• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Mikołaja Kopernika w Krakowie

  Przeczytaj także...
  Theatrum Anatomicum, Katedra Anatomii Wydziału Lekarskiego UJ – budynek teatru anatomicznego, który powstał przy ul. Kopernika 12-14 w Krakowie w latach 1869-1872 według projektu Ludwika Teichmanna dla Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na frontonie budynku znajduje się zdobiony napis Theatrum Anatomicum. Ten początkowo jednopiętrowy budynek został rozbudowany o kolejną kondygnację dopiero po II wojnie światowej (remont ukończono w 1956). W gmachu od samego początku jego istnienia znajduje się amfiteatralna sala wykładowa dla 200 studentów, stąd nazwa teatr anatomiczny (theatrum anatomicum). W budynku ma siedzibę Katedra Anatomii Wydziału Lekarskiego UJ.Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (CM UJ) – jednostka Uniwersytetu Jagiellońskiego grupująca wydziały medyczne, najstarsza i jedna z większych tego typu w Polsce.
  Dzielnica II Grzegórzki – dzielnica, jednostka pomocnicza gminy miejskiej Kraków. Do 1990 r. wchodziła w skład dzielnicy Śródmieście.

  Ulica Mikołaja Kopernika – ulica w Krakowie, będąca przedłużeniem ulicy Mikołajskiej. Biegnie ona od skrzyżowania z ul. Westerplatte do skrzyżowania z ul. Lubicz w pobliżu przebudowanego Ronda Mogilskiego. Ulica znajduje się obecnie w dzielnicach Stare Miasto i Grzegórzki, ale historycznie należała do dzielnicy Wesoła. Do połowy XIX w. nosiła nazwę ul. Wesoła.

  Ulica Lubicz – ulica w Krakowie biegnąca od skrzyżowania z ulicami Basztową, Pawią i Westerplatte do Ronda Mogilskiego, za którym jej przedłużeniem jest ul. Mogilska.Kolegium jezuitów przy bazylice pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa, przy ulicy Kopernika 26, sięga swoich początków 1868 roku. Jego początki wiążą się z ponownym przybyciem jezuitów do Krakowa w 1867 i otwarciem w kamienicy zbudowanej przy klasztorze kanoników regularnych (ul. Bożego Ciała) studiów filozoficznych i teologicznych dla jezuitów. Przeniosła się tu jednocześnie również ze Lwowa kuria prowincjalska prowincji galicyjskiej Towarzystwa Jezusowego.
  Kapliczka przy ul. Kopernika z 1812 r.

  Przy ulicy znajdują się następujące obiekty:

 • Hotel turystyczny PTTK – zbudowany w 1963 r. Znany jako „Dom Turysty im. Kazimierza Sosnowskiego”, dysponuje ok. 900 miejscami noclegowymi.
 • pod numerem 7 dawny budynek loży masońskiej i późniejszy pierwszy szpital kliniczny przy ulicy Kopernika, przeniesiony tam w 1827 roku przez Macieja Brodowicza
 • Kościół świętego Mikołaja (pod nr 9) – pochodzi z XII w. Wielokrotnie przebudowywany, zachował sporo architektury gotyckiej i barokowej.
 • pod numerem 12 Theatrum Anatomicum – zabytkowy budynek Katedry Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w którym mieszkał i pracował Adam Bochenek (twórca popularnego polskiego podręcznika anatomii)
 • Kliniki Szpitala Uniwersyteckiego (pod nr 15 i 17) – dawny Szpital Św. Łazarza.
 • Kościół świętego Łazarza (pod nr 19) – budowla barokowa.
 • Budynek pod nr 21 – II Katedra Chirurgii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego tzw. „Czerwona Chirurgia” z 1893 roku
 • Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie (pod nr 26) – charakteryzuje się jedną z najwyższych wież w Krakowie.
 • Kolegium oo. Jezuitów (pod nr 26) – prowadzi WSF-P „Ignatianum”
 • Klasztor i Kościół SS. Karmelitanek (pod nr 44) – w kościele tym, w bocznym ołtarzu, znajduje się gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z roku 1390.
 • Ogród Botaniczny UJ (pod nr 27) – założony w 1783 r. przez Hugona Kołłątaja.
 • Ulica Kopernika, część wschodnia. Po prawej – budynki Szpitala Uniwersyteckiego CM UJ.

