Ulica Lechicka w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

Ulica Lechicka - jedna z głównych ulic północnej części Poznania. Jest odcinkiem drogi krajowej nr 92 i tranzytowej obwodnicy śródmieścia. Na odcinku od ul. Naramowickiej do Ronda Obornickiego pokrywa się z planowaną III ramą komunikacyjną. Termin modernizacji tego odcinka nie jest jeszcze wyznaczony. Ulica pokrywa się również z istniejącą w XIX wieku drogą rokadową Twierdzy Poznań łączącą forty: IVa, V, Va, a dalej forty: VI i VIa (jako ul. Lutycka). Fragment oryginalnej drogi wraz z zachowanym drzewostanem można zobaczyć niedaleko Ronda Obornickiego. Do 1990 r. na odcinku od ronda do ul. Piątkowskiej ulica stanowiła granicę pomiędzy Starym Miastem a Jeżycami.

III rama komunikacyjna – planowana dwujezdniowa, dwu- lub trzypasmowa droga szybkiego ruchu w Poznaniu, mająca ułatwić komunikację pomiędzy poszczególnymi dzielnicami miasta. Jedynym istniejącym odcinkiem III ramy jest ulica Szwedzka na Franowie (odcinek niedaleko sklepu sieci IKEA).Drzewostan – zespół większej liczby drzew rosnących na pewnej powierzchni leśnej w odpowiednim zagęszczeniu i zwarciu koron, wzajemnie na siebie oddziałujących.

Od nocy z 29 na 30 maja 2020 roku, w związku z przebudową skrzyżowania ulic Lechickiej z Naramowicką i budową trasy tramwajowej na Naramowice, pomiędzy rondem Obornickim a skrzyżowaniem z ulicą Serbską w godzinach 7:00 – 9:00 i 15:00 – 18:00 (porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego) obowiązuje zakaz wjazdu pojazdów o masie powyżej 16 ton.

Poznański Szybki Tramwaj (także PST, potocznie pestka) – liczący 8,1 km długości odcinek bezkolizyjnej, ułożonej w wykopie oraz na estakadzie trasy tramwajowej, wyposażonej w rozjazdy umożliwiające przejazd między sąsiednimi torami i przystanki przypominające dworce kolejowe. Wszystko to pozwala na jazdę z prędkością 70 km/h. Linia powstała jako alternatywa dla znacznie droższego metra. Obsługiwana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.Trójpole – część Poznania powstała w wyniku parcelacji gruntów rolnych w 1935 roku, początkowo zajmowała obszar 3-krotnie większy od dzisiejszego (aż do ul. Połabskiej). Ze względu jednak na budowę osiedli winogradzkich oraz trasy szybkiego tramwaju PST została ograniczona do obszaru zajmowanego dzisiaj. Zlokalizowana w obrębie Winiar, lecz obecnie stanowiąca samodzielną jednostkę topograficzną. Granice Trójpola stanowią następujące ulice: Piątkowska na zachodzie, Lechicka na północy, trasa PST na wschodzie i Aleje Solidarności na południu.

Opisane obiekty[ | edytuj kod]

Od zachodu:

 • Rondo Obornickie,
 • Trójpole,
 • Fort Va,
 • Centrum handlowe Poznań Plaza,
 • PST - stacja Lechicka/Poznań Plaza,
 • osiedle Zwycięstwa,
 • osiedle Wichrowe Wzgórze,
 • hotel Quality System,
 • Fort V,
 • osiedle Kosmonautów,
 • osiedle Za Fortem,
 • Naramowice,
 • Wilczy Młyn,
 • Fort IVa,
 • Lewobrzeżna Oczyszczalnia Ścieków,
 • most Lecha i Warta.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jacek Biesiadka, Andrzej Gawlak, Szymon Kucharski, Mariusz Wojciechowski: Twierdza Poznań. O fortyfikacjach miasta Poznania w XIX i XX wieku., Poznań 2006, s. 199
  2. Poznań plus 4 - plan miasta 1:20.000, wyd. Demart, Warszawa, 2006, ISBN 83-7427-282-1
  3. Urząd Miasta Poznania: Zmiany organizacji ruchu przy ul. Naramowickiej (pol.). poznan.pl, 2020-06-01. [dostęp 2021-03-27].
  4. Jak poruszać się w czasie budowy trasy tramwajowej na Naramowice? (pol.). Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu, 2020-05-28. [dostęp 2021-03-27].




  Warto wiedzieć że... beta

  Poznań Plaza – centrum handlowe w Poznaniu, istniejące od 2005, położone na Winogradach, przy ulicy Drużbickiego 2, wybudowane przez Plaza Centers.
  Osiedle Kosmonautów – osiedle mieszkaniowe w Poznaniu, na Winogradach, na osiedlu samorządowym Nowe Winogrady Wschód.
  Wilczy Młyn – część Wilczaka w Poznaniu, w obrębie osiedla Naramowice, w pobliżu ulicy Lechickiej. Obecnie z Wilczym Młynem utożsamiane jest dość izolowane osiedle domów jednorodzinnych i szeregowych.
  Fort IVa (Waldersee II, Augustyna Brzeżańskiego) (oryg. Zwischenwerk IVa) – jeden z 18 fortów wchodzących w skład Twierdzy Poznań. Znajduje się na Wilczym Młynie przy ulicy Lechickiej.
  Osiedle Nowe Winogrady Północ – osiedle administracyjne Poznania (od 1 stycznia 2011 roku), obejmujące część Winograd.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Most Lecha w Poznaniu – most drogowy na Warcie, jedyny w Poznaniu składający się z dwóch niezależnych mostów. Most północny został otwarty w 1954, natomiast most południowy w 1999.

  Reklama