• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Indiry Gandhi w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Instytut Hematologii i Transfuzjologii (IHiT) w Warszawie – instytut badawczy podległy Ministerstwu Zdrowia specjalizująca się w hematologii i transfuzjologii, istniejąca od 1951 roku i do 1992 nosząca nazwę Instytut Hematologii. Obecnie instytut posiada dwie siedziby: główną na Ursynowie przy ul. Indiry Gandhi 14 (otwarta w 2006) oraz starą na Mokotowie przy ul. Chocimskiej 5.Imielin – stacja pierwszej linii metra w Warszawie zlokalizowana przy zbiegu ulic: al. Komisji Edukacji Narodowej i ul. Indiry Gandhi.
  Pezet, właściwie Jan Paweł Kapliński (ur. 18 kwietnia 1980 r. w Warszawie) – polski raper i osobowość telewizyjna, a także przedsiębiorca.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Ulica Indiry Gandhi – ulica na warszawskim Ursynowie.

  Nazwa[]

  Nazwę ulicy upamiętniającą premier Indii Indirę Gandhi, nadano w styczniu 1985.

  Ursynów – dzielnica Warszawy położona w lewobrzeżnej części miasta. Od południa graniczy z gminami Piaseczno, Konstancin-Jeziorna i Lesznowola.Muzyka rozrywkowa - pierwszy solowy album polskiego rapera Pezeta przygotowany wspólnie z producentem Szogunem. Jego tytuł oddaje klimat piosenek, które są zdecydowanym odejściem od trueschoolowej estetyki poprzednich, nagranych z Noonem płyt ku muzyce klubowej.

  Położenie[]

  Ulica biegnie od skrzyżowania z ulicą Rosoła i Nugat do ulicy Pileckiego. Odcinek na zachód od ul. Pileckiego jest zbudowany z płyt betonowych i służy głównie jako dojazd do budynków mieszkalnych w rejonie ulic Polskie Drogi i Alternatywy.

  W 2010 roku powstała społeczna inicjatywa przekształcenia ulicy z okolicą w centrum Ursynowa z placem, nowymi domami i parkiem i amfiteatrem. Z kolei na tyłach Centrum Onkologii ma powstać Szpital Południowy.

  Kościół (i parafia) pw. św. Tomasza Apostoła znajduje się w Warszawie w dzielnicy Ursynów, przy ulicy Dereniowej 12. W kościele przechowywanych jest część relikwii św. Tomasz Apostoła, uroczyście przekazanych 10 października 2007 przez abp Carlo Ghidelli, arcybiskupa archidiecezji Lanciano – Ortona.Parafia św. Tomasza Apostoła w Warszawie - rzymskokatolicka parafia należy do dekanatu ursynowskiego w archidiecezji warszawskiej.

  Planowane jest przedłużenie ulicy od ul. Pileckiego do ulicy Płaskowickiej i dalej do wjazdu na południową obwodnicę Warszawy. Planowane są dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu o szerokości 3 m (zamiast standardowych 3,5 m). Ulica pozostanie ślepa do ok. 2020 gdyż odcinek od skrzyżowania z ul. Alternatywy ma wybudować wykonawca obwodnicy.

  Ulica Jana Rosoła - długa na 3,4 km (wcześniej 4,7 km) jedna z głównych arterii komunikacyjnych warszawskiego Ursynowa. Ciągnie się od skrzyżowania z al. Jana Rodowicza "Anody" i ul. Józefa Ciszewskiego do ul. Wąwozowej gdzie przechodzi w ul. Relaksową. Na całej długości ulicy biegnie ścieżka rowerowa. Od 2005 roku odcinek od Doliny Służewieckiej do ul. Józefa Ciszewskiego nosi imię Jana Rodowicza "Anody". Ulica nosi imię działacza socjalistycznego Jana Rosoła.Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie – placówka onkologiczna, wywodząca się z Instytutu Radowego, założonego w 1932 roku w Warszawie z inicjatywy Marii Skłodowskiej-Curie.

  Ważniejsze obiekty[]

 • Stacja metra Imielin
 • Instytut Hematologii i Transfuzjologii (nr 14)
 • Otoczenie[]

 • Centrum Onkologii (ul. Roentgena 5)
 • Parafia i kościół św. Tomasza Apostoła (ul. Dereniowa 12)
 • Urząd dzielnicy Warszawa-Ursynów (al. KEN 61)
 • Multikino (al. KEN 60)
 • Ulica w kulturze masowej[]

 • Ulica została krótko opisana w piosence Pezeta Na tym osiedlu z albumu Muzyka rozrywkowa.
 • Przypisy

  1. Kwiryna Handke: Słownik nazewnictwa Warszawy. Warszawa: Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998, s. 332. ISBN 83-86619-97X.
  2. Dariusz Bartoszewicz: Czy z ursynowskiego blokowiska da się zrobić miasto?. Wyborcza, 3.02.2010. [dostęp 2015-01-20].
  3. Krzysztof Śmietana. Jak szeroki dojazd z Ursynowa do obwodnicy?. „Gazeta Stołeczna”, s. 4, 9 września 2015. 
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Indira Priyadarshini Gandhi, hindi इन्दिरा प्रियदर्शिनी गान्धी (ur. 19 listopada 1917 w Allahabad, Indie Brytyjskie; zm. 31 października 1984 w Delhi, Indie) – indyjska polityk, premier Indii w latach 1966-77 oraz 1980-1984. Trzeci w historii premier Indii i centralna postać Indyjskiego Kongresu Ludowego, jest drugim najdłużej piastującym urząd premierem Indii i jedyną kobieta sprawującą funkcję premiera w Indiach. Została zamordowana przez sikhowskich fundamentalistów w odwecie za rządową Operację Niebieskiej Gwiazdy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ulica rtm. Witolda Pileckiego w Warszawie - ulica znajdująca się na warszawskim Ursynowie. Przebiega koło Centrum Onkologii i kończy się na Natolinie. Na odcinku pomiędzy ulicami Puławską a Ciszewskiego posiada dwie jezdnie po trzy pasy ruchu. Jest najważniejszą drogą łączącą tzw. Wysoki Ursynów bezpośrednio z ulicą Puławską.
  Droga ekspresowa S2 – częściowo zbudowana droga ekspresowa w Polsce łącząca węzły autostrady A2: Konotopa w Konotopie (na zachód od Warszawy) i Lubelska (na wschód od Warszawy); znana również pod nazwą południowa obwodnica Warszawy (POW).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.