• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Juliusza Słowackiego w Wałbrzychu

  Przeczytaj także...
  Wałbrzych (niem. Waldenburg, śl-niem. Walmbrig, Walmbrich, czes. Valdenburk, Valbřich) – miasto na prawach powiatu na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu wałbrzyskiego. Miasto leży na Pogórzu Zachodniosudeckim i w Sudetach Środkowych, nad rzeką Pełcznicą, historycznie na Dolnym Śląsku. Dawna stolica województwa wałbrzyskiego. Według danych z 31 grudnia 2011 r. miasto miało 119 955 mieszkańców.Krzysztof Komeda, właśc. Krzysztof Trzciński (ur. 27 kwietnia 1931 w Poznaniu, zm. 23 kwietnia 1969 w Warszawie) – polski kompozytor i pianista jazzowy, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Pionier jazzu nowoczesnego w Polsce. Najczęściej występował z własnym sekstetem (założonym w 1956). Napisał muzykę do 65 filmów. Pierwszym filmem zilustrowanym muzycznie przez Komedę była etiuda filmowa Romana Polańskiego Dwaj ludzie z szafą (1958), ostatnim zaś również film tego reżysera - Dziecko Rosemary (USA, 1968), ze słynną "Kołysanką" jako motywem przewodnim. Z wykształcenia lekarz laryngolog.
  Aleja Wyzwolenia – jedna z głównych ulic w centrum Wałbrzycha, ważna arteria komunikacyjna śródmieścia. Dawniej ulica była nazywana Auenstr, Adolf-Hitler-Aue, Marszałka Stalina. Ulica datowana jest około XVIII wiek, tworzy "dolną część starego miasta"

  Ulica Juliusza Słowackiego – ulica w śródmieściu Wałbrzycha, łączy Plac Grunwaldzki z Placem Magistrackim z przejściem do Rynku.

  Dawniej nosiła nazwę Freiburger Str., w latach 1933–1934 – Helmuth-Brückner Str. Ulica wchodzi w skład szlaku "Starego Grodu".

  Filharmonia Sudecka (pierwotna nazwa Filharmonia Wałbrzyska) powstała w roku 1978 z inicjatywy Józefa Wiłkomirskiego. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej, licząca obecnie około 80 muzyków, prezentuje dzieła kameralne, symfoniczne, oratoryjno-kantatowe i popularne począwszy od muzyki dawnej, poprzez największe kompozycje klasyczne i romantyczne aż po muzykę współczesną. Zespół ma na swoim koncie także kilka prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich i obcych. Oprócz tego przy filharmonii działa kilka zespołów kameralnych.Wratislaviae Amici – stowarzyszenie prowadzące portal internetowy skupiający miłośników Wrocławia i Dolnego Śląska, utworzony w roku 2001 przez Piotra Herbę i umieszczony w 2003 na serwerach wrocławskiego przedsiębiorstwa Kombinatu "PZL-Hydral" SA. W czerwcu 2005 dziewiętnastu twórców tego portalu utworzyło nieformalne wówczas jeszcze stowarzyszenie, stawiające sobie za cel upowszechnianie wiedzy o współczesnym i historycznym Wrocławiu i Dolnym Śląsku oraz dokumentowanie zmian poprzez gromadzenie głównie fotografii, a także reprodukcji grafik oraz tekstów dotyczących miasta i regionu. Członkowie Stowarzyszenia organizowali także spotkania z wrocławskimi historykami i architektami, przeprowadzali z nimi wywiady, które publikowali na stronach Wratislaviae Amici. Jednocześnie udostępnili swoje strony wszystkim, którzy - po bezpłatnej rejestracji - zechcieli opublikować wykonane przez siebie fotografie lub skany grafik wiążących się z historią Wrocławia lub okolic, bądź skomentować ilustracje nadesłane przez inne osoby. Pierwsze ilustracje w portalu opublikowane zostały w sierpniu 2003 roku. Do kwietnia 2012 na portalu zebrano już blisko 400.000 zdjęć, map i artykułów dotyczących Wrocławia i Dolnego Śląska.

  Przebieg[]

  Ulica Słowackiego łączy się z ulicami: Plac Grunwaldzki, Wysockiego, Aleją Wyzwolenia, Szmidta, Chrobrego, dalej z ulicą Nowy Świat, skrzyżowaniem ulic Barlickiego, Konopnickiej, Lewartowskiego. Z kolejnym skrzyżowaniem ulicy Drohobyckiej i Limanowskiego oraz Placem Magistrackim.

  Dom Handlowy Chełmiec dawniej: Państwowy Dom Towarowy, znany pod skrótem PDT (PeDeT), Kaufhaus Schocken, Merkur, – dom towarowy w Wałbrzychu, położony przy ulicy Słowackiego 7 w centrum miasta. Budynek został wzniesiony w stylu modernistycznym w 1928 roku. Był to jeden z pierwszych Domów Towarowych niemieckiej sieci marketów Schocken. Po 1945 roku budynek został przekształcony na Państwowe Domy Towarowe. W latach 1975 - 1990 było to największe centrum handlowe w mieście i okolicy, zaopatrujące klientów nie tylko z miasta ale też ze Świdnicy, Strzegomia, Dzierżoniowa, znajdowały się tutaj liczne sklepy różnych branż i punkty usługowe, sklepy samoobsługowe. W chwili obecnej znajduje się kilka sklepów i punktów usługowych, częściowo obiekt jest w prywatnych rękach.

  Opis[]

  Ulica jest częściowo dwukierunkowa od skrzyżowania Drohobyckiej - Limanowskiego do skrzyżowania Konopnickiej - Lewartowskiego - Barlickiego. Znajdują się przy niej ważniejsze urzędy i instytucje w mieście oraz zaplecze usługowe. Zabudowa jest zróżnicowana, przeważają budynki trzy i czteropiętrowe z zapleczem usługowym, zabudowa jest okazała i przedwojenna.

  Obiekty[]

 • Budynek Filharmonii Sudeckiej, dawne kino Polonia (wybudowane około 1880).
 • Dom Handlowy Chełmiec (Pedet), Kaufhaus Schocken, Merkur, wybudowany w 1928 roku. Dawniejsza siedziba niemieckiego marketu Schocken.
 • Gmach Urzędu Pocztowego nr 1 z 1887 roku.
 • Gmach Sądu Rejonowego (nr 10) wybudowany w 1855 roku, przebudowany w 1910 roku.
 • Drugi gmach sądu rejonowego (nr 11) wybudowany około 1800 roku.
 • Gmach (nr 20a) wybudowany na dawnym szpitalu gwareckim w około 1920 roku, mieści się tutaj główna siedziba Telekomunikacji Polskiej S.A. Obszar w Wałbrzychu.
 • Budynek nr 23a wybudowany około XIX wieku. Dawna siedziba Narodowego Banku Polskiego, w tym budynku mieszkał Krzysztof Komeda. Obecnie budynek jest siedzibą Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego delegatura w Wałbrzychu.
 • Gmach Urzędu Pocztowego

 • Gmach Sądu Rejonowego

 • Drugi gmach sądu rejonowego

 • Linki zewnętrzne[]

 • ulica Słowackiego na stronie na stronie Wratislaviae Amici
 • [1] Narodowy Instytut Dziedzictwa. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.