  Nad ulicą za kościołem świętego Mikołaja przebiega wiadukt kolejowy na trasie KrakówKraków Płaszów (linia kolejowa nr 91), który w styczniu 1945 roku został wysadzony przez Niemców. Przez ulicę przebiega trasa Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Tyńca.

  Kościół św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża – kościół karmelitanek bosych "Na Wesołej" wznoszący się na przy ul. Kopernika 44 w Krakowie.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Bibliografia[]

 • Monografia ulicy: Gajda Z., O ulicy Kopernika w szczególności, o Wesołej w ogólności, prawie wszystko, Kraków 2005. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.
  Kapliczka – niewielka budowla kultowa, wznoszona przy drogach lub rozdrożach w celach wotywnych, dziękczynnych, obrzędowych itp., w najprostszej formie drewniana skrzynka z obrazem lub rzeźbą – świątkiem Jezusa, Matki Bożej lub świętego zawieszona na drzewie lub słupie. W formie rozbudowanej niewielka forma architektoniczna drewniana lub murowana, czasami mała kaplica.
  Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (dzisiaj bardziej znany pod wezwaniem św. Łazarza od nazwy szpitala) – zabytkowy kościół rzymskokatolicki, szpitalny, przy ulicy Kopernika 19 w Krakowie.
  Małopolska Droga św. Jakuba – odtworzony w Polsce fragment Drogi św. Jakuba – europejskiej sieci średniowiecznych szlaków pielgrzymich prowadzących do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Odcinek Małopolskiej Drogi prowadzi z Sandomierza, przez Kraków do Oświęcimia i jest jedną z odnóg Via Regia. W przyszłości Małopolska Droga św. Jakuba ma się połączyć z projektowanymi górnośląskimi szlakami prowadzącymi do Góry św. Anny i stamtąd do Niemiec, lub do Raciborza i Cieszyna a stamtąd na Morawy i Czechy. Sandomierz w przyszłości będzie też ostatnim etapem projektowanej trasy prowadzącej z Lublina i łączącej się z małopolskim szlakiem. Długość trasy Sandomierz – Santiago de Compostela wynosi: 3242 km (przez Pragę) lub 3909 km (przez Wrocław).
  Gotyk – styl w architekturze i innych dziedzinach sztuk plastycznych (rzeźbie, malarstwie i sztuce sepulkralnej), który powstał i rozwinął się w połowie XII wieku we Francji (Anglosasi uważają, że w Anglii) i swoim zasięgiem objął zachodniochrześcijańską Europę.
  Dzielnica I Stare Miasto – dzielnica, jednostka pomocnicza gminy miejskiej Kraków. Do 1990 r. wchodziła w skład dzielnicy Śródmieście.
  Hugo Stumberg Kołłątaj herbu Kotwica, inna forma nazwiska: Kołłontay, pseud. i krypt.: Anonim; Jeden Obywatel; H. K.; X. H. K.(?), (ur. 1 kwietnia 1750 w Dederkałach Wielkich na Wołyniu, zm. 28 lutego 1812 w Warszawie) – polski polityk, publicysta oświeceniowy, pisarz polityczny, katolicki prezbiter, kanonik, satyryk, poeta, geograf, historyk. W latach 1783–1786 rektor Szkoły Głównej Koronnej, referendarz wielki litewski od 1786, podkanclerzy koronny od 1791, radca wydziału skarbu Rady Najwyższej Narodowej w 1794 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.