• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Karmelicka w Krakowie

  Przeczytaj także...
  Ulica Szewska – jedna z ulic Starego Miasta w Krakowie, zaczyna się w Rynku Głównym i jest kontynuacją ulicy Siennej i prowadzi do ulicy Podwale, gdzie dawniej istniało przedmieście Garbary z młynami i foluszami królewskimi. Zabudowa ulicy pochodzi głównie z XVI-XVII wieku. Przedłużeniem ulicy Szewskiej w kierunku zachodnim jest ulica Karmelicka.Osiedle Nowy Bieżanów – osiedle Krakowa, nowsza, zachodnia część Bieżanowa – historycznej dzielnicy Krakowa, wchodzące aktualnie w skład Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim, nie stanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy.
  Zielony Balonik – pierwszy polski kabaret literacki, założony przez krakowskich poetów, pisarzy i plastyków w cukierni Apolinarego J. Michalika (zwanej Jamą Michalikową) w październiku 1905 roku, działający do 1912 roku (sporadycznie wystawiano przedstawienia do 1915 roku).
  Zabytkowe kamienice
  Widok na południe, w stronę Plant

  Ulica Karmelicka – jedna z reprezentacyjnych ulic Krakowa z XIX wieku, główna ulica dzielnicy Piasek, stanowi przedłużenie ulicy Szewskiej i łączy ją z Placem Inwalidów.

  Od średniowiecza wiodła tędy droga do Czarnej Wsi i do Łobzowa, w którym mieścił się letni pałac królewski. Obecna zabudowa ulicy pochodzi jednak głównie z XIX wieku. Mieszkali wówczas przy niej m.in. Ambroży Grabowski, Maciej Stęczyński (w kamienicy pod nr 52).

  W ostatnich latach przeprowadzono modernizację nawierzchni ulicy, powstały nowoczesne sklepy, bary i kawiarnie. Ulica znana szczególnie z licznych sklepów RTV, dużej liczby szkół języków obcych, całodobowych sklepów spożywczych oraz banków.

  Pałac Królewski w Łobzowie – zabytkowy pałac z XVI w. zlokalizowany w Krakowie przy ul. Podchorążych 1 (dawne przedmieście Krakowa), będący częścią zespołu pałacowo-parkowego w Łobzowie, stanowiącego własność królewską.Kamienica Pod Pająkiem – kamienica znajdująca się przy ul. Karmelickiej 35 w Krakowie, na rogu z ul. Batorego, wzniesiona według projektu Teodora Talowskiego w 1889 roku. Kamienica została wpisana do rejestru zabytków 17 maja 1968 roku pod numerem A-157.

  Zabudowa[]

  W budynku pod numerem 1 (róg ul. Karmelickiej i ul. Juliana Dunajewskiego) mieściła się niegdyś kawiarnia Bisanza, dzierżawiona następnie przez Bolesława Górskiego. Przed lokalem ustawiony był charakterystyczny szpaler świerków w donicach, który został wymieniony w parodii arii Jontka z Halki Stanisława Moniuszki, śpiewanej w Szopce Zielonego Balonika. Parodia ta dotyczyła ówczesnych sporów młodopolskich, toczonych przez bywalców kawiarni. W Szopce Zielonego Balonika śpiewano następująco:

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Osiedle Bronowice Nowe - osiedle w Krakowie wchodzące w skład Dzielnicy VI Bronowice, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy. Położone jest w kwartale ulic: Balickiej, Armii Krajowej, Zarzecze, Na Błonie.
  Szumią jodły u Bisanza, Szumią niby las, Czyta se Kafehauspflanza, Jak mnie zerżnął "Czas". Nie mam żalu do Rosnera, Jeno do ciebie, cholera! Oj moderna, oj niewierna Polsko ty Młoda!

  Budynek pod numerem 12 to dawny ratusz jurydyki Garbary.

