• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Floriana Straszewskiego w Krakowie

  Przeczytaj także...
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Mury miejskie w Krakowie – ciąg murów miejskich wraz z budowlami o charakterze obronnym (m.in. bramami i basztami), otaczający niegdyś obszar całego Krakowa (obecnie Stare Miasto), a którego niewielki odcinek zachowany został do dziś.

  Ulica Floriana Straszewskiego – ulica w Krakowie. Jest częścią tzw. I obwodnicy miasta. W przeszłości stanowiła fragment drogi okalającej miasto po zewnętrznej stronie murów obronnych. Obecna nazwa została nadana w drugiej połowie XX w. Zabudowa ulicy (m.in. gmach Filharmonii Krakowskiej, którego fasada znajduje się od strony ul. Straszewskiego) pochodzi z 2. połowy XIX i 1. połowy XX wieku. Od wschodniej strony do ulicy przylegają Planty. Odcinkiem między ulicami J. Piłsudskiego i Franciszkańską przebiega torowisko tramwajowe.

  Maksymilian Nitsch (ur. 22 września 1843 w Krakowie, zm. 14 października 1890 w Krakowie) – polski architekt, przedstawiciel historyzmu i eklektyzmu, przedsiębiorca budowlany. Studiował w Berlinie. Ojciec Kazimierza. W latach 1885-1887 pracował na zlecenie Hieronima Lubomirskiego budując pałac w BakończycachUlica Franciszkańska – ulica w Krakowie znajdująca się między ulicą Zwierzyniecką a placem Wszystkich Świętych.

  Niektóre budynki[]

 • Biały Dworek Potockich (nr 14/15) – niewielki i dość niski budynek z parterowymi długimi oficynami. Główny korpus dworku został wzniesiony w 1835 r. według projektu Ignacego Hercoka. Dwie oficyny zbudował w 1836 r. Wilhelm Hofbauer. W ten sposób został ukształtowany niewielki zespół dworski, składający się z samego dworu i dwóch oficyn po bokach. Była to jedna z pierwszych budowli "z cyklu" wznoszonych w XIX-wiecznym Krakowie rezydencji związanych kompozycyjnie z Plantami. Podobnie jak i w innych przypadkach, również dworek Potockich sąsiadował bezpośrednio z jednym z "ogrodów" plantowych. Na jego zapleczu znajdował się niewielki park. Zmiany własnościowe oraz przemiany najbliższego otoczenia budynku spowodowały, że utracił on wiele z pierwotnego założenia. Po II wojnie światowej mieściła się w nim m.in. Naczelna Organizacja Techniczna, a jedną z oficyn zajmowało przedszkole.
 • Pałac Czarkowskich w Krakowie (nr 20) – zabytkowy pałac z 1878 r. zaprojektowany przez Maksymiliana Nitscha, dawny tzw. Pałac Ślubów (Urząd Stanu Cywilnego).
 • Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego (nr 21/22) – publiczna szkoła wyższa założona w 1946, kształcąca przyszłych aktorów i reżyserów.
 • Przypisy

  1. Marek Żukow-Karczewski, Pałace Krakowa. Biały Dworek Potockich, "Echo Krakowa", 47 (13108) 1990.

  Bibliografia[]

 • Straszewskiego Floriana, ulica. W: Encyklopedia Krakowa. Warszawa – Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, s. 929. ISBN 83-01-13325-2.
 • Ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego (do 1933 ul. Wolska) – ulica w Krakowie, na Nowym Świecie; łączy Stare Miasto z Błoniami. Oficyna (łac. officina, warsztat) – w architekturze obiekt budowlany oznaczający budynek bez dostępu do ulicy bądź służbowy budynek bądź skrzydło pałacu lub dworu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie – najważniejsza i jedna z największych sal koncertowych Krakowa. Znajduje się w gmachu przy ul. Zwierzynieckiej 1. Koncert inauguracyjny odbył się 3 lutego 1945 roku.
  Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego – publiczna szkoła wyższa założona w 1946 w Krakowie, kształcąca przyszłych aktorów i reżyserów.
  Pałac Czarkowskich w Krakowie (ul. Straszewskiego 20) – zabytkowy pałac z 1878 r., zaprojektowany przez Maksymiliana Nitscha, dawny tzw. Pałac Ślubów (Urząd Stanu Cywilnego). Wpisany do rejestru zabytków dnia 6 sierpnia 1968 roku pod pozycją A-327.
  Fasada – główna, efektowna elewacja budynku, o szczególnie dużej dekoracyjności, często nawet monumentalna, spełniająca funkcje reprezentacyjne wobec całego gmachu, a przez to wyróżniająca się spośród pozostałych elewacji. Zazwyczaj jest to elewacja przednia, jednak w budynkach narożnych mogą istnieć dwie fasady, a w wolno stojących nawet trzy lub wszystkie.
  Obwodnice Krakowa – historyczne, współczesne, jak i projektowane ciągi ulic i dróg pierścieniowo otaczających centrum Krakowa. Stanowią one zespół czterech koncentrycznych obwodnic miasta.
  Urząd stanu cywilnego (USC) – jednostka organizacyjna wchodząca w skład urzędu gminy powołana ustawą Prawo o aktach stanu cywilnego do rejestracji zdarzeń określonych w tej ustawie. Zdarzeniami tymi są urodzenie, zawarcie związku małżeńskiego i zgon. Pojedyncza gmina stanowi okręg USC, jednakże wojewoda może w jednej gminie utworzyć kilka USC, a także połączyć kilka gmin w jeden okręg USC. Kierownika USC powołuje odpowiednio wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
  Ignacy Hercok (ur. 1806, zm. 21 marca 1864 w Krakowie) – architekt i budowniczy pochodzenia austriackiego, mieszkający w Krakowie. W latach 1825-1826 studiował, od 1832 roku był budowniczym rządowym w Krakowie. Jego projekty miały charakter głównie klasycystyczny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.