• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Herberta Bednorza w Katowicach  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Kościół Zbawiciela w Katowicach-Szopienicach (niem. Erlöserkirche) − kościół ewangelicki Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szopienicach. Zbudowany w latach 1899−1901 w stylu neogotyckim przy ul. ks. bpa H. Bednorza (ówczesna Schulstrasse).Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.
  .mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}
  Budynki na starych pocztówkach
  Zespół browaru i słodowni braci Mokrskich na starej pocztówce
  Zabudowania przy ul. H. Bednorza
  Budynek pod numerem 14
  Detal architektoniczny na fasadzie budynku pod numerem 14
  Jeden z budynków dawnego browaru
  Budynek pod numerem 16
  Budynek pod numerem 16
  Detal architektoniczny na fasadzie budynku pod numerem 16
  Tablica pamiątkowa, odsłonięta w 2017 przed wejściem do kościoła ewangelicko-augsburskiego

  Ulica księdza biskupa Herberta Bednorza w Katowicach − jedna z historycznych ulic w katowickiej dzielnicy Szopienice. Jest to jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w Szopienicach.

  Zmiany nazw ulic i placów w Katowicach zasadniczo obejmują pięć okresów: czasy Cesarstwa Niemieckiego, czasy II Rzeczypospolitej, czasy niemieckiej okupacji Polski, czasy Polski Ludowej i czasy najnowsze. Uchwały o zmianie nazw ulic lub placów podejmował magistrat, Rada Miasta lub w czasach PRL − Miejska Rada Narodowa.Ulica Obrońców Westerplatte w Katowicach − jedna z ważniejszych ulic, łącząca dzielnicę Szopienice-Burowiec i Roździeń z Zawodziem oraz jedna z głównych ulic w Szopienicach.

  Przebieg[ | edytuj kod]

  Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Obrońców Westerplatte. Następnie krzyżuje się z ulicą dra Stanisława Olchawy obok skweru Walentego Roździeńskiego, ulicą Melchiora Wańkowicza i ulicą Wałową. Kończy swój bieg przy skrzyżowaniu z ulicą Obrońców Westerplatte, ulicą Lwowską i ulicą Wiosny Ludów (plac Powstańców Śląskich).

  Ulica Lwowska w Katowicach − jedna z ważniejszych dróg w dzielnicy Szopienice-Burowiec. Łączy Szopienice z Janowem. Swoją nazwę wzięła od utraconego przez Polskę po II wojnie światowej miasta Lwów.Roździeń – miesięcznik informacyjny i społeczno-kulturalny ukazujący się w latach 1995–2017 w Katowicach, wydawany przez Fundację „PRO-EKO Szopienice”. Obejmował zasięgiem tereny dawnego miasta (powiatu miejskiego) Szopienice (Dąbrówka Mała, Burowiec, Szopienice, Janów, Nikiszowiec i Giszowiec). Miesięcznik zajmował się tematyką społeczną, kulturalną i sportową we wschodnich dzielnicach Katowic.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Historyzm – nurt w XIX-wiecznej architekturze światowej, polegający na naśladownictwie stylistyki minionych epok. Kierunek nietwórczy i eklektyczny, polegający na zaniechaniu dążenia do stworzenia stylu, odpowiadającego aktualnym warunkom historyczno-społecznym, na rzecz naśladowaniu przeszłych wielkich stylów w sztuce i architekturze.
  Cesarstwo Niemieckie, (niem.) Deutsches Kaiserreich lub Rzesza Niemiecka (niem.) Deutsches Reich – oficjalne określenie niemieckiego państwa narodowego założonego w 1871 roku przez polityka Ottona von Bismarcka. Po upadku określane także jako Druga Rzesza (Zweites Reich).
  Neogotyk – styl w architekturze, a także rzemiośle artystycznym, nawiązujący formalnie do gotyku, powstały około połowy XVIII wieku w Anglii i trwający do początku XX wieku, zaliczany do historyzmu.
  Klasycyzm – w architekturze styl wzorujący się na formach architektonicznych starożytnego Rzymu i Grecji. Rozwinął się w połowie XVIII wieku jako reakcja na formalny przepych architektury baroku i rokoko.
  Herbert Bednorz (ur. 22 września 1908 w Gliwicach, zm. 12 kwietnia 1989 w Katowicach) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor nauk społecznych i prawa, biskup katowicki, biskup diecezjalny katowicki w latach 1967–1985.
  Hermann Wilhelm Göring (ur. 12 stycznia 1893 w Rosenheim, zm. 15 października 1946 w Norymberdze) – niemiecki działacz nazistowski, jeden z twórców i głównych postaci hitlerowskiej III Rzeszy, as myśliwski z czasów I wojny światowej, w czasie II wojny światowej dowódca niemieckiego lotnictwa wojskowego (Luftwaffe), zbrodniarz wojenny. Od 10 kwietnia 1933 do 24 kwietnia 1945 premier Prus, największego niemieckiego kraju związkowego.
  Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.054 sek.