• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Krowoderska w Krakowie

  Przeczytaj także...
  Kościół św. Franciszka Salezego – zabytkowy kościół rzymskokatolicki i klasztor wizytek, znajdujący się na rogu ul. Krowoderskiej 16 i placu Biskupiego w Krakowie.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Związek Młodzieży Chrześcijańskiej Polska YMCA – młodzieżowa organizacja społeczna, zbudowana na podstawach programowych międzynarodowej organizacji YMCA, której celem jest prowadzenie działalności opiekuńczej, charytatywnej, jak również edukacyjnej i wychowawczej w duchu chrześcijańskim. Członkami Polskiej YMCA mogą być chrześcijanie płci obojga.

  Ulica Krowoderska – ulica w Krakowie, której kontynuacją jest ulica Mazowiecka.

  Jest to ulica stosunkowo stara, rozbudowywana w ciągu wielu lat. Mieści się pomiędzy Nowym a Starym Kleparzem, który w latach 1366-1792 był samodzielnym miastem. Znajdują się tu budynki, które prezentując różne style architektoniczne, ukazują upływ czasu.

  Do ważniejszych obiektów zalicza się dom Stanisława Wyspiańskiego. Znajduje się on tuż przy Alei Juliusza Słowackiego. Za życia artysty był on miejscem wielu spotkań towarzyskich i służbowych.

  Historia architektury – nauka opisująca estetyczny i techniczny rozwój architektury a także budownictwa od początków ludzkiej działalności budowlanej do chwili obecnej. Historia architektury zajmuje się także związkami architektury z rozwojem techniki, czynnikami klimatycznymi, ekonomicznymi, socjologicznymi oraz polityczno-ideologicznymi i religijnymi.Kleparz – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy I Stare Miasto, położony na północ od Starego Miasta; w latach 1366–1792 samodzielne miasto. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

  Pod numerem 31 (obecnie apteka "Dbam O Zdrowie") mieści się budynek dawnego Teatru Ludowego, w którym grał m.in. Stefan Jaracz. Na frontowej ścianie znajduje się tablica z 1950 r. upamiętniająca 5 rocznicę śmierci aktora.

  Pod numerem 16 (na rogu z placem Biskupim) znajduje się kościół Sióstr Wizytek.

  W budynku oznaczonym numerem 74 mieści się Małopolski Związek Piłki Nożnej.

  Stanisław Mateusz Ignacy Wyspiański (ur. 15 stycznia 1869 w Krakowie, zm. 28 listopada 1907 tamże) – polski dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant mebli. Jako pisarz związany z dramatem symbolicznym. Tworzył w epoce Młodej Polski. Nieoficjalnie nazywany Czwartym Wieszczem Polskim.Małopolski Związek Piłki Nożnej (MZPN) - jeden z szesnastu Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, wchodzących w skład Polskiego Związku Piłki Nożnej. Siedziba Związku mieści się w Krakowie i zarządza rozgrywkami piłkarskimi w województwie małopolskim na wszystkich szczeblach.

  Placówki kulturalne i oświatowe[]

 • Kino Agrafka
 • "YMCA"
 • XXVII Liceum Ogólnokształcące • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stefan Jaracz (ur. 24 grudnia 1883 w Żukowicach Starych koło Tarnowa, zm. 11 sierpnia 1945 w Otwocku) – polski aktor teatralny i filmowy, pisarz, publicysta; założyciel i dyrektor teatru Ateneum w Warszawie.
  Aleje Trzech Wieszczów – ciąg trzech krakowskich alei, które otaczają centralny obszar miasta od zachodu i północnego zachodu, stanowiąc duży fragment II obwodnicy Krakowa. Przed ich powstaniem w latach 30. XX wieku, znajdował się w ich miejscu nasyp powstałej w latach 1887-1888 kolei obwodowej, a po jego zewnętrznej stronie – zespół fortów Twierdzy Kraków.
  Ulica Mazowiecka - ulica w Krakowie, będąca przedłużeniem ul. Krowoderskiej biegnąca od skrzyżowania z al. J. Słowackiego do wylotu na al. Kijowskiej.
  Kino Agrafka (franc. agrafe: spinka, klamra) – krakowskie kino studyjne znajdujące się przy ul. Krowoderskiej 8, w budynku krakowskiego ogniska polskiej YMCA.

  Reklama