• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Jana III Sobieskiego w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Mokotów – lewobrzeżna dzielnica Warszawy na południu miasta, leżąca po obu stronach skarpy wiślanej (Górny i Dolny Mokotów).Ulica Chełmska w Warszawie - jedna z głównych ulic osiedla Sielce na warszawskim Mokotowie, biegnąca od ul. Czerniakowskiej do zbiegu ulic: Jana Sobieskiego, Dolnej i Belwederskiej.
  Sadyba – część warszawskiego Mokotowa, leżąca w dolinie Wisły (Dolny Mokotów). Część Sadyby posiada status osiedla.

  Ulica Jana III Sobieskiego – ponadczterokilometrowy odcinek jednej z głównych arterii warszawskiego Mokotowa, część Traktu Królewskiego, główna ulica biegnąca między Stegnami a Sadybą.

  Jej południowym przedłużeniem jest aleja Rzeczypospolitej, a północą kontynuacją – ul. Belwederska. Ulica na całym odcinku jest dwujezdniowa i ma 3 pasy ruchu w każdym kierunku.

  Bernardyńska Woda w Warszawie, zwana inaczej Fosą – sztuczny zbiornik wodny na warszawskiej Sadybie wzdłuż ulicy Idzikowskiego (która biegnie po jej północnej stronie), między ulicą Powsińską a ulicą Sobieskiego. Od strony ul. Powsińskiej fosę zamyka Willa Podgórskich, a od strony zachodniej fosa przecięta jest przez aleję Wincentego Witosa. Od południowej strony wzdłuż fosy biegnie ulica Przy Bernardyńskiej Wodzie.Aleja Wilanowska - jedna z głównych arterii Mokotowa i Wilanowa o długości 5,8 km. Łączy skrzyżowanie ul. Marynarskiej, ul. Rzymowskiego i ul. Wołoskiej (czyli Rondo Unii Europejskiej) z węzłem Wilanów (ul. Wiertnicza w kierunku Sadyby i ul. Przyczółkowa w kierunku Konstancina). Na całej długości odbywa się nią ruch autobusowy. Aleja jest przeważnie dwujezdniowa, wyjątkiem jest odcinek od alei Niepodległości do Ronda Unii Europejskiej.

  Przebieg[]

  Ulica Jana III Sobieskiego rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z al. Wilanowską, biegnącą z zachodu w kierunku pałacu w Wilanowie. W I dekadzie XXI wieku przedłużono w tym miejscu ul. Sobieskiego, tworząc al. Rzeczypospolitej biegącą na południe, w kierunku Świątyni Opatrzności Bożej.

  Fort Cze ("Ч", "Legionów Dąbrowskiego", "Piłsudskiego", "Czerniaków") – to fort pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa, wzniesiony w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Fort nazwany przez żołnierzy Imperium Rosyjskiego Fortem Cz od nazwy Czerniaków, na niemieckich mapach nazwany w transkrypcji Tsche. W 1921 nazwany fortem Legionów Dąbrowskiego, w 1928 przemianowany na fort Piłsudskiego. Z uwagi na swą nazwę mylony bywa z Fortem Legionów.Pałac w Wilanowie – pałac królewski w Warszawie, na Wilanowie Królewskim, barokowy, wzniesiony w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery według projektu Augustyna Locciego, skrzydła boczne dobudowano w latach 1723–1729; mieści Muzeum Pałac w Wilanowie.

  Ulica Sobieskiego biegnie na północ, stanowiąc granicę między Stegnami a Sadybą. Po 2 i ¾ km przecina inną ważną arterię: al. Sikorskiego – al. Witosa będącą fragmentem obwodnicy etapowej Warszawy, łączącej tu Ursynów z Trasą Siekierkowską.

  Między tym skrzyżowaniem a następnym, z ulicą Ludwika Idzikowskiego, ul. Sobieskiego przecina zasypaną w tym miejscu dawną fosę, Bernardyńską Wodę, która kiedyś łączyła się z fosą Fortu Piłsudskiego.

