• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Czarnowiejska w Krakowie

  Przeczytaj także...
  Tytoń (Nicotiana L.) – rodzaj roślin zielnych z rodziny psiankowatych. Nazwa rodzaju pochodzi z tur. "tütün", w staropolszczyźnie i gwarowo "tytuń". Gatunkiem typowym jest Nicotiana tabacum L.. Do tego rodzaju należy 67 gatunków pochodzących z obydwu Ameryk oraz z Australii. Obecnie uprawiane są też w wielu innych rejonach świata. Rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny lub krzewy.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Na mapach: 50°03′52″N 19°54′54″E/50,064444 19,915000 Czarna Wieś – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy V Krowodrza. Dawna wieś położona ok. 2 km na zachód od Krakowa. W 1909 roku przyłączona do Krakowa jako XIV dzielnica katastralna.
  .mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

  Ulica Czarnowiejska – ulica w Krakowie, której kontynuacją jest ulica Nawojki, przecinająca Aleje Trzech Wieszczów, za skrzyżowaniem z ulicą Michałowskiego przechodząca w ulicę Dolnych Młynów.

  Piasek – dawna jurydyka Krakowa wchodząca obecnie w skład Dzielnicy I Stare Miasto. Jest to dawna IV dzielnica katastralna Krakowa.Rynek Główny w Krakowie – główny rynek Starego Miasta w Krakowie, regularny, kwadratowy, u zbiegu 11 ulic, wytyczony w 1257 na północ od Okołu i jego przedpola; na wschód od Rynku Głównego wytyczono Mały Rynek (rynek pomocniczy).

  Nazwa ulicy wywodzi się od Czarnej Wsi, która leżała na zachód od miasta. Pierwszy zapis o niej pochodzi z 1326 r. Zachowało się też wiele dokumentów mówiących o Czarnych Ogrodach: stąd pochodziły najlepsze warzywa, sprzedawane na krakowskim Rynku, uprawiano tu nawet tytoń. Od 1673 r. Czarna Wieś stała się częścią przedmieścia Garbary. W dokumentach zanotowano, iż w 1869 r. Czarna Wieś razem ze swoim przysiółkiem Kawiory liczyła 490 mieszkańców i 39 domów. Czarna Wieś została włączona do Krakowa w 1910 r.

  Aleje Trzech Wieszczów – ciąg trzech krakowskich alei, które otaczają centralny obszar miasta od zachodu i północnego zachodu, stanowiąc duży fragment II obwodnicy Krakowa. Przed ich powstaniem w latach 30. XX wieku, znajdował się w ich miejscu nasyp powstałej w latach 1887-1888 kolei obwodowej, a po jego zewnętrznej stronie – zespół fortów Twierdzy Kraków.
 • Widok ulicy od skrzyżowania z ul. Dolnych Młynów na zachód.
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.