• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Izaaka w Krakowie

  Przeczytaj także...
  Synagoga Izaaka, również Synagoga Ajzyka – największa synagoga na Kazimierzu w Krakowie, znajdująca się na rogu ulic Kupa 18 i Izaaka.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Synagoga Stowarzyszenia Bóżniczego Szir w Krakowie (z hebr. Pieśń) – synagoga znajdująca się na Kazimierzu w Krakowie, na rogu ulic Kupa 20 i Izaaka 5.

  Ulica Izaaka w Krakowie – ulica na terenie "Miasta Żydowskiego" (Oppidum Judaeorum) na Kazmierzu w Krakowie. Jej nazwa stosowana jest od 1878 roku i odnosi się do Synagogi Izaaka. Zachodnia część ulicy była w XIX wieku określana mianem Placu Rybnego. W zabudowie znajdują się fragmenty z XVII i XVIII wieku: domy nr 5 (Synagoga Stowarzyszenia Bóżniczego Szir) i 7.

  Kazimierz (jid.: קזימיר, Kazimir ; קוזימיר, Kuzimir; קוזמיר, Kuzmir) – część Krakowa wchodząca w skład Dzielnicy I Stare Miasto. Od swojego powstania w XIV wieku do początków XIX wieku Kazimierz był samodzielnym miastem, położonym na południe od Krakowa i oddzielonym od niego nieistniejącą dziś odnogą Wisły. Jego północno-wschodnią część stanowiła historyczna dzielnica żydowska. Przez wiele wieków Kazimierz był miejscem współistnienia i przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Obecnie stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa, jest też ważnym centrum życia kulturalnego miasta. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

  Bibliografia[]

 • Encyklopedia Krakowa, wyd. PWN, Warszawa-Kraków, 2000. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.