• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Klasztorna w Poznaniu

  Przeczytaj także...
  Litografia (zob. lit) — technika graficzna zaliczana do druku płaskiego, gdzie rysunek przeznaczony do powielania wykonuje się na kamieniu litograficznym, także odbitki wykonane tą techniką.Ulica Wielka – ulica w Poznaniu biegnąca od Starego Rynku w kierunku wschodnim. W średniowieczu nosiła nazwę Tumska (platea summi) oraz Wielka (platea magna), do 1919: Breitestrasse, 1919-1939: Szeroka, 1939-1945: Breitestrasse, od 1945: Wielka. W ciągu ulicy zlokalizowana była brama stanowiąca element murów miejskich.
  Julius Rudolph Ottomar Freiherr von Minutoli (ur. 30 sierpnia 1805 w Berlinie, zm. 5 listopada 1860 w okolicach Szirazu) − pruski radca rządowy, konsul i rysownik. Autor licznych rysunków przedstawiających Poznań XIX wieku.
  .mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

  Ulica Klasztorna – ulica w Poznaniu, zlokalizowana na Starym Mieście na osiedlu Stare Miasto, pomiędzy ulicą Wielką na północy, a ulicą Gołębią na południu. Na północy za skrzyżowaniem z ulicą Wielką jej przedłużeniem jest ulica Kramarska. Przy tej ulicy w XVI wieku działał klasztor benedyktynek (w Pałacu Górków). Górujący elementem nad ulicą jest wieża kolegium jezuickiego (obecnie Urząd Miasta Poznania). Przy jej skrzyżowaniu z ulicą Gołębią, stoi dawne probostwo farne.

  Ulica Kramarska - ulica znajdująca się w Poznaniu na Starym Mieście. Zaczyna się przy ulicy Wielkiej, następnie skręca mocno w lewo, przecina ulicę Żydowską, Wroniecką, kończąc swój bieg na skrzyżowaniu z ulicą Masztalarską i Rynkową. Nazwa pochodzi od dużej ilości kramów, stojących dawniej przy tej ulicy.Probostwo farne w Poznaniu – budynek probostwa kościoła farnego w Poznaniu zlokalizowany przy ulicy Klasztornej 11 (wschodnia pierzeja, elewacja wschodnia wychodzi na Plac Kolegiacki).
  Litografia Juliusa Minutolego z 1833 - ul. Klasztorna pośrodku, po prawej Pałac Górków a w tle dawne kolegium jezuickie

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Jacek Y. Łuczak: Spacerownik Poznański. Warszawa: Agora, 2010, s. 43. ISBN 978-83-268-0055-9.
  2. Poznań plus 4 - plan miasta 1:20.000, wyd. Demart, Warszawa, 2006, ​ISBN 83-7427-282-1
  Osiedle Stare Miasto – osiedle administracyjne Poznania (od 1 stycznia 2011 roku), obejmujące centralny obszar miasta.Kolegium jezuickie w Poznaniu – zespół poklasztorny zlokalizowany w Poznaniu, przy placu Kolegiackim, obecnie siedziba Urzędu Miasta Poznania.
  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Pałac Górków w Poznaniu – obecnie siedziba Muzeum Archeologicznego, powstał w latach 1545-1549 w wyniku przebudowy kilku należących do Andrzeja II Górki gotyckich kamienic.
  Stare Miasto w Poznaniu – obszar miasta lokacyjnego o średniowiecznym rozplanowaniu z centralnie usytuowanym Starym Rynkiem. Obszar Starego Miasta wyznaczała linia murów miejskich; teren ten zajmuje powierzchnię 21 ha. Od lokacji miasta Poznania w 1253 do początku budowy przez władze pruskie nowego centrum na zachód od Starego Rynku na początku XIX wieku granice miasta były praktycznie niezmienne i pokrywały się z granicami obecnego Starego Miasta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.716 sek.