  Pod numerem 19 znajduje się kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

  W kamienicy pod numerem 27 w latach 1938-39 i 1945-55 mieszkał i pracował Xawery Dunikowski o czym informuje tablica pamiątkowa.

  Plac Inwalidów – plac w Krakowie, usytuowany u zbiegu ulic Królewskiej i Juliusza Lea, łączący się kompozycyjnie z Alejami Trzech Wieszczów. Obok niego znajduje się Park Krakowski i oddział "Ulica Pomorska" Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (w "Domu Śląskim" przy ulicy Pomorskiej).Maciej Bogusz Zygmunt Stęczyński (ur. 20 lutego 1814 r. w Hermanowicach, zm. 7 sierpnia 1890 r. w Krakowie) – polski poeta, podróżnik i rysownik.

  Na początku ulicy, pod numerem 6, znajduje się Teatr Bagatela.

  Pod numerem 35 (na rogu z ul. Batorego) zabytkowa kamienica Pod Pająkiem, zaprojektowana przez Teodora Talowskiego. Na szczycie południowo-zachodniej ściany kamienicy "Pod Pająkiem" znajduje się zegar słoneczny.

  Komunikacja[]

  Linie tramwajowe
 • 4 (Bronowice Małe - Wzgórza Krzesławickie)
 • 8 (Bronowice Małe - Borek Fałęcki)
 • 13 (Bronowice Małe - Nowy Bieżanów)
 • 14 (Bronowice - Mistrzejowice)
 • 24 (Bronowice - Kurdwanów)
 • Linie tramwajowe nocne
 • 64 (Bronowice Małe - Osiedle Piastów)
 • Linie autobusowe nocne
 • 664 (Bronowice Małe - Osiedle Piastów)
 • Przypisy

  1. Marek Żukow-Karczewski, Wspomnienia smakosza z dawnego Krakowa, "Echo Krakowa" magazyn "Czas przeszły i przyszły", 24,25,26 VII 1987 r., nr 142 (12442).
  2. Zegar słoneczny (pol.). [dostęp 2011-11-14].
  Borek Fałęcki – obszar Krakowa, leżący na terenie Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki miasta Krakowa. Położony jest w południowej części Podgórza. Charakteryzuje się nierównym rozłożeniem zabudowy. Osiedle składa się z pięciu 11-kondygnacyjnych bloków, resztę stanowi podłużna 3-kondygnacyjna zabudowa. W niedalekiej odległości znajdują się również domy jednorodzinne.Ambroży Grabowski (ur. 7 grudnia 1782 w Kętach, zm. 3 sierpnia 1868 w Krakowie) – historyk, księgarz, kolekcjoner, archeolog i antykwariusz polski, autor przewodników po Krakowie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stanisław Moniuszko herbu Krzywda (ur. 5 maja 1819 w Ubielu, zm. 4 czerwca 1872 w Warszawie) – polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista; autor ok. 268 pieśni, operetek, baletów i oper. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery: Halka, Straszny dwór i Paria.
  Na mapach: 50°03′52″N 19°54′54″E/50,064444 19,915000 Czarna Wieś – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy V Krowodrza. Dawna wieś położona ok. 2 km na zachód od Krakowa. W 1909 roku przyłączona do Krakowa jako XIV dzielnica katastralna.
  Teodor Marian Talowski (ur. 23 marca 1857 w Zassowie, ob. Zasów, zm. 1 maja 1910 we Lwowie) – polski architekt i malarz.
  Kurdwanów – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy XI Podgórze Duchackie. Kurdwanów do roku 1941 istniał jako wieś nad dopływem Wilgi, położona na skraju Pogórza Wielickiego.
  Bronowice Małe Wschód – obszar Krakowa we wschodniej części Dzielnicy VI Bronowice, niestanowiący jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy.
  Xawery Dunikowski (ur. 24 listopada 1875 w Krakowie, zm. 26 stycznia 1964 w Warszawie) – polski rzeźbiarz, malarz i pedagog.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.