  Historia Polski (1918–1939) – historia Polski w dwudziestoleciu międzywojennym, od odzyskania przez Polskę niepodległości do zakończenia regularnych działań wojennych Wojska Polskiego przeciw Wehrmachtowi i Armii Czerwonej po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę i przeniesienia siedziby władz II Rzeczypospolitej poza granice kraju w związku z okupacją terytorium kraju przez agresorów.Ulica Dolna w Warszawie - jedna z ulic łączących Górny i Dolny Mokotów, biegnąca od zbiegu ulic Sobieskiego, Chełmskiej i Belwederskiej do ul. Puławskiej. Nazwa związana jest z biegiem ulicy (ze Skarpy warszawskiej do Wisły).

  Ulica Sobieskiego na wysokości skrzyżowania z ulicami Chełmską i Dolną przechodzi w ul. Belwederską.

  Historia[]

  Ulica, zwana często „Królewską Drogą”, biegła do wczesnych lat 60. XX wieku przez pola praktycznie na całej swojej długości, z wyjątkiem osiedla Sadyba, które rozrosło się w latach dwudziestolecia międzywojennego. Stała się ważną arterią po zbudowaniu osiedla Stegny w latach 70. XX wieku.

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego – polska instytucja powołana w celu zapewnienia realizacji praw osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych udzielanych przez szpitale psychiatryczne, a także przeciwdziałania nadużyciom wobec tych osób. Instytucja Rzecznika została wprowadzona 13 sierpnia 2005 nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Jednak rozporządzenie określające szczegółowy zakres działania Rzecznika zostało wydane dopiero 13 stycznia 2006.

  W 1976 nad przebudowaną ulicą przerzucono cztery kładki.

  Kościół pw. św. Antoniego Matii Zaccarii

  Ważniejsze obiekty[]

 • 9 – Instytut Psychiatrii i Neurologii; pod tym samym adresem mieszczą się również: Biuro Rzecznika Praw Pacjenta i Biuro Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego
 • 15 – kościół rzymskokatolicki pw. św. Antoniego Marii Zaccarii (założyciela Zgromadzenia Ojców Barnabitów)
 • 68 – CX Liceum Ogólnokształcące im. Roberta Schumana, Gimnazjum nr 9
 • 87 – szkielet budynku na północno-zachodnim rogu skrzyżowania z ul. gen. Władysława Sikorskiego, będący od lat 90. XX wieku nośnikiem wielkich billboardów
 • 93 – Szkoła Podstawowa nr 302; Oddział Dzienny Psychiatryczny, Rehabilitacyjny dla Dzieci Samodzielnego Wojewódzkiego Zespołu Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej
 • 100 – ogrodzone osiedle opuszczonych w połowie lat 90. bloków zbudowanych na początku lat 80 dla pracowników radzieckich instytucji w Warszawie (Rosijskij żiłoj dom).
 • Przypisy

  1. Marian Gajewski: Urządzenia komunalne Warszawy. Zarys historyczny. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1979, s. 282. ISBN 83-06-00089-7.
  2. Marcin Kołodziejczyk: Warszawa w niedobudowie. 2012-07-10. [dostęp 2014-04-13].

  Zobacz też[]

 • Zdjęcia obiektów przy ul. Jana III Sobieskiego w Warszawie
 • Trakt Królewski w Warszawie – niegdyś wiodący ze Starego Miasta w kierunku południowym szlak komunikacyjny; obecnie ciąg ulic w Warszawie, przy którym znajduje się szereg zabytkowych budowli.Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie – budowla – kościół wznoszony u zbiegu ulicy Ks. Prymasa Augusta Hlonda i alei Rzeczypospolitej w Wilanowie. Świątynia jest elementem składowym kompleksu Centrum Opatrzności Bożej, w którym zawiera się również Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Panteon Wielkich Polaków. Początkowo budowla miała być realizacją Deklaracji Sejmu Czteroletniego z dnia 5 maja 1791 roku o wybitnie wolnomularskiej proweniencji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ursynów – dzielnica Warszawy położona w lewobrzeżnej części miasta. Od południa graniczy z gminami Piaseczno, Konstancin-Jeziorna i Lesznowola.
  Rzecznik Praw Pacjenta (RzPP) – centralny organ administracji rządowej właściwy w sprawach ochrony praw pacjentów określonych w ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Rzecznik wykonuje swoje zadania przy pomocy Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.