• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Miodowa w Krakowie

  Przeczytaj także...
  Ulica Starowiślna w Krakowie – ulica w centrum Krakowa. Wytyczona w 1881 roku. Początkowo kończyła się na ulicy Dajwór. W 1898 wydłużona do ul. św. Wawrzyńca. Po wybudowaniu Mostu Krakusa w 1913 roku została wydłużona do Wisły. W czasach PRL nosiła nazwę Bohaterów Stalingradu. Ulicą przebiega torowisko tramwajowe. Nazwa ulicy pochodzi od koryta Starej Wisły, które przecinała w miejscu dzisiejszego skrzyżowania z ul. Dietla.Synagoga Kupa w Krakowie – synagoga znajdująca się na Kazimierzu w Krakowie, przy ulicy Jonatana Warschauera 8. Jest ostatnią synagogą powstałą w okresie istnienia miasta żydowskiego.
  Linia kolejowa nr 91 – linia łącząca stację Kraków Główny ze stacją Medyka. Stanowi część pan-europejskiego szlaku E 30.

  Ulica Miodowa w Krakowie – ulica na krakowskim Kazimierzu. Wytyczona około 1865 r. na podstawie planów regulacyjnych z 1828 i 1844 r. Przed 1889 r. wydłużona za ulicę Starowiślną. Początkowo nazywana Podbrzeziem. Obecna nazwa obowiązuje od 1866 r.

  Zabudowa złożona głównie z kamienic z przełomu XIX i XX wieku. Przy ulicy mieści się Synagoga Tempel, Synagoga Kupa oraz krakowski nowy cmentarz żydowski. Przy Miodowej znajduje się także Centrum Społeczności Żydowskiej.

  Teodor Marian Talowski (ur. 23 marca 1857 w Zassowie, ob. Zasów, zm. 1 maja 1910 we Lwowie) – polski architekt i malarz.Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (ang. Jewish Community Centre of Krakow, JCC) – żydowskie centrum edukacyjno-kulturalne znajdujące się na Kazimierzu w Krakowie, przy ulicy Miodowej. Budynek stoi na terenie ogrodu na tyłach synagogi Tempel, w części przystającej do sąsiednich kamienic.

  W swojej wschodniej części ulica przebiega przez przepust drogowy pod linią kolejową nr 91.

  Ulica Miodowa
  Akwarela Teodora Talowskiego, 1895.

  Bibliografia[]

 • Miodowa, ulica. W: Encyklopedia Krakowa. Warszawa; Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, s. 620. ISBN 83-01-13325-2. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kazimierz (jid.: קזימיר, Kazimir ; קוזימיר, Kuzimir; קוזמיר, Kuzmir) – część Krakowa wchodząca w skład Dzielnicy I Stare Miasto. Od swojego powstania w XIV wieku do początków XIX wieku Kazimierz był samodzielnym miastem, położonym na południe od Krakowa i oddzielonym od niego nieistniejącą dziś odnogą Wisły. Jego północno-wschodnią część stanowiła historyczna dzielnica żydowska. Przez wiele wieków Kazimierz był miejscem współistnienia i przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Obecnie stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa, jest też ważnym centrum życia kulturalnego miasta. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
  Przepust drogowy przy ul. Miodowej – obiekt nr 8 Krakowskiego Szlaku Techniki łączący Grzegórzki z Kazimierzem przy skrzyżowaniu ul. Miodowej z ul. Halicką.
  Synagoga Tempel (Synagoga Postępowa) – reformowana synagoga znajdująca się na Kazimierzu w Krakowie, przy ulicy Miodowej 24. Jest obecnie jedną z czterech czynnych synagog w mieście, jednak nabożeństwa odbywają się w niej wyłącznie od czasu do czasu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.