 (będącego nawiązaniem do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939).Styl międzynarodowy – prąd architektury modernistycznej, z którym często jest ona utożsamiana, rozwijający się od około 1922 w Europie, a później na całym świecie.

  Spis treści

 • 1 Przebieg
 • 2 Opis
 • 2.1 Obiekty zabytkowe
 • 2.2 Instytucje
 • 2.3 Komunikacja
 • 3 Zobacz też
 • 4 Przypisy
 • 5 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zmiany nazw ulic i placów w Katowicach zasadniczo obejmują pięć okresów: czasy Cesarstwa Niemieckiego, czasy II Rzeczypospolitej, czasy niemieckiej okupacji Polski, czasy Polski Ludowej i czasy najnowsze. Uchwały o zmianie nazw ulic lub placów podejmował magistrat, Rada Miasta lub w czasach PRL − Miejska Rada Narodowa.
  Ulica księdza biskupa Herberta Bednorza w Katowicach − jedna z historycznych ulic w katowickiej dzielnicy Szopienice-Burowiec. Jest to jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w Szopienicach.
  Na mapach: 50°15′41,4025″N 19°04′37,6914″E/50,261501 19,077137 Kolonia Bagno − dawna kolonia na terenie obecnych Katowic, powstała w XIX wieku w rejonie bagnistych terenów wsi Roździeń. Początkowo zamieszkana przez górników kopalń "Elfriede" i "Vitus", które działały w pobliżu, później dołączyli do nich hutnicy z powstałej w 1897 roku huty cynku "Bernhardi". Zabudowę kolonii tworzyły typowe familoki pozbawione wodociągu i kanalizacji. W latach 1929−1930 działała biblioteka towarzystwa "Nasza Czytelnia", z której mogli korzystać robotnicy i ich rodziny. Od 1926 Bagno należało do gminy Szopienice-Roździeń, zaś w 1960 wraz z całą gminą zostało przyłączone do Katowic. W roku 1978 na terenie Bagna zbudowano węzeł drogowy i kolonia praktycznie przestała istnieć. Dawne jej tereny to obecnie okolice ulicy Bagiennej na odcinku od końca ul. 1 Maja oraz pomiędzy al. Walentego Roździeńskiego a linią kolejową Katowice-Janów.
  Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach − placówka kulturalna na terenie miasta Katowic, zajmująca się gromadzeniem, opracowaniem, przechowywaniem i udostępnianiem zbiorów na nośnikach fizycznych oraz udzielająca informacji o swoich i obcych materiałach bibliotecznych.
  Ulica Lwowska w Katowicach − jedna z ważniejszych dróg w dzielnicy Szopienice-Burowiec. Łączy Szopienice z Janowem. Swoją nazwę wzięła od utraconego przez Polskę po II wojnie światowej miasta Lwów.
  Dąbrówka Mała (niem. Klein-Dombrowka, Eichenau) – dzielnica Katowic, stolicy województwa śląskiego, położona w północno-wschodniej części miasta.
  Historyzm – nurt w XIX-wiecznej architekturze światowej, polegający na naśladownictwie stylistyki minionych epok. Kierunek nietwórczy i eklektyczny, polegający na zaniechaniu dążenia do stworzenia stylu, odpowiadającego aktualnym warunkom historyczno-społecznym, na rzecz naśladowaniu przeszłych wielkich stylów w sztuce i architekturze.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.053 sek.