• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Królowej Jadwigi w Krakowie

  Przeczytaj także...
  Jadwiga Andegaweńska (ur. między 3 października 1373 a 18 lutego 1374 w Budzie, zm. 17 lipca 1399 w Krakowie) – najmłodsza córka Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki, król Polski od 1384, święta Kościoła katolickiego, patronka Polski.Rudawa – rzeka w województwie małopolskim, lewy dopływ Wisły, do której uchodzi w 75,4 km biegu Wisły, na Bulwarze Rodła. Powstaje z połączenia Krzeszówki i Rudawki, wypływających z Wyżyny Olkuskiej na południowo zachodnich krańcach wsi Rudawa, następnie płynie przez Rów Krzeszowicki, przedziera się przez Grzbiet Tenczyński i uchodzi w Krakowie między Półwsiem Zwierzynieckim a Zwierzyńcem koło klasztoru Norbertanek.
  Ulica Tadeusza Kościuszki w Krakowie – ulica w centrum Krakowa. Wytyczona około 1913 roku. W 1913 wzdłuż nowej ulicy wybudowano pierwsze w Krakowie normalnotorowe torowisko tramwajowe. Ulica ta razem ze swoim przedłużeniem, ulicą Księcia Józefa, stanowi drogę wyjazdową z Krakowa na zachód (w ciągu drogi wojewódzkiej 780).

  Ulica Królowej Jadwigi – ulica w Krakowie biegnąca w kierunku północno-zachodnim wzdłuż Pasma Sowińca porośniętego Laskiem Wolskim i wzdłuż rzeki Rudawy. Łączy Salwator z Chełmem, będąc główną osią komunikacyjną Woli Justowskiej.

  Prowadzi od ul. T. Kościuszki stokiem wzgórza św. Bronisławy do ul. Pylnej, gdzie przechodzi w ul. Junacką. Na odcinku od ul. F. Focha do ul. T. Kościuszki jest jednokierunkowa, zaś od Focha do Pylnej – dwukierunkowa.

  Dom Zwierzyniecki (dawniej Zwierzyniecki Salon Artystyczny) – oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa mieszczący się przy ulicy Królowej Jadwigi 41. Prezentowana jest tu twórczość związanych ze Zwierzyńcem artystów oraz organizowane są wystawy czasowe związane z tą dzielnicą Krakowa, krakowskimi przedmieściami oraz folklorem miejskim.Chełm – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy VII Zwierzyniec. Dawna wieś, od południa granicząca z Bielanami, od północy z Olszanicą, a od wschodu z Wolą Justowską. Do Krakowa została włączona w 1941 roku.

  Powstała w XVIII wieku. Do XIX wieku pozostała bezimienna. Obecna nazwa obowiązuje od 1912 r. – jej patronką jest święta królowa Jadwiga Andegaweńska. W latach 1933-1948 zachodni odcinek ulicy nosił nazwę Wolska.

  Zabudowa[]

  Przy ulicy dominuje zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna z XX wieku m.in. dom numer 50 z lat 1989-1992, dom numer 195 z lat 1939-1944, dom numer 259 z lat 1994-1996. Nieliczna zabudowa wielorodzinna to m.in. budynek na rogu z ul. Przegon.

  W budynku numer 41 znajduje się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Dom Zwierzyniecki.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Las Wolski, popularnie: Lasek Wolski – obszar leśny w zachodniej części Krakowa, pełniący funkcje rekreacyjne. W 1917 r. teren lasu został zakupiony przez Kasę Oszczędności Miasta Krakowa i przekazany miastu z przeznaczeniem na park ludowy. Obejmuje powierzchnię 419 hektarów.

  Pod numerem 124 znajduje się ostróg bramny "Wola Justowska" – wartowania nieistniejącej już bramy, będącej częścią Twierdzy Kraków.

  Pod numerem 220 znajduje się budynek dawnej strzelnicy.

  Bibliografia[]

 • Królowej Jadwigi, ulica. W: Encyklopedia Krakowa. Warszawa – Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, s. 512. ISBN 83-01-13325-2. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wola Justowska – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy VII Zwierzyniec (przyłączony do Krakowa w 1941 roku), dawna wieś (do XVI wieku Wola Chełmska) ulokowana między Przegorzalską Przełęczą znajdującą się między Sikornikiem (Wzgórzem św. Bronisławy – 297 m n.p.m.), Pustelnikiem (362 m n.p.m.) w Lesie Wolskim i Rudawą. Od wschodu graniczy ze Zwierzyńcem, od południa z Przegorzałami, zaś od zachodu z Chełmem. Główną oś komunikacyjną stanowi ulica Królowej Jadwigi.
  Pasmo Sowińca – pasmo wzniesień pomiędzy Wisłą a Rudawą ciągnące się do Obniżenia Cholerzyńskiego, w większości położone w granicach Krakowa, w jego zachodniej części.
  Twierdza Kraków (niem. Festung Krakau) – pierwotnie austriackie dzieła obronne wokoło Krakowa, a obecnie bogate lapidarium historii architektury obronnej, gdzie obok prawie kompletnej twierdzy austriackiej istnieją dzieła starsze – kościuszkowskie fortyfikacje z XVIII w., Wawel oraz średniowieczne baszty cechowe.
  Sikornik (333 m n.p.m.) – dwuwierzchołkowe wzgórze we wschodniej części Pasma Sowińca w Krakowie. Od zachodu sąsiaduje ono z Pustelnikiem, rozdzielone szerokim siodłem, zwanym Przegorzalską Przełęczą, przez którą przechodzi ulica Jodłowa łącząca Przegorzały z Wolą Justowską. Od strony wschodniej natomiast grzbiet stopniowo obniża się, pozwalając na połączenie się doliny Rudawy z doliną Wisły. Sikornik jest ostatnim wzgórzem w głównej grani Garbu Tenczyńskiego oraz najbardziej wysuniętym na zachód wzniesieniem całego masywu.
  Salwator – niewielkie osiedle willowe z początku XX w. położone na zachód od centrum Krakowa na terenie dawnej wsi Zwierzyniec, obecnie wchodzące w skład Dzielnicy VII Zwierzyniec, nie stanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy. Salwator znajduje się na samym końcu długiego grzbietu, opadającego ku Wiśle, w miejscu, gdzie wpada do niej Rudawa. Osiedle to zajmuje szczytowe partie końcowego wzniesienia Pasma Sowińca, jego wschodniego masywu – Sikornika. W skład Salwatora wchodzą domy znajdujące się przy ulicach św. Bronisławy, Anczyca i Gontyna. U podnóża tego wzgórza znajduje się końcowa pętla tramwajowa o nazwie Salwator.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.