• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Marynarki Polskiej w Gdańsku

  Przeczytaj także...
  Rewolucja październikowa w Rosji (według terminologii sowieckiej Wielka Socjalistyczna Rewolucja Październikowa) – określenie, stosowane na:Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.
  Tramwaje w Gdańsku – system komunikacji tramwajowej w Gdańsku obsługiwany przez Zakład Komunikacji Miejskiej na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego.

  Ulica Marynarki Polskiej (niem. Paul-Beneke-Weg) – jedna z dłuższych ulic w północnym Gdańsku. Przebiega przez osiedla: Młyniska i Letnica, prowadząc do Nowego Portu, który jako jedyna łączy bezpośrednio z centrum. Prowadzi przez Oliwskie Łąki. Wzdłuż ulicy rozciąga się głównie zabudowa przemysłowa i handlowo-usługowa. Stanowi część drogi krajowej nr 91.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku – parafia rzymskokatolicka usytuowana w Gdańsku. Należy do dekanatu Gdańsk-Wrzeszcz, który należy z kolei do archidiecezji gdańskiej.

  Komunikacja[]

  Ulica przebiega przez Węzeł Kliniczna, który jest ważnym węzłem komunikacyjnym północnego Gdańska. Na całej długości ulicy biegną szyny tramwajowe, po których kursują tramwaje linii 7 i 10. Znaczenie ulicy zwiększyło się po zakończeniu budowy stadionu PGE Arena Gdańsk. Po zlikwidowaniu linii Szybkiej Kolei Miejskiej do Nowego Portu, ulica Marynarki Polskiej jest w tej chwili najdogodniejszym połączeniem Letnicy z centrum i południem Gdańska.

  Droga krajowa nr 91 – droga krajowa łącząca Gdańsk z Toruniem, Kowal z Łodzią oraz Głuchów z Częstochową. Przebiega przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i śląskie. Przed wybudowaniem autostrady A1 oznaczona numerem 1 i stąd przez kierowców bywa nazywana starą jedynką.Lidl – założona w Niemczech sieć sklepów dyskontowych, działająca w 26 krajach europejskich. Główna siedziba firmy znajduje się w Neckarsulm (Niemcy).

  Historia[]

  Ulica z linią tramwajową została zbudowana w 1929 r. Dwutorowa linia tramwaju została umieszczona między jezdniami. Po otwarciu nowej trasy tramwaju, została zlikwidowana dotychczasowa trasa wzdłuż ul. Wiślnej i nabrzeża portowego (obok Dworca Wiślanego).

  W czasie II wojny światowej przy ul. Marynarki Polskiej mieścił się niemiecki obóz Gemeinschaftslager Schichau Lager.

  Przemysł – dział produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody i dostosowanie ich do potrzeb ludzi odbywa się na dużą skalę, na zasadzie podziału pracy i za pomocą maszyn.Linia kolejowa nr 249 – łączy stację Gdańsk Główny ze stacją Gdańsk Nowy Port. Przebiega w całości w granicach administracyjnych Gdańska.

  7 listopada 1954 roku, w 37. rocznicę rewolucji październikowej, został otwarty w Nowym Porcie Morski Dom Kultury z kinem.

  Obiekty[]

 • Dawny Morski Dom Kultury, mieszczący m.in. Wydział Studiów Społecznych w Gdańsku Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu
 • Lidl
 • Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej
 • Węzeł Kliniczna
 • Stadion piłkarski Polonia Gdańsk
 • Stocznia Północna
 • Ul. Marynarki Polskiej w Nowym Porcie

  Stadion Energa Gdańsk – stadion piłkarski w Gdańsku, znajdujący się przy ulicy Pokoleń Lechii Gdańsk 1, w dzielnicy Letnica. Stanowi własność miasta Gdańska, a jego głównym użytkownikiem jest klub piłkarski Lechia Gdańsk. Stadion został oddany do użytku 19 lipca 2011 roku, a pierwszym oficjalnym meczem było spotkanie Lechii z Cracovią rozegrane 14 sierpnia tego samego roku.Gdańsk, decyzją Rady Miasta, podzielony jest na 34 jednostki pomocnicze zwane - zależnie od liczby mieszkańców jednostki - dzielnicami i osiedlami. Mieszkańcy dzielnic mają prawo tworzyć jednostki pomocnicze gminy - rady dzielnic i osiedli. Do 2010 roku w Gdańsku działało 10 rad osiedli. Utworzono je w dzielnicach Brzeźno, Kokoszki, Krakowiec-Górki Zachodnie, Letnica, Młyniska, Olszynka, Osowa, Rudniki, Strzyża oraz Wyspa Sobieszewska.
 • Dawny Morski Dom Kultury

 • Ul. Marynarki Polskiej w Letnicy

 • Linki zewnętrzne[]

 • Ulica Marynarki Polskiej na stronach Akademii Rzygaczy
 • Przypisy

  1. Dawne nazwy ulic gdańskich. danzig-online.pl.
  2. Andrzej Januszajtis: Letnica Trochę historii…. pke.gdansk.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-17)].
  3. Historia komunikacji tramwajowej w Gdańsku 1864–2012. [dostęp 2015-03-07].
  4. Brunatni biznesmeni. Gdańskie firmy w służbie Hitlera. historia.trojmiasto.pl, 2012-04-18. [dostęp 2015-11-14].
  5. MDK w Nowym Porcie: kiedyś serce dzielnicy, dziś bank i „powierzchnie do wynajęcia”. historia.trojmiasto.pl, 2010-08-08. [dostęp 2015-11-14].
  Letnica (Lewen Thal, Lowenthal, Lówenthal, niem. Lauenthal, błędnie nazywana: Letniewem) – osiedle administracyjne Gdańska o charakterze mieszkaniowo-przemysłowym, położone w północnej części miasta nad Martwą Wisłą.Remontowa Shipbuilding S.A. – stocznia w Gdańsku, której podstawą działalności jest budowa małych i średnich statków. Wchodzi w skład grupy kapitałowej o nazwie Grupa Remontowa.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Młyniska (dawniej Szelmeja, kaszb. Szelmeja, niem. Schellmühl) – osiedle przemysłowo-mieszkaniowe Gdańska, położone w centralnej części miasta, nad Martwą Wisłą.
  Węzeł Kliniczna – węzeł komunikacyjny w Gdańsku, w dzielnicy Młyniska, przy ulicy Klinicznej. Został zbudowany w 1977.
  Nowy Port (kaszb. Fôrwôter, niem. Neufahrwasser) – osiedle Gdańska położone przy ujściu Martwej Wisły. Graniczy od zachodu z Brzeźnem, od południa z Letnicą, a przez Martwą Wisłę z Przeróbką. Dzielnica ma charakter mieszkaniowo-portowy, dawniej mieszkaniowo-portowo-przemysłowy. Wzdłuż nabrzeży rozciągają się tereny Portu Gdańsk.
  SKS Polonia Gdańsk – polski klub piłkarski z siedzibą w Gdańsku, powstały 27 września 1945. Obecnie występuje w rozgrywkach III ligi bałtyckiej.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Wydział Studiów Społecznych w Gdańsku Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu – jednostka Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu, powstała w Gdańsku w 2008 roku. Misją Uczelni jest propagowanie bezpieczeństwa publicznego i bezpieczeństwa człowieka, edukacja oparta na profesjonalnej wiedzy oraz kształcenie dla bezpieczeństwa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.089 sek.