• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Dworcowa w Bydgoszczy  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Bocianowo - osiedle w Bydgoszczy położone na tzw. Dolnym Tarasie. Sąsiaduje z osiedlami: Jachcice, Rynkowo, Zawisza, Leśnym, Bielawy oraz Śródmieściem.Budynek byłej Dyrekcji Kolei w Bydgoszczy – zabytkowy budynek w Bydgoszczy, dawna siedziba Dyrekcji Pruskiej Kolei Wschodniej.
  Ulica Dworcowa w Bydgoszczy
  Widok w kierunku ul. Gdańskiej
  Początek ulicy
  Kamienice nr 2-14
  Kamienice nr 3-7
  Nowa zabudowa – nr 13
  Rejon skrzyżowania z ul. Warmińskiego
  Dalszy bieg ulicy
  Okolica nr 44
  Skrzyżowanie z ul. Marcinkowskiego/Sienkiewicza
  Dworcowa 39
  Narożnik ul. Marcinkowskiego
  Narożnik ul. Sienkiewicza
  Nr 41-49
  Dworcowa 54
  Kamienice secesyjne nr 45-49
  Dworcowa 47
  Dalszy ciąg ulicy
  Nr 55-61
  Budynek Dyrekcji Kolei
  Skrzyżowanie z ul. Królowej Jadwigi
  Hotel Brda
  Kamienice modernistyczne nr 73-75
  Nr 75-77
  Nr 79 Dom Asystenta
  W kierunku dworca PKP
  Nr 98-100
  W oddali dworzec Bydgoszcz Główna
  Ulica Dworcowa nocą
  Środkowa część ulicy
  Widok na ul. Gdańską
  Nr 13
  W kierunku ul. Warmińskiego
  Skrzyżowanie z ul. Sienkiewicza
  Dworcowa 39
  Za ul. Sienkiewicza
  Dworcowa 47
  W kierunku dworca PKP
  Ulica Dworcowa – detale architektoniczne
  Fasada Dyrekcji Kolei
  Naświetle (nr 5)
  Tympanon (nr 8)
  Gzymsy (nr 33)
  Narożnik (nr 39)
  Wykusz (nr 41)
  Pilastry (nr 41)
  Motywy secesyjne (nr 45)
  Secesyjne motywy roślinne (nr 47)
  Twarz ludzka (nr 49)
  Maszkaron (nr 49)
  Zwieńczenie ryzalitu (nr 63)
  Sterczyna (nr 63)
  Wieża (nr 63)
  Balkon (nr 67)
  Płaskorzeźba (nr 67)
  Hełm i tympanon (nr 77)
  Lew (nr 84)
  Fronton (nr 88)
  Hełm (nr 98)

  Ulica Dworcowa – jedna z głównych ulic miejskich położonych na terenie Śródmieścia w Bydgoszczy.

  Opera Nova – teatr operowy, pełniący również rolę teatru muzycznego, zlokalizowany w Bydgoszczy, założony w 1956 r., upaństwowiony w 1960 r. Jest jedną z 10 scen operowych w Polsce oraz jedynym tego typu teatrem na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Budynek Opery mieści również Regionalne Centrum Kongresowe, a od 2010 r. użycza także scenę kameralną Bydgoskiemu Teatrowi Lalek Buratino. Neobarok – nurt w architekturze historyzmu, nawiązujący formalnie do baroku, szczególnie w dekoracji elewacji, rozpowszechniony w końcu XIX wieku (od 1880).

  Spis treści

 • 1 Położenie
 • 2 Historia
 • 3 Nazwy
 • 4 Sławni mieszkańcy
 • 5 Charakterystyka
 • 6 Rewitalizacja
 • 7 Komunikacja
 • 8 Ważniejsze obiekty
 • 9 Zobacz też
 • 10 Przypisy
 • 11 Bibliografia
 • 12 Linki zewnętrzne
 • Położenie[]

  Ulica znajduje się w zachodniej części Śródmieścia Bydgoszczy. Rozciąga się od skrzyżowania z ulicą Gdańską do skrzyżowania z ul. Zygmunta Augusta gdzie mieści się dworzec Bydgoszcz Główna.

  Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.Enigma (z gr. αινιγμα, wym. enigma, pl. zagadka) – niemiecka przenośna, elektromechaniczna maszyna szyfrująca, oparta na zasadzie obracających się wirników, opracowana przez Artura Scherbiusa, a następnie produkowana przez wytwórnię Scherbius & Ritter. Wytwórnia ta została założona w 1918 z inicjatywy Scherbiusa oraz innego niemieckiego inżyniera Richarda Rittera i zajmowała się konstrukcją i produkcją urządzeń elektrotechnicznych, między innymi silników asynchronicznych. Scherbius odkupił prawa patentowe do innej wirnikowej maszyny szyfrującej, opracowanej przez holenderskiego inżyniera Hugona Kocha.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.
  Dzielnica muzyczna – obszar o powierzchni 12 ha we wschodniej części Śródmieścia Bydgoszczy, na którym skoncentrowane są obiekty kulturalne, uczelnie i szkoły muzyczne.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Neogotyk – styl w architekturze, a także rzemiośle artystycznym, nawiązujący formalnie do gotyku, powstały około połowy XVIII wieku w Anglii i trwający do początku XX wieku, zaliczany do historyzmu.
  Józef Święcicki (ur. 1859 w Bydgoszczy, zm. 1913 w Berlinie) – budowniczy, przez całe życie związany z Bydgoszczą.
  Klasycyzm – w architekturze styl wzorujący się na formach architektonicznych starożytnego Rzymu i Grecji. Rozwinął się w połowie XVIII wieku jako reakcja na formalny przepych architektury baroku i rokoko.
  Neorenesans – nurt w architekturze XIX-wiecznego historyzmu, nawiązujący formalnie do architektury renesansowej. W krajach Europy Środkowej nawiązywano przede wszystkim do tzw. renesansu północnego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.