• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Myśliwiecka w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Ulica Józefa Hoene-Wrońskiego w Warszawie – jedna z ulic warszawskiego Ujazdowa biegnąca od ul. Myśliwieckiej do ulicy Górnośląskiej.Łazienki Królewskie w Warszawie – zespół pałacowo-parkowy w Warszawie z licznymi zabytkami klasycystycznymi, założony w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Całe założenie było zrealizowane przez architektów królewskich: Dominika Merliniego, Jana Chrystiana Kamsetzera i Jana Chrystiana Szucha.
  Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.

  Ulica Myśliwiecka – jedna z ulic warszawskiego Śródmieścia.

  Przebieg[]

  Ulica Myśliwiecka rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicami Agrykola i Szwoleżerów i biegnie w kierunku północnym przecinając ulicę Janusza Kusocińskiego, na swoim biegu napotyka rondo hm. Stanisława Sedlaczka, na nim skręca ku górze skarpy wiślanej i napotyka jeszcze Hoene-Wrońskiego, jej przedłużeniem w kierunku zachodnim jest ulica ul. Górnośląska. Nad rondem hm. Sedlaczka przebiega Trasa Łazienkowska, lecz z ul. Myśliwiecką nie ma połączenia.

  Ambasada Indii w Polsce, Ambasada Republiki Indii w Warszawie (ang. Embassy of India in Poland, Embassy of the Republic of India in Warsaw) – indyjska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie, przy ul. Rejtana 15.Ulica Wiejska w Warszawie – jedna z ulic warszawskiego Śródmieścia o długości ok. 1 km, biegnąca od ul. Pięknej do pl. Trzech Krzyży.

  Historia[]

  Dawna droga będąca zjazdem z traktu Ujazdowskiego (obecnie ulica Wiejska) do ulicy Czerniakowskiej. Do połowy XIX wieku nosiła nazwę Zdrowej, zmienionej następnie na Zdrowia, ponieważ biegła wśród ogrodów. W końcu XVIII wieku znajdował się przy niej pałac Stanisława Poniatowskiego.

  Ulica Czerniakowska w Warszawie – jedna z głównych ulic w dzielnicy Mokotów w Warszawie, biegnąca od pl. Bernardyńskiego do ul. Ludnej. Wchodzi w skład Wisłostrady (części drogi krajowej nr 7) oraz drogi wojewódzkiej 724.Willa na Myśliwieckiej 12 – willa przy ul. Myśliwieckiej 12 w Warszawie, zbudowana w roku 1923. Projekt wykonał jej pierwszy właściciel, Rudolf Świerczyński.

  Obecna nazwa, pochodząca od pałacu Myślewickiego w Łazienkach, została nadana w II połowie XIX wieku.

  Przed 1901 pod nr 3/7 wzniesiono pawilon ujeżdżalni wojsk rosyjskich, będących częścią znajdujących się na tym terenie koszar. W 1924 gmach został przebudowany i dostosowany do potrzeb Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego. W 1950 został on po raz kolejny przebudowany dla Polskiego Radia. Ostatnia modernizacja miała miejsce w latach 1995–1997.

  Pałac Myślewicki – pałac w Warszawskich Łazienkach. Powstał dzięki Stanisławowi II Augustowi w latach 1775–1779, według projektu Dominika Merliniego w stylu wczesnoklasycystycznym.Polskie Radio RDC (Radio RDC, RDC, dawniej Radio dla Ciebie) – regionalna rozgłośnia radiowa Polskiego Radia, nadająca na terenie Warszawy i województwa mazowieckiego, słyszalna jest również na części obszarów województw sąsiednich (podlaskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego). Nadaje również w Internecie. Studio mieści się w Warszawie przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7. Radio posiada sieć korespondentów na Mazowszu - w Płocku, Siedlcach, Radomiu, Ciechanowie i Mławie oraz Żyrardowie.

  W latach 1991–1994 przy ulicy wzniesiono licowany białym marmurem gmach Ambasady Hiszpanii zaprojektowany przez Javiera Carvajala Ferrera.

  Ważniejsze obiekty[]

 • Ambasada Indii (nr 2)
 • Ambasada Królestwa Hiszpanii (nr 4)
 • Siedziba Programu III Polskiego Radia, Polskiego Radia RDC i Muzycznego Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej (nr 3/5/7)
 • Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego (nr 6)
 • Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie (Wydziały: Architektury Wnętrz i Wzornictwa) (nr 8)
 • Warszawskie Centrum Sportu Młodzieżowego „Agrykola” (nr 9)
 • Willa Rudolfa Świerczyńskiego (nr 12)
 • Ambasada Republiki Tunezyjskiej (nr 14).
 • Przypisy

  1. Kwiryna Handke: Dzieje Warszawy nazwami pisane. Warszawa: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, 2011, s. 166. ISBN 978-83-62189-08-3.
  2. Jarosław Zieliński: Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy. Tom 11. Miechowska–Myśliwiecka. Warszawa: Biblioteka Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, 2005, s. 464. ISBN 83-88372-30-0.
  3. Encyklopedia Warszawy. Suplement '96. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1996, s. 29. ISBN 83-01-12057-6.
  Trasa Łazienkowska – trasa szybkiego ruchu łącząca centrum Warszawy z prawobrzeżną częścią miasta. Zbudowano ją w latach 1971–1974.Polskie Radio SA (PR SA) – jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stanisław Poniatowski herbu Ciołek (ur. 23 listopada 1754 w Warszawie – zm. 13 lutego 1833 we Florencji) – syn Kazimierza, podskarbi wielki litewski, generał-lejtnant, konsyliarz Rady Nieustającej w 1780 roku, członek konfederacji targowickiej, kawaler maltański Katolickiego Wielkiego Przeoratu w Rosji w 1797 roku.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Ambasada Tunezji w Polsce – tunezyjska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie, przy ul. Myśliwieckiej 14.
  Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej (dawniej funkcjonujące pod nazwą M-1) – studio nagraniowe Polskiego Radia umożliwiające również transmisje na żywo (najczęściej) na antenie Programu III. Studio zlokalizowane jest w jego gmachu przy ulicy Myśliwieckiej 3/5/7. Jego początki sięgają roku 1947, kiedy to doszczętnie zniszczony w czasie wojny budynek został przeznaczony na potrzeby rozgłośni radiowej. Studio zostało zaprojektowane przez inżynierów Tadeusza Dąbrowskiego i Aleksandra Janika. Na przełomie 1996 i 1997 studio zostało zmodernizowane przez akustyka Jana Dodackiego i architekta Kazimierza Wośko.
  Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – najstarsza wyższa uczelnia artystyczna w Polsce. Jej główna siedziba znajduje się przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 w Warszawie. Od 2012r. jej rektorem jest prof. Adam Myjak.
  Ambasada Hiszpanii w Polsce (Embajada de España en Polonia) – hiszpańska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie, przy ul. Myśliwieckiej 4.
  Polskie Radio Program III (Trójka, Radiowa Trójka, Program Trzeci Polskiego Radia, oficjalny skrót PR3) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 1 kwietnia 1962 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.