• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Ludwika Waryńskiego w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.Dom Studencki Riviera – jeden z najstarszych wysokich budynków w Warszawie. Znajduje się przy rondzie Jazdy Polskiej. Należy do Politechniki Warszawskiej i pełni funkcję jednego z jej akademików.
  Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa (MDM) – wielki zespół mieszkaniowy w Warszawie, w Śródmieściu, w Śródmieściu Południowym, socrealistyczny, wzniesiony w latach 1950–1952 według projektu zespołu architektów pod kierunkiem Józefa Sigalina (1950–1951) i Stanisława Jankowskiego (1951–1952).

  Ulica Ludwika Waryńskiego – ulica w Śródmieściu Warszawy.

  Łączy ulicę Puławską z placem Konstytucji.

  Historia[]

  Ulica Ludwika Waryńskiego powstała w dwóch etapach: wraz z wytyczeniem placu Konstytucji i utworzeniem MDM w latach 1950–1952, by następnie dla rozwiązania problemu ulicy Marszałkowskiej, która na swoim południowym odcinku stała się ulicą jednokierunkową, uzyskać w latach 1966–1967 kosztem części zabudowany ul. Jaworzyńskiej przedłużenie między ulicami Nowowiejską i Puławską. Nazwa ulicy została nadana w maju 1951.

  Ulica Puławska - ulica w Warszawie i Piasecznie zaczynająca się (według numeracji) w dzielnicy Mokotów, a kończąca na granicy administracyjnej miasta Warszawa. W tym miejscu styka się z ulicą Puławską w Piasecznie, która zaczyna się w Piasecznie od rynku miejskiego i kończy na administracyjnej granicy gminy Piaseczno.Zebra Tower - biurowiec zbudowany w Warszawie w latach 2008 - 2010 przy Rondzie Jazdy Polskiej, bezpośrednio przy wejściu do stacji metra Politechnika. Inwestorem był austriacki deweloper S+B Gruppe, wykonawcą spółka Bilfinger Berger Budownictwo S.A., a za projekt odpowiedzialny jest Martin Tröthan z biura Hoffmann Architekten oraz Piotr Bujnowski. W 2011 r. w 75% wynajęty budynek został sprzedany funduszowi inwestycyjnemu Union Investment za kwotę 76 mln euro. Była to największa transakcja w historii tego dewelopera.

  Ulicę zaprojektowano w ten sposób, by zminimalizować rozbiórki domów między Marszałkowską a Polną i jak najmniej ingerować w zabytkową Oś Stanisławowską. Z zachowanych budynków rozebrano jedynie 2 kamienice z lat 1930: Jaworzyńska 13 i Jaworzyńska 15, ponadto zrujnowane i wypalone oficyny budynków przy Śniadeckich, Nowowiejskiej i Polnej. O ile w części północnej przebito się przez zwartą zabudowę, to w części południowej poprowadzono ulicę krawędzią Pola Mokotowskiego. Jedynie na odcinku północnym, od placu Konstytucji do ulicy Nowowiejskiej obydwie pierzeje ulicy są zabudowane spójną, socrealistyczną zabudową, stanowiącą część założenia MDM. Na odcinku od tej ostatniej ulicy do ronda Jazdy Polskiej jednolitą zabudowę uzupełniającą przebicia częściowo uzupełnił oddany do użytku w 2010 biurowiec Zebra Tower.

  Plac Unii – kompleks handlowo-biurowy zlokalizowany w Warszawie przy ul. Puławskiej 2 w pobliżu placu Unii Lubelskiej, w miejscu rozebranego w 2006 roku domu handlowego Supersam. Budynek został zaprojektowany przez Autorską Pracownię Architektury Kuryłowicz & Associates. Koszt budowy wyniesie ponad 500 mln zł.Pole Mokotowskie – duży (68,54 ha) kompleks parkowy niedaleko centrum Warszawy, znajdujący się na terenie trzech dzielnic – Mokotowa, Ochoty i Śródmieścia. Jego granice wyznaczają ulice: Żwirki i Wigury, Rokitnicka, Ondraszka, Trasa Łazienkowska (Wawelska i al. Armii Ludowej), Waryńskiego, Batorego, Boboli i Rostafińskich. Część Pola nosi nazwę Park im. Józefa Piłsudskiego.

  W latach 1971–1974 na osi ulicy zbudowano dwupoziomowe skrzyżowanie z Trasą Łazienkowskąrondo Jazdy Polskiej.

  Ulica Waryńskiego stała się na całej swojej długości dwukierunkowa w latach 90. Obecne powiązanie komunikacyjne z Puławską oddano do użytku we wrześniu 2002.

  Ważniejsze obiekty[]

 • Stacja metra Politechnika
 • Pomnik Jazdy Polskiej
 • Dom Studencki Riviera (nr 12)
 • Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego
 • Plac Unii
 • Przypisy

  1. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 939. ISBN 83-01-08836-2.
  2. Kwiryna Handke: Słownik nazewnictwa Warszawy. Warszawa: Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998, s. 382. ISBN 83-86619-97X.
  Trasa Łazienkowska – trasa szybkiego ruchu łącząca centrum Warszawy z prawobrzeżną częścią miasta. Zbudowano ją w latach 1971–1974.Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie - ewangelicko-augsburski kościół w Warszawie przy ul. Puławskiej. Wzniesiony w latach 1902-1904 jako wojskowa cerkiew prawosławna Lejb-Gwardyjskiego Keksholmskiego Pułku im. Cesarza Austriackiego. Własność parafii ewangelickiej od 1920 r.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Politechnika – stacja pierwszej linii metra w Warszawie zlokalizowana u zbiegu ulic: Waryńskiego, al. Armii Ludowej (Rondo Jazdy Polskiej) i Nowowiejskiej.
  Pomnik Tysiąclecia Jazdy Polskiej – pomnik w Warszawie znajdujący się przy rondzie Jazdy Polskiej, na skraju Pola Mokotowskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.