• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Juliana Tuwima w Łodzi

  Przeczytaj także...
  Poczta Główna w Łodzi – mieści się przy ul. Juliana Tuwima 38, przy skrzyżowaniu z ul. Jana Kilińskiego (dawniej zbieg ulic Przejazd i Widzewskiej).Nazwa ulicy wywodzi się z czasów, gdy powstawała Łódź przemysłowa. Drewna opałowego dostarczała przemysłowi puszcza łódzka (jej reliktem jest dziś Park 3 Maja). Droga wiodąca do puszczy zwana była początkowo Przechodem a następnie Przejazdem (obecnie ulica Tuwima), drogą powrotną ku miastu stał się równoległy do Przejazdu Nawrot. Obecnie obie te ulice są jednokierunkowe, jednak kierunek ruchu jest odwrotny do historycznego. Ulicą Tuwima jeździ się od Parku 3 Maja ku śródmieściu, zaś Nawrot wyprowadza ruch z centrum miasta ku byłym peryferiom.
  Park Sienkiewicza – łódzki park o powierzchni 5,2 ha, położony w obrębie ulic Kilińskiego, Sienkiewicza i Tuwima.

  Ulica Juliana Tuwima w Łodziłódzka śródmiejska ulica o długości ok. 2,4 km, licząca 102 numery parzyste i 99 nieparzystych, krzyżująca się z 10 ulicami, posiadająca status drogi powiatowej, rozpoczynająca się od ul. Piotrkowskiej jako przedłużenie ul. Andrzeja Struga, w Delegaturze Śródmieście i kończąca się ślepo, na wysokości parku 3 Maja, w Delegaturze Widzew. W 2013 roku przeszła gruntowny remont, podczas którego odnowiono starą kostkę granitową, oraz wymontowano stare tory tramwajowe (zabytkowa ich część pozostała na odcinku ulicy Struga).

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Park 3 Maja – zabytkowy łódzki park ulokowany w rejonie ulic Kopcińskiego i Małachowskiego, od południa ograniczony przez tory kolejowe należące do łódzkiej kolei obwodowej (linia Łódź Fabryczna - Koluszki) a od wschodu przez Park Baden-Powella (dawniej: Park Rozrywkowy).

  Nazewnictwo[]

  Jest jedną z najstarszych ulic w mieście, bowiem wytyczono ją już w 1823. Ponieważ stanowiła drogę dojazdową do ówczesnej puszczy łódzkiej (której reliktem jest dziś Park 3 Maja), skąd pozyskiwano drewno, nazwano ją Przechodem, a od 1826 Przejazdem. Drogą powrotną do miasta była wówczas równoległa do Przejazdu ul. Nawrot. (Obecnie obie te ulice są jednokierunkowe, jednak kierunek ruchu jest odwrotny do historycznego – ulicą Tuwima jeździ się od Parku 3 Maja ku śródmieściu, zaś Nawrot wyprowadza z centrum miasta ku byłym peryferiom.)

  Ulica doktora Stefana Kopcińskiego w Łodzi - łódzka ulica, będąca jedną z ważniejszych arterii komunikacyjnych w mieście, o długości niespełna 2 km, posiadająca 60 numerów parzystych i 93 nieparzyste, stanowiąca fragment drogi krajowej nr 14.Wieżowiec PKP S.A. znajduje się przy ul. Tuwima 28. Powstał w latach 70. na obszarze przeznaczonym na tzw. centrum biurowe. Ma 62 metry wysokości (a łącznie z antenami ok. 80 m) i liczy 17 kondygnacji (w tym 15 użytkowych i 2 techniczne). Biurowiec jest siedzibą Polskich Kolei Państwowych.

  W latach 1915-1918 miała niemiecką nazwę Meisterhausstrasse. Po odzyskaniu niepodległości do czasów okupacji znów jako Przejazd. Podczas II wojny światowej od 1940 ponownie nazwana Meisterhausstrasse.

  Od 1945 do 1947 jako ul. Ignacego Daszyńskiego, następnie do 1954 znów pod pamiętającą początki Łodzi przemysłowej nazwą Przejazd. W 1954 przemianowana na ul. Juliana Tuwima, która to nazwa zachowała się do dziś.

  Obiekty położone w okolicy ulicy J. Tuwima[]

 • Magazyn Konfekcyjny Emila Schmechela
 • Kino Gdynia
 • Kościół Podwyższenia Świętego Krzyża
 • Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego
 • Wieżowiec PKP s.a.
 • Park im. Henryka Sienkiewicza
 • Dom Otto Gehliga
 • Poczta Główna w Łodzi
 • Przypisy

  1. Nadto sąsiaduje ze skwerem im. Powstania Węgierskiego 1956 r. i placem Komuny Paryskiej oraz przechodzi pod wiaduktem ul. dr. S. Kopcińskiego.
  2. Z wykazu ulic miasta Łodzi zaliczonych do kategorii dróg powiatowych (ze strony Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi).
  3. Na podstawie danych elektronicznej bazy Ulice Łodzi Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Piłsudskiego w Łodzi.
  Śródmieście – do 31 grudnia 1992 r. dzielnica Łodzi, licząca 6,8 km², zamieszkana przez ok. 81 tys. osób na 775,2 tys. w całej Łodzi.Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego w Łodzi – założone w 1951 roku łódzkie przedsiębiorstwo komunalne (obecnie Sp. z o.o.) specjalizuje się w inżynieria wodno-kanalizacyjna, inżynieria komunikacyjna oraz inżynierii energetycznych niskiego i średniego napięcia na terenie metropolii łódzkiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dom Otto Gehliga - budynek położony w Łodzi w śródmieściu przy ulicy Tuwima 17. Dom leży przy zabytkowym parku im. H. Sienkiewicza.
  Widzew – do 31 grudnia 1992 dzielnica miasta Łodzi. Największa obszarem dawna dzielnica miasta, licząca 90,8 km², ale jednocześnie o najmniejszej gęstości zaludnienia (ok. 140 tys. mieszkańców na 775,2 tys. w całej Łodzi).
  Julian Tuwim (ur. 13 września 1894 w Łodzi, zm. 27 grudnia 1953 w Zakopanem) – polski poeta żydowskiego pochodzenia, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek; jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Współzałożyciel kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”. Bliski współpracownik tygodnika „Wiadomości Literackie”. Tłumacz poezji rosyjskiej, francuskiej, niemieckiej oraz łaciny. Brat polskiej literatki i tłumaczki Ireny Tuwim, kuzyn aktora kabaretowego i piosenkarza Kazimierza „Lopka” Krukowskiego. Jego bratem stryjecznym był aktor Włodzimierz Boruński. Podpisywał się ponad czterdziestoma pseudonimami m.in. Oldlen, Tuvim, Schyzio Frenik, Wim, J. Wim, Pikador, Roch Pekiński.
  Kościół Podwyższenia Świętego Krzyża – neoromańska katolicka świątynia parafialna parafii Podwyższenia Świętego Krzyża, znajduje się przy ulicy Henryka Sienkiewicza 38 w Łodzi.
  Ulica Piotrkowska – reprezentacyjna ulica Łodzi i jednocześnie najdłuższa ulica handlowa w Europie licząca ok. 4,2 km, biegnąca południkowo w linii prostej, pomiędzy pl. Wolności a pl. Niepodległości.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.